Co zyskują pracodawcy zatrudniający obcokrajowców? Jak wejść na właściwą ścieżkę zawodową? Jakie umiejętności przydają się podczas poszukiwania pracy?
I dlaczego tak ważna jest edukacja i research danego rynku? O tym wszystkim porozmawialiśmy w trzecim – i zarazem ostatnim – epizodzie cyklu Druga Szansa, realizowanym we współpracy z portalem z ofertami pracy RocketJobs.pl
Gościnią audycji prowadzonej przez Lecha Podhalicza była Daria Dichenko, Community Specialist w firmie Just Join IT, do której należy marka Rocket Jobs Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. stosunek polskich pracodawców do ludzi z Ukrainy; odpowiedzialność działu HR przy zatrudnianiu obcokrajowców oraz doświadczenia osób, które zderzały się z polskimi realiami.
Nie da się rozmawiać o rynku pracy w kontekście obcokrajowców bez odniesienia do bieżących wydarzeń. Wojna to kryzysowa, niecodzienna sytuacja. Sporo osób, które posiadały stałą pracę w Ukrainie i miały pieniądze na codzienne wydatki czy spłatę mieszkania nagle straciły główne źródło dochodu. Obecnie szukają jak najszybszej możliwości uzyskania stałego zarobku i dlatego decydują się na przyjazd do Polski. Celowo mówię przyjazd, a nie przeprowadzka, bo spora część przyjeżdża tu na chwilę. Celem jest zarobienie pieniędzy, żeby móc przetrwać i pomóc rodzinie – tłumaczy Daria Dichenko. Oczywiście, wojna – w jakimś stopniu – odcisnęła piętno na każdym z nas. Nie chcę generalizować, natomiast myślę, że nie odbiła się tak mocno, jak na osobach, które faktycznie siedziały w schronie gdzieś w Charkowie i przyjechały do Warszawy, żeby móc normalnie funkcjonować.
Wielką zaletą ofert pracy dla obcokrajowców jest możliwość pracy zdalnej. Można zacząć stacjonarnie w Polsce, a w momencie powrotu do Ukrainy kontynuować na odległość.Community Specialist, RocketJobs.pl
Jakie są zatem kluczowe potrzeby osób z zagranicy zatrudnianych w Polsce? Pierwsze dwie to ubezpieczenie zdrowotne i wypłaty na czas. Może się wydawać, że to podstawowe kwestie, które są gwarantowane w każdej firmie. Natomiast często pojawiają się sytuacje, w których osoby tego nie otrzymują – podkreśla ekspertka RocketJobs.pl. Trzeci aspekt to empatia, głównie podczas rozmowy. I wcale nie chodzi o to, żeby unikać wszystkich wrażliwych tematów. Należy z wyczuciem wchodzić w delikatne kwestie, zadawać pytania. Jeżeli uważamy, że nie są zbyt prywatne, to interesować się życiem tej osoby. Czasem to naprawdę pomaga – mówi.
Dichenko kontynuuje wątek: Wielką zaletą ofert pracy dla obcokrajowców jest możliwość pracy zdalnej. Można zacząć stacjonarnie w Polsce, a w momencie powrotu do Ukrainy kontynuować na odległość. Poza tym, powstało sporo serwisów, również online, które realizują bezpłatne konsultacje psychologiczne dla osób z Ukrainy. To super inicjatywa i wiem, że naprawdę wiele ludzi potrzebuje takiego wsparcia – dodaje.
Jakie są korzyści dla firm płynące z zatrudniania osób z zagranicy? Dichenko skupia się na ważnym aspekcie, jakim jest wymiana pomysłów i inspiracji: [w przypadku obcokrajowców] jest to zupełnie inne spojrzenie na branżę. Pochodzę z Ukrainy, pracuję w marketingu, a różnice w postrzeganiu i doświadczeniu wynikają chociażby z pracy na innych programach. Poza tym, dorastałam w zupełnie innej kulturze. To jest kluczowe we współpracy, ponieważ możemy się wymieniać zarówno własnymi doświadczeniami, jak i niezbędną wiedzą.
Więcej na ten temat dowiecie się z podcastu, który powstał we współpracy z RocketJobs.pl. Wszystkie trzy epizody dostępne są w naszej aplikacji. Dowiecie się z nich, co łączy drugi obieg ubrań i kwestie HR-owe oraz jak pomagać osobom, które wracają do aktywności zawodowej po przebytej chorobie nowotworowej. Cykl prowadził redaktor naczelny newonce, Lech Podhalicz.
Tekst powstał we współpracy z RocketJobs.pl
Komentarze 0