Gwiazdy TikToka i zwycięzcy Eurowizji za chwilę zagrają koncert w Polsce - skąd fenomen Måneskin?

Zobacz również:Słabnący dźwięk gitary. Gdzie znajduje się współczesna muzyka rockowa?
Eurovision Song Contest 2021 - Grand Final
fot. Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Włoski zespół dokonał niemożliwego. Sprawił, że genzeci nie tylko zainteresowali się Eurowizją, ale także gitarową muzyką. Czy przywróci rockowe brzmienie do mainstreamu?

Konkurs Piosenki Eurowizji rządzi się swoimi prawami. Specyficzne, kiczowate muzyczne widowisko, w którym show jest tak samo ważne, jak sama piosenka i jej wykonanie to okazja do zaistnienia mało rozpoznawalnych, europejskich wykonawców. Rozrywkowe wydarzenie nieprzerwanie cieszy się ogromną popularnością ze względu na wyjątkowy duch rywalizacji pomiędzy przedstawicielami państw, możliwość głosowania na swoich faworytów i - ogólnie rzecz biorąc - stale rosnący poziom występów na żywo.

Tegoroczna edycja gigantycznego talent show z uczestnikami, o których za rok zazwyczaj nikt już nie pamięta była wyjątkowa. Czy zmieniła postrzeganie konkursu? W pewnej grupie odbiorców - na pewno. Spory udział ma w tym niespotykana aktywność niektórych artystów na TikToku, którzy tworzyli viralowe układy taneczne, namawiając do głosowania. A jeszcze większy ma zwycięski zespół, Måneskin.

Pod koniec maja cały świat usłyszał o włoskim zespole glam rockowym. Co powinniście wiedzieć o zwycięzcach 65. Konkursu Piosenki Eurowizji? Nazwa Måneskin w języku duńskim oznacza światło księżyca i nawiązuje do pochodzenia basistki, Victorii De Angelis. Do grupy należą jeszcze: frontman Damiano David, gitarzysta Thomas Raggi i perkusista Ethan Torchio. Członkowie poznali się w szkole średniej - najpóźniej do zespołu dołączył Damiano David, zastępując poprzedniego wokalistę. Rok po założeniu, w 2017 roku - znudzeni występami na głównej ulicy handlowej Rzymu - spróbowali swoich sił w programie X Factor i zajęli drugie miejsce. Krótko po tym wydali pierwszą EP-kę, następnie debiutancki album studyjny Il ballo della vita - który cieszył się sporą popularnością wśród rodzimych słuchaczy - a w tym roku Teatro d'ira: Vol. I, nagrany w Londynie. W niecałe cztery lata Måneskin zgarnęli siedemnaście platynowych i sześć złotych płyt.

Wielkim przełomem w międzynarodowej karierze zespołu okazała się wygrana w Eurowizji. Måneskin w finale zdobyli 524 punkty, w tym 318 punktów od telewidzów, zostając jednym z pierwszych rockowych zespołów z takim wynikiem i zapewniając Włochom pierwsze zwycięstwo od ponad 30 lat. W dodatku w konkursie znanym z przesadnej inscenizacji i podniosłych ballad. Chcemy tylko powiedzieć całej Europie, całemu światu, rock and roll nigdy nie umiera! – wykrzyknął wokalista grupy, odbierając nagrodę.

Powiedzieć, że zespół wywołał sporo kontrowersji, to nie powiedzieć nic. Oprócz całowania na scenie z kolegami z zespołu, lider grupy został oskarżony o wciąganie kokainy, kiedy w trakcie finału kamera uchwyciła, jak schylał się nad stołem. W trakcie konferencji prasowej Damiano David stanowczo zaprzeczył, twierdząc, że sprzątał rozbite szkło. Frontman szybko poddał się testowi na obecność narkotyków, którego wynik był negatywny. Do tego doszło oskarżenie o kradzież… wody z hotelowej kuchni i ich późniejszy wywiad, w którym przyznali, że nie należą do fanów Eurowizji. Trudno się dziwić - członkowie grupy to dwudziestoparolatkowie, którzy nie wychowali się na telewizyjnym widowisku. Oni po prostu wskoczyli na scenę z młodzieńczą energią, androgyniczną estetyką, butami na wysokim obcasie i mocnymi makijażami, przełamując płciowe stereotypy i promując wyrażanie siebie. To nowy, rockowy głos pokolenia Z, które stawia na autentyczność i chce płynąć pod prąd.

Po wygranej dwa single zespołu: Zitti e Buoni i I Wanna Be Your Slave natychmiast trafiły na brytyjską listę przebojów i Top 10 na Spotify. Co ciekawe, oba utwory początkowo były akustycznymi balladami. Ze względu na młody wiek muzyków i ich zróżnicowany gust muzyczny, zespół przez długi czas nie wiedział, co chce grać i próbował różnych gatunków. Wśród swoich inspiracji członkowie grupy wskazują zarówno Harry’ego Stylesa, Red Hot Chili Peppers czy Arctic Monkeys, jak i włoskie grupy rockowe z lat 80. i 90. Sukces Zitti e Buoni artyści przypisują przede wszystkim włoskiemu językowi przy jednoczesnym zachowaniu brzmienia głównego nurtu. Sukces zespołu to z kolei przede wszystkim zasługa charyzmatycznej czwórki, ale też wynik pracy ich managerki, Marty Donà, która pomogła niejednemu wschodzącemu włoskiemu artyście. Magazyn Rolling Stone Italia zauważył, że tworząc po włosku muzycy ryzykują, że staną się dużą rybą w małym stawie, a po angielsku - złotą rybką w oceanie. Niemniej jednak wyraźnie dostosowują się do nowego ekosystemu.

Zwycięstwo Måneskin to kolejna próba wskrzeszenia glam rocka. Włoski zespół jest jedną z niewielu gitarowych grup, która trafiła do młodych słuchaczy i może przywrócić rockowe brzmienie do mainstreamu. Ostatnie miesiące zwiastują powrót odświeżonej formuły rocka w głównym nurcie, o czym świadczyć może chociażby pop-punkowy numer Good 4 U Olivii Rodrigo, który jest najdłużej utrzymującym się rockowym hitem od 2003 roku, od kiedy Bring Me To Life Evanescence spędziło cztery tygodnie na pierwszym miejscu czy rekordowe wyniki Transparent Soul Willow Smith. Choć pewnie niewielu spodziewało się, że za ponowne wywindowanie rockowych numerów na szczyty list przebojów będzie odpowiedzialna gwiazda Disneya i zwycięzcy Eurowizji.

Na ten moment większość włoskich koncertów Måneskin jest już wyprzedana, a zespół ogłasza kolejne występy na europejskich festiwalach. Już dziś, 26 czerwca grupa zagra na SuperHit Festiwal w Operze Leśnej, a 19 sierpnia na Open'er Park. Niedługo na newonce.net pojawi się wywiad z zespołem, nagrany podczas wizyty w Warszawie.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Reprezentantka generacji Z, w newonce.media od 2019 roku. Prowadząca autorską audycję muzyczną KARI ON, współprowadząca pasmo BOLESNE PORANKI, ownerka TikToka, social media managerka albo najgólniej: twórczyni contentu.