Sztuczna inteligencja tworzy utwory, maluje obrazy i... pisze wiersze. Krótki przegląd tego, jak AI weszła do kultury i sztuki

holly herndon.jpg
Holly Herndon's new track was born out of an artificial neural network, her "AI baby" called Spawn

Yuval Noah Harari w książce 21 lekcji na XXI wiek przepowiada, że w przyszłości roboty zajmą nasze miejsca pracy. Zresztą - żeby tylko on? Możemy wyobrazić sobie taką sytuację w coraz bardziej zautomatyzowanych fabrykach, ale co z pracą, w której używamy kreatywności? Czy AI uda się zdominować branżę artystyczną?

Nikogo nie dziwi już wykorzystanie nowych technologii w sztuce. Mamy VR, AR, nietuzinkowe instalacje artystyczne i playlisty dopasowane pod nasze gusta muzyczne. Ale idźmy o krok dalej - co dzieje się, gdy sztuczna inteligencja nie tylko pomaga tworzyć, ale i jest twórcą? AI staje się coraz mądrzejsza - badania sugerują, że w tym stuleciu komputerowe technologie mogą być tak inteligentne jak człowiek. Przyjrzyjmy się, co ciekawego może dla nas stworzyć w dziedzinie muzyki, literatury i sztuk wizualnych.

Soundtrack życia

Człowiek tworzy muzykę na zasadzie prób i błędów. Nie zawsze udaje nam się trafić we właściwą nutę, ale dzięki muzycznemu słuchowi i wiedzy jesteśmy w stanie się poprawić. Różnica pomiędzy nami, a sztuczną inteligencją jest taka, że nasz proces nabywania umiejętności trwa latami, a ona robi to w moment. Spójrzmy na AIVA- technologię, która tworzy spersonalizowaną muzykę. Dzięki zgromadzeniu ogromnej bazy danych, każdy użytkownik może wygenerować piosenkę życia. Wystarczy uzupełnić test i wybrać swój obecny nastrój, ulubionych kompozytorów, preferowany styl czy ulubioną erę. Po co tracić czas, przeglądając Spotify w poszukiwaniu idealnej piosenki, kiedy ona może się stworzyć sama?

W podobny sposób działa londyńskie studio The Mill, które używa AI do instalacji zbudowanej na podstawie analizy muzyki pop z listy Billboardu, portali informacyjnych i mediów społecznościowych. Łącząc emocjonalność z tendencjami społecznymi tworzą muzykę kognitywną. Albo Holly Herndon, która poszła na kompromis. Część płyty Proto jest realizacją jej artystycznej wizji, a resztę decyzji podjął komputer. Wraz ze swoim partnerem stworzyli Spawn, czyli system, który na podstawie algorytmów stworzonych z próbek głosów różnych muzyków wytworzył... własny głos. Swoją drogą, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o dźwiękowej przyszłości, auxuman i wirtualnych bytach, przesłuchajcie audycje DOBRELATANIE.

Co zmalował komputer?

Sztuka AI weszła na salony w 2018 roku, kiedy po raz pierwszy wystawiono obraz namalowany przez sztuczną inteligencję. Portret o dość wątpliwej estetyce został sprzedany za 432,5 tysiąca dolarów.

Kreatywność jest trudno zamknąć w sztywne ramy. Wydaje się, że proces ten składa się z wielu czynników, których nie da się jednoznacznie i poprawnie zdefiniować. Postrzegamy algorytmy jako fascynujące narzędzie, które pomaga lepiej zrozumieć siły mające udział w procesie tworzenia czegoś unikalnego i innowacyjnego - napisali w swoim manifeście, założyciele kolektywu Obvious Art, gdzie powstał obraz. Twórcy nowej technologii nie postrzegają siebie jako konkurencji dla reszty artystów. Odwrotnie - widzą to jako nową gałąź sztuki.

A może zamiast zastąpić artystów, AI będzie z nimi współpracować? Sougwen Chung i jej pomocnik - robot Doug tworzą odkrywczy duet artystyczny. Ona maluje, a on uczy się i naśladuje. W ten sposób synchronizują swoją pracę i kreują nowe, eksperymentalne formy wizualne.

Fałszywa poetka

Cambridge

świeży

łagodny wiatr nie depcze już po piętach

we śnie szukając snu popadam w bezsenność

jestem długim mostem

możesz odszukać moją świeżą miłość

opromieni cię światło nadziei

a może to będzie wiatr

Muzyka to jedno, sztuka - drugie, ale poezja jest dziedziną nie do pokonania dla sztucznej inteligencji. W końcu literaci to ludzie z pełnym bagażem emocjonalnych i życiowych doświadczeń, których AI nie będzie w stanie przeżyć. Sztuczna inteligencja mówi: potrzymajcie mi piwo.

Xiao Bing to chińska sztuczna inteligencja stworzona przez Microsoft. Zanim robot ruszył do pisania, przeczytał dziesiątki tysięcy wierszy.  Po wypuszczeniu napisaną przez nią tomiku Słońce straciło szklane okna, rozpoczęła się burzliwa dyskusja na temat tego, czym jest dla nas nowoczesny nurt poetycki. Niektórzy zarzucają, że poezja to nie tylko tworzenie zawiłych metafor, których nikt nie jest w stanie zrozumieć, ale głównie próba zbliżenia się do ludzkiej duszy. Jednak jeżeli poeci postmodernistyczni nie tworzą literatury przystępnej dla czytelnika, to czy robi to nam jakąkolwiek różnicę, czyje dzieła czytamy? Może dojdzie do tego, że niedługo będziemy wymagać od studentów polonistyki umiejętności programowania?

Jeśli chcecie wiedzieć, co jeszcze chce nam przekazać sztuczna inteligencja, zajrzyjcie do podcastu COŚ OSOBLIWEGO powered by Microsoft. Prowadzi futurolożka i ekspertka w temacie - Aleksandra Przegalińska. Od listów wysyłanych przez AI, do rozważań, czy sztuczna inteligencja może pomagać w medycynie i polityce. Podpowiedź: nie tylko może, ale nawet to robi.

Podziel się lub zapisz
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.