I będzie to numer, który skieruje newonce.paper na nieco inne tory niż te, po których dotychczas jechał. Niech symbolem zmian będzie okładka.
Okładka, na której po raz pierwszy... nie umieściliśmy żadnego zdjęcia. Chcieliśmy, by 7. numer newonce.paper był wydaniem przełomowym, nowym rozdaniem. Mówimy w nim o popkulturze, ale mówimy też o sprawach ważnych tu i teraz: świecie po COVID-19, katastrofie klimatycznej, bezpieczeństwie w sieci. I tak będzie wyglądać newonce.paper
No właśnie, wywiady. Tym razem porozmawialiśmy z Janem-rapowanie, który podsumował szaleństwo, jakie rozpętało się wokół niego dobre kilkanaście miesięcy temu - i wciąż trwa. Alyona Alyona opowiedziała o dorastaniu na Ukrainie i tym, czego w rapie nauczyły ją... przedszkolaki. Z Bartoszem Kruczyńskim, którego znacie z działań m.in. jako Pejzaż i Earth Trax, pogadaliśmy o polskiej elektronice, a z Synami... w zasadzie o wszystkim.
Teksty problemowe pogrupowaliśmy w kilka bloków. Na początek przyglądamy się temu, co w kulturze popularnej dzieje się tu i teraz - Jan Błaszczak napisał o tym, jak mocno koronawirus wpłynął i wpłynie na kondycję branży muzycznej, Jacek Sobczyński wyjaśnił fenomen popularności Joe Exotica i Króla Tygrysów, a Paweł Klimczak opowiedział o społecznym zaangażowaniu krajowej sceny klubowej i zajrzał do Wielkiej Brytanii oraz USA, gdzie ogromną popularność przeżywa drill. O trendach po pandemii porozmawialiśmy z Adamem Przeździękiem, analitykiem i trendwatcherem.
Niby newonce.paper, a po raz pierwszy tak mocno weszliśmy do internetu. I w dwóch obszernych tekstach opowiedzieliśmy o zagrożeniach, płynących na nas z sieci. Bartosz Paszcza zastanawia się nad wolnością wypowiedzi w internecie, która jest coraz częściej łamana - najświeższe przykłady to ban na TikToka w wielu państwach - a Rafał Pikuła przedstawił vademecum tego, jak nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. Pochyliliśmy się też nad tym, że w obliczu szaleństwa związanego z 2020 coraz więcej osób chce uciec od świata w... naturę. Lech Podhalicz w swoim artykule opisuje niekomercyjne muzyczne festiwale, które przyciągają do siebie wszystkich, którzy potrzebują się odciąć od galopującej rzeczywistości. Z kolei Jacek Sobczyński zwraca uwagę na to, że wspomniana natura coraz częściej staje przeciwko ludziom, co jest świetną pożywką dla twórców filmów i seriali z nurtu cli-fi, czyli climate-fiction. A Filip Kalinowski zagląda do starych powieści sci-fi i zastanawia się, ile z tych przepowiedni się spełniło i czy mamy w ogóle szanse na lepsze jutro.
Jest też blok poświęcony psychodelikom. Autor książki Czy psychodeliki uratują świat?, Maciej Lorenc, pisze dla nas o renesensie medycznego stosowania środków psychodelicznych, a Filip Kalinowski zagląda na ulice Warszawy lat 90., gdy stolica zaczęła na poważnie interesować się nowymi wówczas narkotykami.
Za sesje zdjęciowe do 7. numeru newonce.paper odpowiedzialni są Paweł Fabjański, Łukasz Jasiukowicz, Marcin Michalak, Jakub Owczarek, Filip Skrońc, Yan Wasiuchnik, Bartek Wieczorek i Ada Zielińska. Jest też Karol Grygoruk - autork pierwszej w historii newonce.paper sesji wykonanej smartfonem.
Mamy nadzieję, że udało nam się zrobić najbardziej aktualny, najmocniej odpowiadający na to, co dzieje się w naszej dzisiejszej rzeczywistości numer w historii newonce.paper. Jego hasło przewodnie DO YOU CARE??? - poprzez nie chcemy zachęcić was do troski. O planetę, o bezpieczeństwo w sieci, ale i o siebie samych. Warto przystanąć i zastanowić się, czy wszystko zostało zrobione tak, jak trzeba.
7. numer newonce.paper możecie kupować w naszym newonce.store. Impreza promująca numer 7. odbędzie się w środę, 8 lipca w newonce.bar