Injective Protocol odkupiło obraz Banksy'ego Morons za 95 tysięcy dolarów. Krótko po dokonaniu transakcji, przedstawiciele firmy spalili go podczas transmisji na żywo na Twitterze, by następnie wystawić na aukcji w formie tokena NFT. To przełomowy ruch na przecięciu sztuki i nowych technologii.
W kontekście wydawania pieniędzy na obrazki pojawiają się również zarzuty głoszące, że przecież można znaleźć w sieci te same grafiki czy klipy za darmo. Jasne, jest duże prawdopodobieństwo, że można ściągnąć na swój dysk grafikę wyglądającą identycznie jak słynna karta Logana Paula sprzedana za $17 tys., ale nie będzie to TEN ORYGINALNY item. Na tej samej zasadzie można sobie wydrukować Damę z gronostajem i powiesić ją na ścianie, można obejrzeć video z LeBronem Jamesem robiącym wsad na YouTubie, ale nie można być autoryzowanym właścicielem oryginalnych tokenów. Oznacza to, że taka osoba nie ma praw do obracania towarem, dalszej sprzedaży i ew. zysku na inwestycji. NFT to po prostu giełda aukcyjna, na której towary posiadają różną wartość ulegającą modyfikacjom za sprawą baniek spekulacyjnych i trendów - pisaliśmy kilka dni temu, wyjaśniając najnowszy blockchainowy trend związany z kolekcjonowaniem sztuki.
Injective Protocol kupiło Morons z serii 500 egzemplarzy wydanych w 2007 roku. Grafika Banksy’ego jest interpretacją aukcji Słoneczników Van Gogha z 1987 roku. Została opatrzona zdaniem I can’t believe you morons actually buy this sh*t, co jest kolejnym przytykiem do osób wydających fortunę na dzieła sztuki.
W trakcie transmisji na żywo przedstawiciel Injective Protocol wyjaśnił, że firma zdecydowała się na spalenie obrazu, aby inspirować artystów do eksplorowania możliwości stwarzanych przez nowe technologie. Dyrektor generalny firmy, Mirza Uddin, w rozmowie z CBS stwierdził, że spalenie fizycznej kopii to gwarancja, że nikt nie zmodyfikuje obrazu, a zdigitalizowana wersja będzie jedynym egzemplarzem na świecie - dzięki temu token zyskał wartość fizyka. A padło akurat na grafikę Banksy’ego, bo - jak przyznaje Uddin - on sam podczas aukcji zdecydował się zniszczyć jedno ze swoich dzieł.
Inicjatywa Incjective Protocol to pierwsza w historii próba przeniesienia wartości z oryginalnego dzieła na non-fungible tokens. Morons w formie cyfrowej zostało wystawione na aukcję OpenSea. Licytacja (wyłącznie za pomocą kryptowalut) potrwa do 9 marca, a cały dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne.