Od baggy jeansów do kiecek - co sprawiło, że raperzy zaczęli czerpać z mody damskiej?

Zobacz również:Steez wraca z Audiencją do newonce.radio! My wybieramy nasze ulubione sample w trackach PRO8L3Mu
youngthug.jpg

Już w latach 80. środowisko rapowe i moda miały się ku sobie. Raperzy stali się trendsetterami, którzy odważnie łamali twarde reguły funkcjonujące w modzie. Także jeśli chodzi o schemat męskiego ubioru.

Dziś jesteśmy w momencie, w którym płciowość w modzie jest interpretowana na wiele sposobów. Nie tylko raperzy inspirują się stylem kiedyś zarezerwowanym dla kobiet, bo one też od lat wchodzą w męskie buty. Androgynia nie jest zjawiskiem nowym; na granicy płci ubierał się już David Bowie, teraz mamy charakterystyczną stylówkę Billie Eilish, która świadomie postanawia nie eksponować swoich kształtów.

W rapie ogromny krok w stronę połączenia stylów obu płci zrobił Cam’ron, gdy dorzucił do jednolitej szafy MC’s różowy kolor. Swoim outfitem na zawsze wpisał się w popkulturową świadomość i wyraźnie przekroczył granicę raperskiego stylu. Authentic, different, and fabulous. I’m the gorgeous gangster - tak sam opisywał swoje spojrzenie na modę. Obecnie mieszanie stylu kobiecego z męskim nie jest już niczym zaskakującym nawet w środowisku rapowym, gdzie wśród wielu wciąż funkcjonuje gangsterski etos. A tymczasem...

1
Crop topy
kid-cudi.jpeg

Wyraźny trend noszenia przez mężczyzn przykrótkich koszulek miał swój początek w 2014 roku, choć na wybiegach pojawiał się dużo wcześniej. Do mody na krótkie męskie topy mocno przyczynił się Kid Cudi, który na Coachelli pojawił się w czerwonym t-shircie odsłaniającym brzuch. Fanom się podobało, a moda na crop topy buchnęła wraz z pierwszymi ciepłymi dniami 2014 roku.

2
Nail art
asap-rocky.jpg

Malowanie paznokci przez mężczyzn to nie tylko moda, bo z tym nurtem wiąże się też australijska kampania społeczna Polished Man. W ramach akcji mającej na celu pomoc dzieciom, które doznały przemocy seksualnej lub fizycznej, celebryci lakierowali sobie jeden paznokieć. Jeżeli jednak chodzi o ozdobne wzory na paznokciach - trendsetterem w rapie był A$AP Rocky. Flacko otwarcie mówi o tym, że chce przełamać przestarzały schemat przypisujący zdobieniu paznokci pierwiastek kobiecości. Nie zapominamy też o Snoop Doggu, który kiedyś zdecydował się na french.

3
Slim fit
young-thug.png

Baggy jeans robią miejsce dla obcisłych rurek, a sportowe fity ustępują garniturom skrojonym na miarę. Ciuchy opinające sylwetkę początkowo były zarezerwowane do eksponowania kobiecych kształtów, ale dziś są stałym elementem ubioru mężczyzn. Tu przoduje Young Thug, który rozszerza definicję pojęcia unisex. To raper, który śmiało łączy obcisłe koszulki z przylegającymi, winylowymi spodniami, co więcej, zdarzało mu się pokazywać w sukience. I jest niezaprzeczalną ikoną stylu.

4
Moda nie ma płci
lil-nas-x.jpg

Z pewnością nurt przenikania mody kobiecej do męskiej (i na odwrót) będzie z biegiem lat jeszcze bardziej wyrazisty. Na rapowej scenie pojawiła się zupełnie nowa sylwetka Lil Nas X’a, który swoimi błyszczącymi i kolorowymi outfitami redefiniuje pojęcie stylu rapera. Swae Lee nawołuje do bycia gender-neutral, projektując botki w kwiatowy wzór we współpracy z Giuseppe Zanottim, a Tyler, The Creator zaprezentował zupełnie nowe oblicze w blond peruce i jaskrawym garniturze. I zdaje się, że nurt ten jak na razie spotyka się z ogólną aprobatą słuchaczy rapu. Słusznie, bo przecież moda nie potrzebuje płci.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Reprezentantka generacji Z, w newonce.media od 2019 roku. Prowadząca autorską audycję muzyczną KARI ON, współprowadząca pasmo BOLESNE PORANKI, ownerka TikToka, social media managerka albo najgólniej: twórczyni contentu.