Jak rozmawiać z rodzicami czy dziadkami o kryzysie klimatycznym, jeśli oni traktują go jak sci-fi?

Zobacz również:COP26 – walka z kryzysem klimatycznym walką o prawa człowieka
Factory at sunset in Cleveland, Ohio
fot. Joe Sohm/Visions of America/Universal Images Group via Getty Images

Według raportu Instytutu Spraw Publicznych ponad połowa dorosłych Polaków interesuje się tematami dotyczącymi zmian klimatu, ale już tylko 15% z nas uważa, że jest to jedna z trzech najważniejszych spraw dla Polski. To mniejszy odsetek niż ci, którzy uważają, że kryzys klimatyczny nie istnieje (20% respondentów).

Jak w takim razie wytłumaczyć zanik instytucji mroźnej zimy lub tropikalne ukropy, powtarzające się u nas lato w lato? Tylko dziś (21 lipca) temperatura we Wrocławiu wynosi 38 stopni Celsjusza. Jak jest lato, to musi być ciepło, kiedyś też było – odpowiedzą pewnie klimatyczni denialiści. Bo generalnie większe zaangażowanie w nagłaśnianie problemu czyhającej za rogiem katastrofy ekologicznej to domena młodzieży; eko aktywiści to przede wszystkim dwudziestokilkulatkowie. I choć ich wpływ na rówieśników jest wyczuwalny, to nieco gorzej wygląda to w przypadku starszych pokoleń.

Podziel się lub zapisz
Współzałożyciel i senior editor newonce.net, prowadzący audycję „Nevermind” w newonce.radio. Najczęściej pisze o kinie, serialach i wszystkim, co znajduje się na przecięciu kultury masowej i spraw społecznych.
Komentarze 0