Odeszła legenda. Świat opłakuje Virgila Abloha

Zobacz również:Przewodnik po najważniejszych postaciach streetwearu. To ta dziesiątka kształtowała modę uliczną
Virgil Abloh
Christian Vierig/Getty Images

We are devastated to announce the passing of our beloved Virgil Abloh, a fiercely devoted father, husband, son, brother, and friend. Niespodziewane oświadczenie wstrząsnęło uniwersum popkultury. U założyciela Off-White i dyrektora artystycznego linii męskiej Louis Vuitton w 2019 roku zdiagnozowano naczyniakomięsaka serca. Zmarł w wieku 41 lat.

Jakkolwiek banalnie to zabrzmi – Virgil był ikoną stylu. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat napisał piękną historię z pogranicza streetwearu i high fashion, ale jego działalność rezonowała także daleko poza światem mody.

Pochodził z chicagowskiej klasy średniej; z rodziny imigrantów z Ghany. Po studiach zaczął staż w Fendi. W kolejnych latach założył Pyrex Vision, potem Off-White. W marcu 2018 roku objął stanowisko artistic directora w Louis Vuitton. Jako pierwsza czarnoskóra osoba w blisko dwustuletnich dziejach tego domu mody.

Ogromne znaczenie – nie tylko dla jego losów – miała znajomość z Kanye. Projektował choćby okładkę 808s & Heartbreak, pełnił funkcję dyrektora artystycznego przy Watch the Throne i My Beautiful Dark Twisted Fantasy. Współpracował z nim zresztą nie tylko West, ale także Kid Cudi czy Lil Uzi Vert. Wybierano go do setki The Most Influential People of 2018 magazynu Time.

Budził emocje. Inspirował postaci, które rozpalają masową wyobraźnię. Hołd złożyli mu już i Cole Bennett, i Drake; i Kylian Mbappé, i Hailey Bieber. Napływają kolejne pożegnania...

Podziel się lub zapisz
Senior editor w newonce.net. Jest związany z redakcją od 2015 roku i będzie stał na jej straży bezapelacyjnie do samego końca; swojego lub jej. Co czwartek o 18:00 prowadzi także razem z Tomaszem Smokowskim audycję Dragon Fall na antenie newonce.radio. Ma na koncie publikacje m.in. w Machinie, Dzienniku, K Magu, Exklusivie i na Onecie.