Od początku tego roku wyraźnie widać, że najbardziej palący problem, czyli kwestia ochrony planety, został w końcu zauważony na szeroką skalę, a do dyskusji w tej sprawie włączyło się mnóstwo osób. Także muzycy, którzy postanowili samodzielnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym i inspirować do tego innych.
Bierzemy pod uwagę tych, którzy podjęli w tym roku duże kroki w sprawie kryzysu ekologicznego. Bo niestety branża muzyczna ma swoje za uszami - chociażby to, że każdy festiwal niesie za sobą ogromną emisję dwutlenku węgla oraz spore zużycie plastiku. Nie do końca jest tak, że nagle w artystach obudziła się wysoka świadomość ekologiczna - teraz rozwagi w tej kwestii wymagają od nich też ich fani. Kiedy na początku października Charli XCX wypuściła teledysk do White Mercedes, na którym pojawił się płonący samochód, piosenkarka natychmiast musiała się z tego wytłumaczyć swoim słuchaczom. Ona akurat miała alibi, bo do tego efektu użyto specjalnego płynu, a samochód został przedtem całkowicie opróżniony, ale coraz częściej i mocniej w branży muzycznej przebija się poczucie odpowiedzialności.
Liczymy, że pod koniec 2020 do tej listy popularnych artystów zaangażowanych w kwestie środowiskowe będziemy mogli dopisać sporo kolejnych nazwisk. A tych tutaj mocno propsujemy za swoje działania.
Mocnym początkiem tegorocznych działań artystów był viralowy numer Earth Lil Dicky’ego. Przystępny kawałek mówiący o potrzebie walki z globalnym ociepleniem, w którym udzieliło się łącznie kilkudziesięciu popularnych artystów, sportowców, komików nie mógł przejść bez echa. Cały dochód z utworu, animowanego klipu i merchu został przeznaczony na proekologiczną fundację Leonardo DiCaprio. Choć sam numer nie należy do najlepszych, to inicjatywy w kwestii klimatu, która łączyła tyle gwiazd i była zorganizowana na taką skalę, nie podjął się jak na razie nikt inny.
Członkowie zespołu The 1975 wydali pod koniec lipca nową wersję ich piosenki The 1975, w której pojawia się przemówienie Grety Thunberg, inicjatorki młodzieżowego ruchu na rzecz ochrony klimatu. Grupa zrezygnowała też z merchu promującego ich nadchodzący album Notes On A Conditional Form. Zamiast tego zorganizowali punkt recyklingu podczas tegorocznej edycji Reading Festival. Ci, którzy przynieśli ze sobą swoje stare koszulki, mogli nadrukować na nie logo zespołu.
Grimes podeszła do tego problemu z zupełnie innej strony. Jej najnowszy koncepcyjny album - Miss_Anthropocene, który powinien ukazać się na początku 2020, ma skupiać się na ucieleśnieniu zmian klimatycznych i przedstawieniu ich jako demoniczną boginię, która dąży do zniszczenia Ziemi. Jak piosenkarka sama przyznaje, chciała połączyć realną sytuację z abstrakcyjną wizją i umieścić to w kontekście muzyki pop. Climate change is something I’m only ever confronted with in a sad or guilty way, so my goal is to make it fun - napisała na Twitterze.
W tym roku najbardziej zaangażowaną w kwestie klimatyczne piosenkarką była bez wątpienia Billie Eilish, choć na tle ostatnich lat też próżno szukać innych artystów podejmujących tak zdecydowane, wielopłaszczyznowe kroki na rzecz planety. Billie zapowiedziała, że podczas jej trasy koncertowej Where Do We Go? Tour będzie można korzystać z bezpłatnych punktów z wodą, wnieść na teren wydarzenia butelki wielokrotnego użytku, czy dowiedzieć się więcej na temat walki ze zmianą klimatu w specjalnych strefach eco-village. Zakazane ma być natomiast używanie plastikowych słomek. Billie wystąpiła niedawno w krótkim filmiku u boku Woody'ego Harrelsona, w którym wspólnie opowiadają o zniszczeniach powodowanych przez zmiany klimatyczne i namawiają do wspierania ruchów na rzecz ochrony środowiska. Nastolatka zachęca do udziału w młodzieżowych strajkach klimatycznych, a w swoich piosenkach często wyraża obawy co do przyszłości naszej planety.
I na koniec smutne ogłoszenie dla fanów twórczości Coldplay, ale ważny sygnał dla wszystkich - zespół rezygnuje z trasy koncertowej, powołując się na problemy środowiskowe. Chris Martin przyznał, że członkowie grupy chcą w ciągu kilku następnych lat nie tylko wypracować sposób, aby koncerty były zrównoważone ekologicznie, ale także by przyczyniały się do poprawy stanu środowiska.