Janusz Walczuk: wyjście z bloków Eisa, zachodnie podejście Mr. Polski (WYWIAD – cz. 1)

Zobacz również:Janusz Walczuk kolejną muzyczną gwiazdą newonce.camp!
Janusz Walczuk.jpg
fot. Piotr Rybiński

Janusz Walczuk to twój nowy idol, ale też coach, ambasador Żoliborza, koneser hip-hopowej techniki. I prawdopodobnie jedyny człowiek zasłuchany w Drill Prawda Kumple Kaczego, który ekscytuje się rozmachem projektu Friza. To pierwsza część rozmowy. Kolejna w przyszły weekend.

Wiele lat temu zrobił się kocioł, gdy Kendrick obwołał się królem Nowego Jorku w numerze Big Seana. On był jednak wtedy po Good Kid, M.A.A.D City, a tymczasem u ciebie już w debiucie powtarza się statement o umieszczeniu Żoliborza na mapie. Pół żartem, pół serio – Solar nie miał pretensji o te wersy?

Zachodzi tu analogia do współpracy Dr. Dre i Kendricka. Czuję się ambasadorem Żolki, gdzie mieszkam przez większą część życia. To świetna dzielnica o bardzo charakterystycznym klimacie. Bywa kojarzona ze starą inteligencją, ale nie do końca tak jest. Dostrzeżesz tam przekrój całego społeczeństwa. Bananowcy sąsiadują z rodzinami, w których patologia jest na porządku dziennym; nie brakuje klasy średniej, żyjącej tam z dziada pradziada w mieszkaniach wartych obecnie powyżej miliona. Chciałem przedstawić tę oazę spokoju z perspektywy takich miejsc jak Potok, gdzie wśród trzynastopiętrowych bloków panuje klimat miejskiej dżungli. Moi najbliżsi znajomi są ziomkami z osiedla. Wydaje mi się, że przypominam w tym Eisa, który rozkminił, jak wyrwać się z tych bloków. Mentalność siedzenia na ławce jest problemem mojego pokolenia. Niektórzy uważają piwko w Sadach Żoliborskich za najlepszą formę rozrywki na piątkowy wieczór. To bywa fajne, dopóki nie zostaniesz na tej ławce. Nawinąłem w Szarym Blokku o tym, że wampiry straszą, kiedy wracam nocą i tak to wygląda w okolicach Marii Kazimiery.

Podziel się lub zapisz
Senior editor w newonce.net. Jest związany z redakcją od 2015 roku i będzie stał na jej straży bezapelacyjnie do samego końca; swojego lub jej. Co czwartek o 18:00 prowadzi także razem z Tomaszem Smokowskim audycję Dragon Fall na antenie newonce.radio. Ma na koncie publikacje m.in. w Machinie, Dzienniku, K Magu, Exklusivie i na Onecie.