Miliard w środę, miliard w sobotę: wybraliśmy 7 najgorszych momentów TVP

WWW_.jpg

Telewizja publiczna otrzymała już z budżetu państwa fundusze tej skali, że mogłaby wyprzedzić Elona Muska w wyścigu prowadzącym do kolonizacji Marsa. Ale podbój kosmosu - komu to potrzebne? A dlaczego, skoro na miejscu są Jarosław Jakimowicz i Magdalena Ogórek.

TVP stanowi obecnie wyjątkowo łatwy cel, ale dokumentacja lolcontentu z ich anten nigdy nie przestaje śmieszyć, choć często jest to śmiech przez łzy...

1
W kontrze

Podstarzały Młody Wilk stał się pupilkiem przy Woronicza i trzeba mu przyznać, że ciężko zapracował na ten status. Podobnie sytuacja ma się z byłą kandydatką SLD na prezydenta, która w pewnym momencie wykonała twist jak Kevin Spacey w Podejrzanych. Ta dwójka odnalazła się na antenie zgodnie ze staropolską zasadą nieszczęścia chodzą parami i właśnie ostatnio wycinała takie hołubce w programie publicytycznym. Za hajs podatnika baluj!

2
Trumping and jumping

Popisów tanecznych (i nie tylko) nie brakowało także, gdy na całego rozkręcono u nas kult Donalda Trumpa. W 2017 roku przy okazji wizyty amerykańskiej głowy państwa w Polsce - autor piosenki Chłopcy radarowcy przygotował niespotykany występ, który przebił być może wszystko, co kiedykolwiek wcześniej i kiedykolwiek później wyemitowano w TVP. Trumping and jumping rezonuje przy tym ze zdwojoną siłą w czasach, gdy człowiek bizon zajął Kapitol, a ekscentryczny prezydent dostał szlaban na komputer.

3
Śmierć Hanki Mostowiak

- Rekwizytorzy powiedzieli: Gośka, ponieważ nie ma kasy na to, nie możemy zniszczyć tego samochodu i generalnie jest słabo, więc sprowadziliśmy kartony. Ja wtedy, pamiętam, powiedziałam: musimy to tak wykadrować, żeby nie było ich widać. A oni: nie no, Gośka, przecież wiadomo! Wyszło, jak wyszło - wspominała Małgorzata Kożuchowska w programie Kuby Wojewódzkiego. Wyszło tak, że śmiercią bohaterki M jak Miłość serialowa Polska żyła tygodniami, a niektórzy po dziś dzień obchodzą rocznice tego dramatycznego wydarzenia. Swoją drogą - TVP nie ma szczęścia do fortunnego wysyłania postaci ze swoich produkcji na tamten świat, bo amba fatima była również na okoliczność zabójstwa Ryśka z Klanu. Big R, rest in peace!

4
Korona królów

Ja: Mama, chcę Grę o tron. Mama: Mamy Grę o tron w domu. Gra o tron w domu... Powszechnie znana jest fiksacja obecnej władzy na produkcje o hollywoodzkim rozmachu, ale propagujące słowiańszczyznę i konserwatywne wartości. Jak to się kończy - najdobitniej pokazała Korona królów, która wyjątkowo ląduje w naszym zestawieniu jako całość, a nie pojedynczy, wstydliwy moment. - Myślę, że ten projekt pozostanie na lata i warto pielęgnować ten format telenoweli, w którym w przystępny dla ludzi sposób odwołujący się do widza masowej wyobraźni można opowiedzieć polski kanon kulturowo-tożsamościowy i przybliżać historię Polski - mówił Jacek Kurski na łamach portalu Wirtualnemedia.pl. Ale Jacek Kurski mówił też Zenkowi Martyniukowi ekscelencjo, więc... sami rozumiecie.

5
Rodzinny ekspres

W dwóch częściach niedawnego podsumowania najbardziej niedorzecznych wydarzeń 2020 roku w Polsce znaleźliśmy miejsce i dla Motelu Polska, i dla depesz Samuela Pereiry z amerykańskiej ziemi, więc nie chcemy się powtarzać, ale creeperski magazyn poradnikowy zasługuje na szczególny namecheck:

- Co szczególnie ciekawe, surowe kary groziły też kobietom za wszczęcie kłótni na forum publicznym. Winowajczynie musiały się liczyć z tym, że będą musiały odbyć spacer wokół rynku z przywiązanym do szyi kamieniem. Kto wie, czy podobnych zasad nie byłoby warto wprowadzić w życiu publicznym codziennie? - można było usłyszeć w programie Rodzinny ekspres... kilka dni po rozpoczęciu Strajku Kobiet.

6
Christian Paul
Christian.jpg

Yves Saint Laurent? Alexander McQueen? Riccardo Tisci? Zapomnijcie o tych nazwiskach. Od czerwca ubiegłego roku prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym projektantem nad Wisłą jest Christian Paul, ekspert modowy, który na antenie TVP porównywał Agatę Dudy do żony Donalda Trumpa: obie pierwsze damy wyróżniają się na arenie międzynarodowej charakterem i międzynarodowym stylem. W czym problem? W tym, że projektant Christian Paul okazał się postacią równie prawdziwą, co Krampus, Liczyrzepa i Chupacabra. I zakładane chybcikiem konta w mediach społecznościowych niczego tu nie zmieniają...

7
Studio YaYo

- Niektórzy twierdzą, że złota era telewizji rozpoczęła się wraz z lynchowskim Twin Peaks, ale dla nas za La Belle Époque długo uchodził okres od czerwca do grudnia 2016, kiedy warszawski oddział telewizji publicznej nadawał Studio YaYo. Weźmy taki żart. - Okazało się, że kibole najchętniej oglądają mecze przy kawie i ciasteczkach - mówi prowadzący Ryszard Makowski. - Mówisz poważnie? - pyta zdziwiony współprowadzący, Paweł Dłużewski. - Nie no, co ty, jajcowałem - pisaliśmy przed miesiącem. Niestety - wszystko co dobre, szybko się kończy i po kilku miesiącach brutalnie ograbiono nas z cotygodniowego rytuału, towarzyszącego humorystycznej premierze w TVP3 Warszawa. Podobno przyczyną były spadające wyniki oglądalności, co oznaczałoby, że ze Studiem YaYo było trochę jak z Velvet Underground - sukces komercyjny może niespecjalny, ale jaka influencja popkulturowa!

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.