Niespełna 48-letni Nas, laureat Grammy 2021 za najlepszy rapowy album roku, jest najstarszym człowiekiem, który kiedykolwiek odebrał nagrodę w tej kategorii. I jeszcze do wczoraj uchodził za jednego z najbardziej niedocenianych przez kapitułę. Zajrzyjmy w historię wszystkich rapowych Grammys, bo to jednocześnie opowieść o spektakularnych sukcesach i wielkich rozczarowaniach.
Grammy nikogo już nie obchodzą? Powiedzcie to Travisowi Scottowi. W netfliksowym dokumencie Mamo, potrafię latać kamera dotarła aż za kulisy ceremonii z zimy 2019, gdy La Flame sromotnie przegrał we wszystkich kategoriach, w których go nominowano. Kiedy prowadzący wyczytują, że laureatką najlepszego rapowego albumu roku została Cardi B, ze Scotta uchodzi powietrze i ucieka sprzed kamer do garderoby, mrucząc przy tym pod nosem przekleństwa – tak mocno zabolała go ta porażka.
Choć wybory kapituły bywają absurdalne, a często nie wiadomo czy honorowani są artyści faktycznie najlepsi, czy po prostu najpopularniejsi, nagrody Grammy co roku elektryzują branżę muzyczną. Po części dlatego, że w zalewie rankingów i zestawień (mnogość mediów sprawiła, że tzw. list roku jest o wiele więcej aniżeli samych płyt) to faktycznie jedyny muzyczny konkurs, który jest powszechnie kojarzony. A po części dlatego, że Grammys to targowisko próżności, połączenie minifestiwalu, celebryckiego spędu i pokazu mody. Plotkarskie serwisy najpierw ekscytują się tym, kto co miał na sobie, a dopiero później łaskawie wspominają parę zdań o zwycięzcach. Nie ma w tym nic bulwersującego, bo to samo dzieje się chociażby przy okazji Oscarów czy Złotych Globów, gdzie otoczka jest ważniejsza od treści.
W tym roku, zgodnie z przewidywaniami, dominowały kobiety – Taylor Swift, Dua Lipa czy Billie Eilish. Zróżnicowanie płci nastąpiło także wśród nagrodzonych w kategoriach rapowych; co prawda wyróżnienie za album dostał Nas, ale już w kategoriach piosenkowych zwyciężył duet Megan thee Stallion i Beyoncé – ta druga powiększyła tym samym liczbę zdobytych Grammy do 28 statuetek. No właśnie, kategorie. Na ten moment aż cztery są dedykowane rapowi. To Best Rap Album (od 1996 roku), Best Rap Song (od 2004), Best Melodic Rap Performance (od 2002) i Best Rap Performance. Ta ostatnia istniała najpierw w latach 1989-1990, a potem powróciła w 2012, bo w międzyczasie została podzielona na Best Rap Solo Performance i Best Rap Performance By Duo Or Group (obie 1991-2011).
Wgryźmy się w ten segment najważniejszych na świecie nagród muzycznych, bo obfituje w masę ciekawostek, o których pewnie nie wszyscy pamiętacie.