Krótka historia Rap History Warsaw - cyklu imprez, które jednocześnie uczą was o rapie

Zobacz również:Jetlagz drugą gwiazdą newonce.camp! Kosi i Łajzol zagrają koncert na naszym wakacyjnym obozie
aaaaalalalala-1.jpg

Koncept Rap History przyszedł do nas z Zurychu. Pierwsze imprezy spod tego szyldu miały miejsce w 2005 roku, a ich fundament był oparty na idei zakładającej stworzenie cyklu wydarzeń, z których każde byłoby poświęcone konkretnemu rocznikowi w historii rapu.

Rap History Warsaw na przestrzeni mijającej dekady dostarczyło słuchaczom wiele zajawki: od kultowych imprez, przez klasyczne wydawnictwa, po unikalne wystawy czy pokazy teledysków. Nadchodząca impreza to must-see dla rapowych głów z całego kraju - zwłaszcza, że jest mega mocno obsadzona; na plenerowej scenie Progresji zagrają Sokół, PRO8L3M, Oki i Jetlagzi. Wydarzenie znajdziecie tutaj, a w bilety zaopatrzycie się tu.

No to jeszcze parę słów o samym cyklu:

1
Zmieńmy w czyn to
rhw8.jpg

Zainicjowane w Szwajcarii imprezy szybko zyskały na popularności i rozprzestrzeniły się po całej Europie, a kolejne biby organizowano w Berlinie, Pradze, Monachium czy Bazylei. Imprezy w Berlinie robili ludzie, z którymi się znam: Dejoe, DJ Scientist i Marc Hype. Będąc w Niemczech, widziałem kilka razy mixtape’y promujące te wydarzenia. Spodobało mi się to, zadzwoniłem do Piotrka i powiedziałem mu, że fajnie byłoby to zrobić też u nas – wspominał Kosi. Piotrek to oczywiście DJ Steez, czyli jedna z najważniejszych postaci polskiego rapu.

Oprócz 1/2 zespołu PRO8L3M do projektu dołączył Anusz (słynny agitator twórczości Andrzeja Zauchy), a Rap History Warsaw wystartowało w 2010 roku. Pierwsza impreza poświęcona rocznikowi 79' odbyła się 9 kwietnia w stołecznym klubie U Artystów, gdzie do świtu bawiło się około 900 osób! Wyjątkowy projekt muzyczny ruszył na grubo, pomimo faktu, że na premierowej imprezie został zalany mikser i zniszczony projektor.

2
Imprezy i mikstejpy
rhw.jpg

W Berlinie ludzie bawili się na Rap History co miesiąc, ale w Warszawie organizatorzy cyklu narzucili sobie konkretne tempo i do rocznika 89' RHW odbywało się co tydzień. Gdzie? U Artystów. Lata 90. były organizowane w Powiększeniu na Nowym Świecie (zainteresowanie przekładało się na epicki ścisk w klubie), a melanże dedykowane rocznikom od 2000 w górę trafiły do Butiklubu. Busta Rhymes, Puff Daddy, szampany, bling bling… Fajnie to współgrało z purpurowymi pufami i czarnymi ścianami pomalowanymi przezroczystą farbą – wspominał Steez. Od 2010 roku Rap History Warsaw zorganizowało ponad kilkadziesiąt imprez, na których gościli m.in. takie postacie i składy jak Grand Master Flash, Jeru The Damaja, Slum Village, Large Professor, AZ czy nieżyjący już Phife Dawg.

Mikstejpy powstające przy okazji imprez tego edukacyjnego projektu chodzą teraz na Allegro za niezłe siano. Płytki sygnowane rocznikami konkretnych imprez stały się białymi krukami, a po latach nie ma już znaczenia, że pierwsza partia mikstejpów (stworzona na potrzeby imprezy RHW 1979) została uszkodzona w drukarni. Oczywiście posiadacze felernych wydawnictw mogli je później wymienić. Przy wydawnictwach pracowali tacy fachowcy, jak: Daniel Drumz, The Returners, Kixnare czy DJ Eprom. Z czasem Rap History zaczęło działać pod szyldem RHW Records, wydając projekty takich zespołów jak JWP czy PRO8L3M.

3
The Videos i wielkie festiwale
rh1.jpg

Ekipa organizująca imprezy Rap History Warsaw zawsze miała rozmach. Każdej imprezie towarzyszyły wydawnictwa muzyczne, wernisaże (m.in. znanej fotografki Marthy Cooper czy Agi Bilskiej), materiały wideo oraz szeroko zakrojona promocja. Szczególnie video-zapowiedzi kolejnych edycji RHW pokazały konkurencji organizującej różnego rodzaju imprezy, jak to się robi. Klimatyczne materiały filmowe początkowo realizowała ekipa Letemknow Sequence, znana z pracy nad teledyskami dla Moniki Brodki czy Pezeta. W drugim roku działalności RHW ruszył cykl imprez pt. The Videos. Podczas plenerowych imprez przez całą noc można było podziwiać na wielkim ekranie miks klasycznych rapowych klipów, a wydarzenia przypominały nowojorskie block parties. Wielkie festiwale też nigdy nie stanowiły wyzwania dla ekipy RHW, dlatego rapowi aktywiści wzięli się za współorganizację dużych imprez The Wall Warsaw Hip-Hop Festival oraz PROSTO FestXVal.

4
9 urodziny, czyli epickie Block Party

Za nami setki imprez klubowych, koncertów i wydarzeń plenerowych spod szyldu RHW, podczas których fani mogli podziwiać występy legendarnych hip-hopowców z Polski i zagranicy. A przed nami 9 urodziny wyjątkowej muzycznej inicjatywy, które odbędą się w formule block party. Na terenie letniej sceny stołecznego klubu Progresja, w otoczeniu betonu i zieleni, pełnowymiarowe koncerty zagrają: Sokół, PRO8L3M, Jetlagz i OKI. Nie zabraknie także wyjątkowej oprawy wizualnej. Wydarzenie otworzy projekcja filmu Coś z niczego: Sztuka rapu w reżyserii Ice'a-T, a pomiędzy koncertami DJ-e Falcon1 i Kebs, zabiorą słuchaczy w podróż przez wszystkie klasyczne sample, które ukształtowały polski rap w ramach Elementarz Live Set. Na miejscu będzie można również zakupić merch związany z występującymi artystami oraz dobrze podjeść przy licznych foodtruckach. Słabo?

Podziel się lub zapisz
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.