Seniorzy na TikToku to movement. Kogo szczególnie warto obserwować?

Zobacz również:Niebezpieczny challenge na TikToku. Jego uczestnicy... przedawkowują lek na alergię
lili hayes.jpg

Zgodnie ze statystykami z kwietnia 2021 roku, 66% użytkowników TikToka ma mniej niż 30 lat, z czego 41% userów jest w wieku 16-24. Z kolei według raportu opublikowanego przez Statista w lutym 2020 roku 19,4 procent użytkowników TikToka jest w wieku 40-50+. Odsetek stale rośnie, bo platforma opanowana przez genzetów coraz bardziej przekonuje do siebie starszych użytkowników.

Zwiększa się ich aktywność, a platforma daje wgląd w sytuację, publikując raport na temat tego, w jaki sposób TikTok jest używany przez osoby starsze. Co prawda ci userzy nie biorą udziału w niektórych viralowych trendach, ale coraz częściej nagrywają swoje filmiki. Ich tematyka została wyróżniona przez TikToka na podstawie hashtagów: najpopularniejszy jest tu #family, następnie #momsoftiktok i #tad. Inne często przewijające hashtagi to #familytime, #parenting i #momlife.

Bez wątpienia spora część Seniors of TikTok zaciekawiła się działaniem aplikacji, obserwując swoje dzieci i wnuki, spędzające godziny na przeglądaniu for you page lub po prostu - jak każdy - chciała oderwać się od pandemicznej rzeczywistości. Wzrost popularności TikToka wśród osób starszych może również wiązać się z rosnącym zainteresowaniem treściami edukacyjnymi - filmikami ze wskazówkami, lifehackami i DIY (sorry, Khaby Lame), na których ekspertami i głosem rozsądku są przecież użytkownicy z doświadczeniem. To wiele mówi o zmianach w przeznaczeniu aplikacji, która wystartowała pod koniec 2016 roku jako platforma dla nastolatków.

Ludzie są zmęczeni dopracowaną perfekcją Instagrama. W TikToku widzimy bardziej autentyczną stronę ludzi. Widzimy ich bez makijażu, a oglądanie prawdziwej strony życia jest uzależniające - stwierdziła ekspertka od mediów społecznościowych, Rachel Pedersen. ​​Myślę też, że chodzi o tłumienie osobowości. Przez całe życie mówi się nam, jak żyć, aby być akceptowanym w społeczeństwie, a ten obraz może nie odzwierciedlać naprawdę tego, kim jesteśmy. Mówi się nam, abyśmy nosili marynarkę, aby traktować nas poważnie, nie robić rzeczy, które są nieodpowiednie ze względu na wiek, abyśmy nie zrobili z siebie głupców - dodała w rozmowie z AARP.

Nie chcemy pisać czarnych scenariuszy i zapowiadać, że TikTok szybko stanie się Facebookiem, od którego młodsze pokolenia już odeszły, bo ci użytkownicy utwierdzają nas w przekonaniu, że wzrost aktywności starszych userów nie oznacza początku boomerowego TikToka.

To chociażby 82-letni Stephen Austin, który został gwiazdą TikToka na początku tego roku po tym, jak nakręcił film, na którym przygotowywał jajecznice i tosty w domu seniora w Teksasie. Teraz - znany z kolorowych kapeluszy - twórca serii Gotowanie ze Stevem ma ponad 30 milionów polubień, a młodsi użytkownicy proszą, żeby został ich dziadkiem.

Nie można nie wspomnieć o @grandma_droniak - 91-latce, która nagrywa filmiki, na których prezentuje swoje outfity, tańczy i odpowiada na pytania użytkowników, często wyjaśniając ich swoim ironicznym poczuciem humoru. Zaczynała od nagrywania tutoriali na YouTube wraz ze swoim wnukiem, a w listopadzie 2020 roku założyła konto na TikToku. Na ten moment ma prawie 3 miliony obserwatorów i niecałe 50 milionów polubień.

Jest też aktor Anthony Hopkins, który dzieli się swoją codziennością - wywiadami, zabawą z kotem i gotowaniem. Oraz zwariowany duet matki i syna, na którym pojawiają się filmiki z reakcjami LuLu na viralowe trendy.

Albo @grandmagreat - babcia, której potrzebujemy przypomina o samoakceptacji i wierze w swoje możliwości. Jej przeciwieństwem jest zawsze wkurzona gwiazda TikToka i Instagrama - Lili Hayes. Prawdziwą szefową kuchni jest za to Lynja (@cookingwithlynja), która z młodzieńczą energią i licznymi odniesieniami do memów sprawdza viralowe przepisy na TikToku.

TikTok z pewnością jest zdecydowanie bardziej inkluzywny niż Instagram i każdy znajdzie tam trendy odpowiadające jego upodobaniom - bez względu na wiek. Tym samym przekonuje do siebie wszystkich starszych użytkowników, którzy jeszcze nie tak dawno temu uważali, że to aplikacja dla najmłodszych. Albo w ogóle nie wiedzieli, co to ten tik tak.

Podziel się lub zapisz
Najmłodszy członek niuansowej ekipy. Pisze o modzie i serialach, ale nie stroni też od zagranicznego rapu.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.