Nigeryjski rap to movement, który szturmem wdziera się do światowego mainstreamu

Burna Boy
fot. Gareth Cattermole/Getty Images

Fakt, że do świadomości zachodniego słuchacza często nie docierają artyści z Afryki wcale nie oznacza, że tamtejsza scena notuje marginalne zasięgi i nie ma wpływu na amerykańską czy europejską popkulturę. Wręcz przeciwnie - jeśli spojrzeć na kategorię szeroko pojętego rapu i r’n’b, Czarny Ląd dobija do imponujących liczb.

Jednym z wyróżniających się afrykańskich krajów, w którym zapanowało rapowe prosperity jest Nigeria, gdzie hip-hopowi artyści notują spektakularne sukcesy. Istnieje całkiem pokaźna grupa raperek i raperów, którzy pomimo braku namacalnej światowej ekspozycji są absolutnymi gwiazdami w swoim kraju. Wystarczy wymienić kilka najpopularniejszych ksywek - Falz, Zlatan, DJ Cuppy, Adekunle Gold, Lady Donli czy Ycee, które nie schodzą z medialnych nagłówków, celebryckich ścianek i list przebojów.

Podziel się lub zapisz
Redaktor naczelny newonce.net. W newonce.radio prowadzi publicystyczny „Status” i współprowadzi dwie inne: „Daj wariata” i „Strzałką chodzisz, spacją skaczesz”. Najbardziej jara go to, co odkrywcze i eksperymentalne – czy to w muzyce, czy w technologii, czy w gamingu.
newonce.radio - Wciśnij play

newonce.radio

Wciśnij play