Oscary 2023: „Wszystko wszędzie naraz” o włos od historycznego rekordu

Zobacz również:Występ Eminema na Oscarach już przeszedł do historii. Odnotowano rekordowy wzrost sprzedaży "Lose Yourself"
95th Annual Academy Awards - Press Room
fot. Rodin Eckenroth/Getty Images

Totalna dominacja. Film Daniela Kwana i Daniela Scheinerta zdobył aż siedem statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej, więcej niż typowano.

Tylko jednej statuetki zabrakło do dwóch naprawdę spektakularnych wyczynów. Pierwszym jest zdobycie Oscarów w pięciu najważniejszych kategoriach: film, reżyseria, dwie role pierwszoplanowe i scenariusz (oryginalny bądź adaptowany). Takim wynikiem mogą w 95-letniej historii Oscarów poszczycić się ledwie trzy filmy: Ich noce (1934), Lot nad kukułczym gniazdem (1975) i Milczenie owiec (1991). Ale absolutnie żadnemu filmowi nigdy nie udało się zdobyć powyższych pięciu Oscarów plus dwóch za role drugoplanowe. Wszystko to mogło stać się udziałem Wszystko wszędzie naraz... gdyby tylko ten film dostał nominację za pierwszoplanową rolę męską. Ale i tak Oscary za film, reżyserię, scenariusz oryginalny, pierwszoplanową rolę żeńską, drugoplanowe role męską i żeńską oraz montaż to wynik fenomenalny. Zauważcie, że Wszystko wszędzie naraz nagrodzono wyłącznie w tzw. ważnych kategoriach.

Sukces ogromny, radość jeszcze większa. Szczególnym echem odbiło się wzruszające podziękowanie Ke Huy Quana, laureata nagrody za drugoplanową rolę męską.

Najbardziej zaciętą rywalizacją była ta o statuetkę za pierwszoplanową rolę męską. Austin Butler (Elvis), Colin Farrell (Duchy Inisherin) i Brendan Fraser (Wieloryb) szli łeb w łeb. Ostatecznie wygrał ten ostatni. I ze wzruszenia ledwie mówił.

Cztery Oscary (najlepszy film nieanglojęzyczny – pokonując IO Jerzego Skolimowskiego – najlepsza zdjęcia, najlepsza muzyka, najlepsza scenografia) otrzymało niemieckie Na Zachodzie bez zmian i obok Wszystko wszędzie naraz to drugi największy zwycięzca Oscarów. Dwiema statuetkami – pierwszoplanowa rola męska i charakteryzacja – uhonorowano Wieloryba. Reszta wyróżnionych filmów otrzymała po jednym Oscarze; to m.in. Top Gun: Maverick (dźwięk), Avatar: Istota wody (efekty specjalne), Women Talking (scenariusz adaptowany), Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu (kostiumy), RRR (piosenka), Guillermo Del Toro: Pinokio (pełnometrażowy film animowany) i Nawalny (pełnometrażowy film dokumentalny).

Najwięksi przegrani? To nie była dobra noc dla twórców Duchów Inisherin (9 nominacji, 0 statuetek), Elvisa (8 nominacji, 0 statuetek), Fabelmanów (7 nominacji, 0 statuetek) i Tar (6 nominacji, 0 statuetek). Z ciekawostek: Michelle Yeoh jest pierwszą od 2002 roku niebiałą aktorką, która zdobyła Oscara za żeńską rolę pierwszoplanową, a słynny kompozytor John Williams został właśnie najstarszym twórcą, który... przegrał w wyścigu po Oscara. Przypominamy: nominacja za muzykę do Fabelmanów była 47. w jego karierze, ale jak dotąd otrzymał tylko cztery statuetki.

Tymczasem łapcie naszą zeszłoroczną recenzję filmu, który podbił tegoroczne Oscary. Wszystko wszędzie naraz możecie obejrzeć na platformie Prime Video.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Współzałożyciel i senior editor newonce.net, prowadzący audycję „Nevermind” w newonce.radio. Najczęściej pisze o kinie, serialach i wszystkim, co znajduje się na przecięciu kultury masowej i spraw społecznych.
Komentarze 0