Oto 6 filmów, które powinniście zobaczyć, jeśli nie możecie otrząsnąć się po Jokerze

Zobacz również:„Jackass” powraca! Pierwszy trailer nowego filmu to czyste szaleństwo
joker-1.jpg

Od premiery kontrowersyjnego arcydzieła w reżyserii Todda Phillipsa minął tydzień, ale emocje nie opadły. To najlepszy film, jaki widzieliśmy od dawna, zachwycał się na naszych łamach Jacek Sobczyński. Teraz dopisujemy epilog do jego czołobitnej recenzji, wskazując filmy z kategorii must-watch po seansie Jokera.

Joker nie jest wyabstrahowany z kinematograficznego dziedzictwa, a wręcz przeciwnie - popkulturowe hiperlinki stanowią jego istotny element. Patrz trochę szerzej, zachęcał kiedyś Łona - i tak właśnie robimy. Oto 6 filmów, które są powiązane pośrednio lub bezpośrednio z Jokerem, umożliwiają kompleksową ocenę tego superhero movie (he he) czy pozwalają spojrzeć na niego z innej perspektywy.

1
Nigdy cię tu nie było (2017)

Droga od introwersji do przemocy, relacje z matką, cień dramatycznego dzieciństwa - na wielu poziomach Todd Phillips wydaje się niejako follow-upować opowieść Lynne Ramsay o facecie od mokrej roboty. Przez pewien czas mówiło się, że rola w You Were Never Really Here może przynieść Joaquinowi Phoenixowi upragnionego Oscara. Dzisiaj wiadomo, że była to dopiero rozgrzewka.

2
Taksówkarz (1976)

Zestawienie Jokera z klasykiem Martina Scorsese z miejsca stało się bardzo popularne. Nic dziwnego, ponieważ Arthur Fleck to antybohater bliźniaczy do Travisa Bickle'a, a Nowy Jork z Taksówkarza jest właściwie Nowym Jorkiem, który zagrał Gotham. No i mamy tutaj jeszcze symboliczny link w postaci Roberta De Niro. W jednym z niedawnych wywiadów 76-letni aktor sam przyznał, że jego rola w Jokerze jest powiązana z Taxi Driverem i The King Of Comedy z 1982 roku.

3
Mroczny Rycerz (2008)

Nie byłoby Jokera, gdyby wiele lat wcześniej Christopher Nolan nie nadał komiksowym bohaterom psychologicznej głębi i nie zrobił z Batmana mrocznej, wielkomiejskiej baśni w The Dark Knight Trilogy. Jokera Joaquina Phoenixa nie byłoby natomiast bez Heatha Ledgera, który w 2008 roku odważnie zerwał z tradycją burtonowsko-nicholsonowską. Ledgerowi zostaje zresztą teraz oddany zasłużony hołd i jest to jedna z najbardziej poruszających i spektakularnych scen u Phillipsa.

4
Wstręt (1965)

Na pewne pokrewieństwo między Repulsion i Jokerem zwrócił już uwagę Jacek w przytoczonym wcześniej tekście. - Napisalibyśmy, że to najlepszy film w historii kina komiksowego, problem jest jednak taki, że Jokerowi bliżej do Polańskiego czy Scorsese aniżeli braci Russo [...] To ponura jak noc, przygnębiająca historia człowieka, który nie może poradzić sobie z kłodami, jakie świat rzuca mu pod nogi, i stopniowo, jak bohaterowie Taksówkarza Scorsesego czy Wstrętu Polańskiego, popada w obłęd - pisał przed tygodniem. Todda Phillipsa jeszcze nie było na świecie, kiedy polski reżyser zgarniał nagrodę na festiwalu w Berlinie za przytłaczającą fabułę o kobiecie, którą zaburzenia psychiczne popychają do zbrodni.

5
Upadek (1993)

Mówi się, że cierpliwość ma swoje granice i o tym - w telegraficznym skrócie - opowiada właśnie Joel Schumacher w Falling Down. Otwierająca scena pokazuje uwięzionego w korku Michaela Douglasa, który dociera do swojego punktu granicznego i wybiega z samochodu... Upadek jest o frustracji i zgubnym wpływie cywilizacji na jednostkę; o tym, że równowaga psychiczna nie jest dana raz na zawsze, a źródła przemocy czy terroru nie są odizolowane od uwarunkowań społecznych.

6
Podziemny krąg (1999)

Bohater przyparty do ściany, zaburzenia w postrzeganiu rzeczywistości, antykapitalistyczny charakter filmu i jego moralnie szemrany wydźwięk... Coś wam to przypomina? Edward Norton u Finchera jest z pewnością mniej ekstrawagancki niż Joaquin Phoenix u Phillipsa, a sam Joker to z kolei znacznie mniej rozrywkowe czy sensacyjne kino niż Fight Club, ale punktów stycznych między tymi dwoma obrazami można znaleźć bardzo wiele.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Senior editor w newonce.net. Jest związany z redakcją od 2015 roku i będzie stał na jej straży do samego końca – swojego lub jej. Na antenie newonce.radio usłyszycie go w autorskiej audycji „The Fall”, ale też w "Bolesnych Porankach". Ma na koncie publikacje w m.in. „Machinie”, „Dzienniku”, „K Magu”,„Exklusivie” i na Onecie.