Jak kultura może pomóc w walce z nadciągającą katastrofą klimatyczną?

Middle East Instability Props Oil Price Close to All Time High
fot. Christopher Furlong/Getty Images

Zero-waste, recykling, jazda na rowerze zamiast samochodem. Świat powoli zmienia osobiste nawyki, licząc, że uda się powstrzymać katastrofę klimatyczną, która nie jest żadnym mitem, a realnym zagrożeniem.

Naukowcy stawiają sprawę jasno - trzeba działać natychmiast. Dwa lata temu przygotowano specjalny raport IPCC, który podsuwa niemal gotowy plan działania. Nad raportem pracowało 91 autorów i redaktorów z 40 krajów, którzy przejrzeli ponad 6000 prac na temat klimatu. Jednym z najważniejszych punktów jest ten, dotyczący skutków ocieplenia klimatu o 1°C, które już obserwujemy. Wywołają więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, poziom mórz będzie się podwyższać, nie wspominając już o zagładzie raf koralowych i zanikającym lodzie morskim na Arktyce. Jeśli przekroczymy próg ocieplenia klimatu o 1,5°C, ekosystemy i ludzie będą mieli mniej czasu na adaptację i uniknięcie zagrożeń.

Giant Polar Bear Is Floated Down The Thames
fot. gettyimages

Musimy zacząć obniżać emisję gazów cieplarnianych. Emisje dwutlenku węgla do połowy XXI wieku powinny spaść do zera. Żeby to uzyskać, musimy wprowadzić zmiany na każdym poziomie organizacji. Wymaga to przede wszystkim odejścia od spalania paliw kopalnych, czyli całkowitego przestawienia energetyki - która teraz w dużej mierze bazuje na ropie, węglu, gazie - na inne źródła energii - mówi dr Aleksandra Kardaś, która gościła w podcaście Tu Centrum Nauki Kopernik (w odcinku Sojusz nauki ze sztuką). O katastrofie klimatycznej. Do tego wszystkiego należy dodać ograniczenie marnowania żywności i zmiany w rolnictwie. Wiemy już co robić, teraz pozostaje pytanie - jak to wszystko osiągnąć? Zwykły człowiek nie jest w stanie zachęcić głów państw i światowych gigantów biznesu, żeby zaczęły interesować się katastrofą klimatyczną. Jednak każdy może stworzyć porządną, motywującą narrację, która zachęca do zmiany postawy. Jesteśmy stawiani przed większymi wyzwaniami niż segregowanie śmieci czy wybieranie ekologicznej torby na zakupy. Ważne jest to, jakie rozwiązania zastosujemy, budując swój dom, na kogo będziemy głosować, jakim środkiem transportu poruszamy się na co dzień, jakie lokalne inicjatywy wspieramy. Zmieniamy nie tylko nawyki, ale cały system tego, w jaki sposób żyjemy, jak korzystamy z produktów i usług.

Dużą rolę do odegrania mają... instytucje kultury. Sztuka to jest niezgrabny sojusznik nauki, który próbuje różnych metod, ale przede wszystkim stara się nadać tym zimnym, trudnym komunikatom, łatwiejszą formę, ale bardziej nasyconą emocjami - mówi Sebastian Cichocki, krytyk sztuki i główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Współczesna sztuka ekologiczna przekracza muzealne ściany, sięga po performance, instalacje, pracę z materiałami naturalnymi. Poszerzanie kompetencji kulturowych poprzez obserwowanie artystów zaangażowanych może wypełnić lukę w edukacji ekologicznej.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o katastrofie klimatycznej i edukacji ekologicznej - zajrzyjcie do drugiego odcinka podcastu Tu Centrum Nauki Kopernik - Sojusz nauki ze sztuką. O katastrofie klimatycznej. Cała seria podcastów to rozmowy z ludźmi nauki, edukacji, kultury i sztuki o wyzwaniach współczesności. A także o tym, w jaki sposób im sprostać, rozwijając i stosując naukę. Cykl podcastów powstał we współpracy z marką Samsung.

tekst powstał przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik

Podziel się lub zapisz