Nowe zasady przyznawania Oscarów! Akademia stawia na różnorodność i mniejszości

Zobacz również:„Jackass” powraca! Pierwszy trailer nowego filmu to czyste szaleństwo
Oscar.jpg
fot. Andrew H. Walker/Getty Images

Czasy się zmieniają, jak nawijał... każdy. Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ma ambicję sprawić, by oscarowa gala ostatecznie przestała nosić znamiona rautu dla białych, heteroseksualnych mężczyzn. Stąd nowe standardy dla produkcji, które będą mogły walczyć o statuetkę w kategorii Najlepszy film. Wprowadzanie tych wymogów zacznie się w 2022 roku. Na dobre zaczną obowiązywać dwa lata później.

Rewolucja kulturowa i społeczna nie pozostaje bez wpływu na najważniejszą nagrodę przemysłu filmowego, co przecież obserwujemy nie od wczoraj. Przychodzi jednak moment na konkretne działania systemowe, promujące różnorodność w Hollywood.

Już niedługo, aby otrzymać nominację w kategorii Best Motion Picture - film będzie musiał spełnić co najmniej dwa z tych czterech standardów:

  • Standard A. Reprezentacja na ekranie

W celu osiągnięcia standardu obraz musi spełnić przynajmniej jedno kryterium:

  1. Co najmniej jeden z aktorów pierwszoplanowych lub znaczących aktorów drugoplanowych reprezentuje mniejszość rasową lub etniczną.
  2. Co najmniej 30% aktorów drugoplanowych i epizodycznych reprezentuje przynajmniej dwie z następujących grup: kobiety, mniejszość rasowa lub etniczna, LGBTQ +, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną.
  3. Fabuła jest związana z jedną z grup: kobiety, mniejszość rasowa lub etniczna, LGBTQ +, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną.
  • Standard B. Ekipa i zespoły twórcze

W celu osiągnięcia standardu obraz musi spełnić przynajmniej jedno kryterium:

  1. Co najmniej dwa kluczowe działy (casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz) są kierowane przez osobę reprezentującą następujące grupy: kobiety, mniejszość rasowa lub etniczna, LGBTQ +, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. Co najmniej jedno z kluczowych stanowisk jest zajmowane przez osobę reprezentującą mniejszość rasową lub etniczną.
  2. Co najmniej sześć stanowisk niższego szczebla jest piastowanych przez osoby reprezentujące mniejszość rasową lub etniczną.
  3. Co najmniej 30% ekipy reprezentuje następujące grupy: kobiety, mniejszość rasowa lub etniczna, LGBTQ +, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną.
  • Standard C. Obecność w branży

W celu osiągnięcia standardu obraz musi spełnić oba kryteria:

  1. Studia i dystrybutorzy mają program płatnych praktyk lub staży dla osób reprezentujących następujące grupy: kobiety, mniejszość rasowa lub etniczna, LGBTQ +, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną. Małe/niezależne studia i dystrybutorzy mają na płatnej praktyce lub stażu kogoś z powyższych grup.
  2. Studia i dystrybutorzy oferują szkolenia i możliwość rozwoju dla osób reprezentujących następujące grupy: kobiety, mniejszość rasowa lub etniczna, LGBTQ +, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną.
  • Standard D. Komunikacja z widzami

W celu osiągnięcia standardu obraz musi spełnić następujące kryterium:

Studio filmowe zatrudnia na kierowniczych stanowiskach w marketingu, reklamie i dystrybucji osoby reprezentujących następujące grupy: kobiety, mniejszość rasowa lub etniczna, LGBTQ +, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną.

W kategorii Najlepszy film - jak sami widzicie - może czekać nas więc małe trzęsienie ziemi...

Tymczasem najbliższa ceremonia odbędzie się 25 kwietnia w Dolby Theatre - jeszcze całkowicie według starych reguł. Potem klasyczny żart z puentą i wtedy wchodzę ja... cały na biało powinien przestać być aktualny. Przynajmniej dla Oscarów.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.