Kto obecnie robi najlepsze refreny w amerykańskim rapie? Wybraliśmy sześciu wspaniałych

Zobacz również:Kiedy fajni ludzie spotykają się z fajnymi ludźmi, czyli 13 wspólnych zdjęć sław
futuregl.jpg

Zwykle skupiamy się na najlepszych tekściarzach, ale dziś zajmiemy się jednak tymi raperami, którzy najlepiej radzą sobie w nieco innej kwestii – refrenach.

Co sprawia, że dana piosenka zostaje z nami po pierwszym przesłuchaniu przez długi czas? Co sprawia, że chcemy słuchać jej na okrągło – w domu, w tramwaju i w klubie? Nie ma jednej sprawdzonej receptury na numer, który moglibyśmy określić sformułowaniem catchy. Na hitowość projektu składa się ogrom czynników – beat z odpowiednimi dźwiękami i odpowiednim tempem, zdolności wokalne wykonawcy i pióro tekściarza. Istnieją nawet badania opisujące wpływ... używania falsetu przez męskich wokalistów w piosenkach na ich pozycję na liście Billboard Hot 100.

Jeden aspekt piosenki w relacji do jej hitowości pozostaje jednak niezmienny – refren. To te powtarzające się w numerze słowa zapamiętujemy najczęściej i najszybciej. Jednym z najbardziej klasycznych niech będzie ten z C.R.E.A.M. Wu-Tang Clanu. Od 1993 roku wiele się jednak w rapie zmieniło. Kto robi aktualnie najlepsze hooki w Ameryce?

1
Post Malone

Najlepsze refreny: Congratulations / rockstar / Wow.

Cieszymy się, że Post wydał nową płytę. Hollywood’s Bleeding jest doskonałym dopełnieniem ścieżki muzycznego rozwoju, którą Malone przebył od czasów Stoney. O ile w 2016 roku rapowość Post Malone’a była mocno wyczuwalna, o tyle przez beerbongs & bentleys po najświeższe wydawnictwo zdecydowanie osłabła. I nie ma w tym absolutnie niczego złego, bo Post zdecydowanie lepiej odnajduje się w bezgatunkowości ze wskazaniem na pop. Jedno się jednak nie zmieniło – od zawsze wiedział, jak złożyć dobry, wpadający w ucho refren. Moglibyśmy wyliczyć praktycznie wszystkie jego piosenki, ale do najlepszych hooków w jego karierze na pewno należą Congratulations, White Iverson, Psycho, rockstar, Wow. Nie boi się śpiewać (a robi to dobrze), świetnie wpasowuje się w melodię, nigdy nie przesadza ze stopniem skomplikowania. Inna sprawa, że refreny są często lepsze od całych piosenek, ale to już temat na inny tekst…

2
Young Thug

Najlepsze refreny: Chanel / Bad Bad Bad / Check

Thugger to raper, który bardzo długo postawał jedynym w swoim rodzaju. Użyliśmy tu czasu przeszłego, bo doczekał się wielu… spadkobierców. Mimo tego Young Thug nadal pozostaje jednym z najbardziej wpływowych, inspirujących i innowatorskich twórców. Sam powiedział kiedyś, że nie pisze swoich tekstów – on je maluje. I might draw a head with, like, Goku hair, and then I might start with the left side of his ear and go to the right side of his ear and the way I do his hair, those are my rhythms. So, if I draw his hair and it’s like porcupines going all up and down then when I started rapping I’m going to rap with that melody – wyjaśniał w 2016 roku w wywiadzie dla Highsnobiety. I w tym tkwi sekret jego genialnych hooków – skupia się głównie na ich melodyczności i dźwięczności, zatem tekst ustępuje w hierarchii ważności miejsca melodii. Kto nigdy nie udawał Thuggera śpiewającego Lifestyle, niech pierwszy rzuci kamieniem.

3
Childish Gambino

Najlepsze refreny: 3005 / Redbone / Feels Like Summer

Człowiek renesansu – nic dziwnego, że także refreny potrafi zrobić jak nikt inny. To jednak zupełnie inna półka niż chociażby Young Thug. Tu melodia całkowicie współgra z warstwą liryczną, dlatego też nie przyczepi się do niego ani zagorzały fan mumble rapu, ani zwolennik trueschoolu. Childish odnajduje perfekcyjny balans pomiędzy hitowością i muzyczną estetyką danego numeru, a jego stopniem skomplikowania. Było tak od czasów Heartbeat w 2011 roku, aż po bezbłędny Summer Pack z 2018.

4
Drake

Najlepsze refreny: Over / Take Care / One Dance

Aubreya można nie lubić. Można też mieć wątpliwości co do tego, czy w ogóle jest raperem. Można ganić go za niepisanie swoich tekstów i sprzedanie się popowi. Jednak na pewno nie powinno się odmawiać mu dobrych refrenów. Żeby wam to udowodnić, zagrajmy w grę. My zaczniemy wers z hooków Drake’a, a wy je skończycie. Gotowi? No to jedziemy:

Kiki, do you love me?…

You used to call me on my cell phone…

Started from the bottom…

Jego refreny zna cały świat, bez względu na upodobania muzyczne. Owszem, są łopatologiczne i niezbyt ambitne, ale właśnie to jest recepta, żeby twoje słowa umieli powtórzyć wszyscy.

5
Lil Baby

Najlepsze refreny: Drip Too Hard / Baby / Outh The Mud

Sztuką dla sztuki, albo dla pieniędzy, jest wypuszczanie nowych wydawnictw serią niczym z karabinu maszynowego – nigdy nie będą w 100% dopracowane i przemyślane, ale to właśnie ta surowość i niedopracowanie zdają się nadawać swoistego charakteru. Charakteru, który dla ulic Atlanty jest dystynktywny. Dlatego Lil Baby ma spory street credit – w swojej twórczości oddaje to, co prawdziwe – pisaliśmy w tekście wyjaśniającym fenomen Lil Baby. To spadkobierca stylu Young Thuga, który w swoich numerach wykorzystuje offbeat, częste zmiany flow i stylistykę mumble. I po raz kolejny przedkłada melodię nad treść. Może to jeszcze nie ten moment, ale Lil Baby jest pretendentem do miana tego ucznia, który w swoim czasie przerośnie mistrza.

6
Future

Najlepsze refreny: Turn On The Lights / Honest / F*ck Up Some Commas

Future to prawdopodobnie jedna z najważniejszych postaci hip-hopu mijającej dekady. Nowatorskość, wszechstronność, odwaga, bezkompromisowość i upór to cechy, które charakteryzują twórcę HNDRXX. Nie dość, że jest trendsetterem i niektóre rzeczy w rapie robi jako pierwszy, to jeszcze robi je najlepiej. Jedną z nich są właśnie refreny – Future nie idzie na kompromisy, nie wpasowuje się w mody, nie przejmuje się konwenansami – po prostu robi to, co uważa za słuszne. W tym wszystkim jest tak autentyczny, że potrafi zarówno zainspirować niespodziewanym wersem czy niesztampowym flow, jak i doprowadzić słuchacza do skrajnych uczuć. A to jest w muzyce najważniejsze.

Podziel się lub zapisz
Za radiowym mikrofonem w zasadzie od początku istnienia stacji, a do redakcji netu dołączył kilka miesięcy później. Z kolei z muzyką wszelaką za pan brat od dzieciaka.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.