Jak wygląda muzyka? Hania Rani i Dobrawa Czocher pokazują to za sprawą specjalnego interfejsu

Hania Rani i Dobrawa Czocher
Jarosław Nogal

Przez lata wszyscy byliśmy karmieni mitem, że zdecydowana większość ludzkości wykorzystuje jedynie 10% swojego mózgu w codziennym funkcjonowaniu. Neurolodzy wielokrotnie już obalali ten fake news. I moglibyśmy przytoczyć część z tych dowodów, ale powinno wystarczyć poniższe wideo.

Pianistka i kompozytorka Hania Rani oraz wiolonczelistka Dobrawa Czocher użyczyły swoich głów, by sugestywnie pokazać, co dzieje się w mózgu osoby tworzącej sztukę. Artystki zagrały swój wspólny utwór Dunkel z nadchodzącego albumu Inner Symphonies. Jak wygląda taka wewnętrzna symfonia? Teraz już wiemy.

Obie instrumentalistki zostały podłączone do interfejsu mózg-komputer. Z pomocą tej aparatury, procesy zachodzące w nich podczas procesu tworzenia znajdowały w czasie rzeczywistym swoją wizualną interpretację na ścianach przestrzeni, w której wystąpiły Rani oraz Czocher. Mimo tytułu utworu, po niemiecku oznaczającego ciemność, hala rozświetliła się feerią kolorów.

Nieuchwytny charakter myśli oraz intensywność i niepewność emocji zainspirowały nas do zebrania sygnałów jako płynnych symulacji, które następnie zostały przetłumaczone w czasie rzeczywistym - mówią Kuba Matyka i Kamila Staszczyszyn z MELT Studio, którzy wspólnie odpowiadali za opiekę merytoryczną i eksperymentalny dizajn wykorzystany w całym projekcie - Naszym celem było uchwycenie w porywający i wciągający sposób efemerycznego spektaklu. Chcieliśmy stworzyć interaktywne, multimedialne doświadczenie zarówno dla artystów, jak i publiczności. Które zatrze granice między sztuką a technologią.

Hania Rani i Dobrawa Czocher
Jarosław Nogal

Co o przedsięwzięciu sądzą same artystki? Zastosowana technologia pozwoliła być nam świadkami spektaklu w trakcie jego przeżywania. To bardzo ciekawy proces. Mam jednak nadzieję, że rezultat będzie przede wszystkim rozumiany jako siła muzyki, sztuki i ludzkich emocji - mówi Hania Rani. Wierzę, że ludzki umysł ma niesamowitą moc, tak jak sztuka ma niesamowitą siłę. Podeszłam do tego projektu z otwartością i ciekawością, co przyniesie i co pokaże o moich emocjach, czyli o tym, co dzieje się we mnie, w nas, kiedy wykonujemy muzykę - dodaje Dobrawa Czocher.

Hania Rani i Dobrawa Czocher
Jarosław Nogal

Cały performance nawiązuje do fabuły nowego polskiego serialu Netflixa - Otwórz oczy. Zrealizowana w konwencji horroru i psychologicznego thrillera produkcja to historia Julii, która trafia do centrum leczenia amnezji. Coraz bardziej realistyczne i dziwne sny zaczynają jednak wzbudzać w niej podejrzenia. Uzasadnione. Serial jest już w całości dostępny do obejrzenia na platformie.

Tekst powstał przy współpracy z marką Netflix

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.