Nowy numer magazynu newonce.paper jest już w sprzedaży!

Zobacz również:Jan-rapowanie: słoneczna nostalgia (ROZMOWA)
DSC09077.jpg

Motywem przewodnim dziewiątego już numeru pisma jest zmiana. Skąd ten pomysł?

Odpowiedź prosta - obejrzyj sobie wiadomości, jak dwie dekady temu nawijali Sokół z Jędkerem. Przez świat przetacza się szereg zmian. Zarówno tych społeczno-politycznych, jak i (a może: przede wszystkim) mentalnych. Pandemia zmusiła cały glob do stanięcia w miejscu i odrobiny autorefleksji: w którą stronę zmierzamy jako ludzkość? I czy to na pewno dobry kierunek?

Na te pytania nie odpowiemy, ale nieco z boku przyjrzymy się pędzącym przeobrażeniom i zmianom myślowym, jakie systematycznie zachodzą w nas od marca 2020 roku. Zrobimy to poprzez szereg obszernych tekstów o polityce, społeczeństwie, technologii i kulturze popularnej, które wypełnią 9. numer pisma. Co znajdziecie w nowym wydaniu newonce.paper?

  • Kornelia Sobczak w emocjonalnym tekście przygląda się wydarzeniom ostatniego roku w Polsce. Niezgoda na projektowany przez rządzących porządek, manifestowana w dosadny sposób, poruszyła, ale i poróżniła masy. Mobilizacja społeczna wywołana zuchwałymi decyzjami politycznymi dawno nie była tak budująca.
  • Julia Alekseeva we wrażeniowej relacji opisuje to, co działo się na Białorusi. Państwo przez lata spętane przez autorytarne rządy zaczyna chwiać się w posadach. Ludzie wychodzą na ulice domagając się nie tylko podstawowych praw, ale też manifestują swoją godność.
  • Zmiana naturalnie wpisuje się w Erę Wodnika, w którą właśnie się znaleźliśmy. Ezoteryka coraz odważniej wkracza w nasze życie, często zastępując tradycyjne formy rozumienia świata. Olga Drenda udowadnia, że ludzie od zawsze szukali odpowiedzi na najważniejsze pytania niekoniecznie opierając się na powszechnych wierzeniach.
  • Pisarz ma znaleźć rzeczywistość, a nie wymyślać fikcję – tak przekonuje Filip Kalinowski w swoim tekście przybliżającym postać J. B. Ballarda. Wizje tego brytyjskiego futurologa i błyskotliwego powieściopisarza dziś, jak nigdy wcześniej, wydają się być nader rzeczywiste.
  • Internet jest częścią naszego życia, w dobie pandemii, dużo większą, niż moglibyśmy się spodziewać. O zagrożeniach wynikających z naszej aktywności w sieci Lech Podhalicz rozmawia z ekspertem w tej dziedzinie doktorem Maciejem Kaweckim. Z kolei o mediach społecznościowych i zawiedzionych nadziejach z nimi związanymi pisze filozof i publicysta Tomasz S. Markiewka. Natomiast Wojtek Borowicz przygląda się blockchainowi, który wciąż nie pełni tej funkcji, którą mu projektowane.
  • Paweł Klimczak pisze o ludziach, którzy wbrew normom społecznym definiują własne tożsamości i przekonuje, że nawet w środowiskach artystycznych, z założenia otwartych i tolerancyjnych, nie zawsze jest to takie oczywiste.
  • A skoro mowa o sztuce, to warto również przeczytać wciągający wywiad Filipa Kalinowskiego z Antoniną Nowacką – artystką, której produkcje muzyczne są podróżą po wielu, często psychodelicznych krainach. Filip pogadał też z intrygującym artystą dźwiękowym Zaumne. Z kolei Lech Podhalicz o ezoteryce i magii porozmawiał z Malą Herbą – wokalistką i performerką.
  • Jacek Sobczyński krytycznym okiem przygląda się produkcjom spod znaku true crimes, dowodząc, że fascynacja złem i zbrodnią stała się powszechna, co w znacznym stopniu przekłada się na jakość powstających serii.

Jak co numer - będą też wyjątkowe sesje zdjęciowe; tym razem odpowiadają za nie m.in. Kasia Bielska, Ada Zielińska, Karol Grygoruk i Krzysztof Powierża.

Dziewiątka będzie też pierwszym w historii dwujęzycznym wydaniem newonce.paper. Nie robimy tego ot tak, bez powodu. Być może żyjemy w jednym z najciekawszych okresów w historii. Tworząc ten numer, fizycznie byliśmy w Europie Środkowo-Wschodniej, ale czuliśmy, że nasz przekaz jest uniwersalny, a pojęcie niedookreślonej zmiany jest tożsame dla większości ludzi na całym świecie - pisze we wstępniaku redaktor naczelna newonce.paper, Alicja Szewczyk. I również po raz pierwszy mamy dla was numer newonce.paper z trzema różnymi okładkami. Możecie wybrać sobie tę, która najbardziej przypadnie wam do gustu. Albo zamówić od razu wszystkie trzy. Okładki wyglądają tak...

...tak...

...i tak.

Dziewiąte wydanie magazynu newonce.paper możecie kupić w naszym newonce.store. Znajdziecie tam również archiwalne wydania pisma - na wypadek, gdybyście potrzebowali skompletować sobie całą kolekcję. Zapraszamy też na instagram i facebooka newonce.paper

Tradycyjnie magazyn zawiera bardzo obszerne teksty, do których warto przysiąść na spokojnie, dzieląc lekturę na kilka wieczorów, najlepiej z wyciszonymi powiadomieniami na smartfonie. Na kontrze do dominującej medialnej papki chcemy zaproponować wam szereg treści pogłębionych, z których wyłania się intrygujący obraz tego, jak aktualnie wygląda otaczająca nas rzeczywistość. A wygląda trochę w myśl starej klątwy: obyś żył w ciekawych czasach.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.