List miłosny do prasy i kina: Wes Anderson robi życiówkę w „Kurierze Francuskim” (RECENZJA)

Zobacz również:6 mniej znanych filmów słynnych reżyserów, które warto obejrzeć
French Dispatch
materiały prasowe

Reżyser Genialnego klanu, Kochanków z Księżyca i Grand Budapest Hotel mógłby w sumie kręcić nosem na ten tytuł. To nie list miłosny. To fabuła o dziennikarzach, którzy wiele dla mnie znaczyli. Choć ekranowe postaci nie istniały naprawdę, a historie zmyśliłem. W sumie zrobiłem więc fikcję z reportażu, co może wydawać się dziwne tłumaczył przecież na łamach The New Yorker. Gorące uczucie, którym darzy gigantów amerykańskiego pióra i francuskiej Nowej Fali pozwoliło mu nakręcić – być może – najlepszy film w karierze - pisze w swojej recenzji Marek Fall.

Polska premiera Kuriera Francuskiego z Liberty, Kansas Evening Sun została zaplanowana na 19 listopada, ale wcześniej film otworzy 12. American Film Festival. To największa europejska impreza poświęcona współczesnemu (i nie tylko) kinu ze Stanów, podczas której widzowie mogą zobaczyć zarówno głośne premiery (w tym roku m.in. C mon, C mon z Joaquinem Phoenixem czy Stillwater z Mattem Damonem), jak i wybór najciekawszych premier kina niezależnego z USA, szereg dokumentów czy klasyki. Na tegorocznej edycji to m.in. retrospektywa wczesnych filmów Jima Jarmuscha czy przegląd twórczości awangardowego twórcy Jonasa Mekasa. Nie zabraknie gości - największą gwiazdą będzie klasyk campu John Waters, który odbierze nagrodę Indie Star Award, honorującą twórców niszowej kinematografii. Część stacjonarna festiwalu odbędzie się 9-14 listopada we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty, a część online -1-14 grudnia. Wszystkie szczegóły znajdziecie tu.

Podziel się lub zapisz
Senior editor w newonce.net. Jest związany z redakcją od 2015 roku i będzie stał na jej straży do samego końca – swojego lub jej. Na antenie newonce.radio prowadzi audycję „The Fall”. Ma na koncie publikacje w m.in. „Machinie”, „Dzienniku”, „K Magu”,„Exklusivie” i na Onecie.