Ten festiwal to jeden z najciekawszych przeglądów polskiej sceny elektronicznej

cover.jpg

Cudze chwalicie... No właśnie. Krajowi reprezentanci nurtu są nie mniej atrakcyjni, o czym rok w rok przekonuje gdańskie Wisłoujście. Tego lata odbędzie się już po raz czwarty.

I tradycyjnie zaprosi festiwalowiczów do gdańskiej Twierdzy Wisłoujście, dawnego ośrodka fortyfikacyjnego. Brzmi jak typowa miejscówka pod festiwal elektroniczny? Coraz częściej włodarze krajowych imprez decydują się właśnie na tak niestandardowe rozwiązania; zagraniczne przykłady wielkich wydarzeń muzycznych doskonale udowadniają, że koncerty i sety dziś odbiera się już nie tylko uchem, ale i okiem. A tu naprawdę jest na co popatrzeć. Wielobarwna scenografia i instalacje artystyczne robią konkretne wrażenie; instagram będzie odpalany wielokrotnie. Nic w tym złego, bo to także część współczesnego festiwalowania. Sami zobaczcie:

TWIERDZA 2.jpg

B65A0569.jpg

B65A0431.jpg

Wisłoujście jest tworzone wspólnymi siłami inicjatyw z całej Polski. Przekrój stylistyczny jest tu ogromny: od techno przez dark disco, downtempo, house po trance czy basowe a nawet trapowe brzmienia. Wszystko po to, żeby jednoczyć zwolenników wszystkich odłamów elektroniki. Kto zagra w tym roku? Organizatorzy ogłosili występy ponad sześćdziesięciu artystów.

wisloujscie.jpg

Będzie też niezwykle przyjemna nowość dla najwytrwalszych. Albo tych, którzy lubią zaczynać imprezę wcześnie. Scena dzienna! Otwarta od rana do wieczora, dlatego bramki festiwalowe będą czynne całą dobę. Co więcej, scena techno zostanie ponownie powiększona i przeniesiona w nowe miejsce, wszystko dla zachowania bezpieczeństwa i niezbędnego dystansu pomiędzy uczestnikami. Organizatorzy podkreślają, że cały festiwal ponownie odbędzie się z zachowaniem wszelkich aktualnych zasad i obostrzeń sanitarnych.

Impreza odbędzie się w dwa kolejne weekendy: 20-22 i 27-29 sierpnia na terenie Twierdzy Wisłoujście. My wybieramy dziesiątkę, której nie przegapimy:

Aetha

Pochodzi z Lublina, ale jest jedną z ważniejszych reprezentantek Krakowa. Znana jest z grania najcięższych form głębokiego techno. Ale, ale - to także organizatorka, która miała duży wpływ na rozwój krakowskiej sceny. Na co dzień związana z klubem Szpitalna 1 w Krakowie.

Daisy Cutter

DJ-ka, historyczka sztuki, kuratorka. Z wykształcenia klasyczna pianistka oraz absolwentka historii sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ze sceną muzyki elektronicznej związała się jako organizatorka eventów. Współtworzy kolektyw FLAUTA, współzałożycielka Radia Kapitał. Grywała zarówno w ramach oddolnych, lokalnych inicjatyw, jak i w przestrzeniach klubowych. W swoich setach łączy wiele gatunków – od progressive, garage i współczesnego house’u, przez electro, ebm i breaki, po trance i mocne techno.

CZELUŚĆ

Krakowski kolektyw producencki założony w 2015 roku przez Filipa Fabiańskiego (JUTRØ) i Jana Kosińskiego (KOSA). Jako artyści gościli na scenach takich festiwali jak Open’er, Audioriver czy Up To Date. Zorganizowali ponad 300 imprez klubowych w najsłynniejszych lokalach Polski. Od momentu założenia kolektyw zdążył poszerzyć swoją działalność o produkcję wideoklipów, wydawnictwo muzyczne oraz organizację własnego festiwalu, będącego miejskim wydarzeniem łączącym w sobie muzykę bassową i nową falę hip hopu. I wielokrotnie gościli w newonce.

Błażej Malinowski

Jeden z najważniejszych i najzdolniejszych przedstawicieli polskiej sceny, który w swojej pracy twórczej oscyluje wokół takich gatunków jak techno, ambient i muzyka eksperymentalna. Od niedawna właściciel wytwórni Inner Tension. Współtwórca projektu Fűnfte Strasse, obejmującą audycje radiową (od 9 lat na antenie Radio Kampus). Twórca i kurator projektu Why So Silent? czyli pokazów awangardowego kina niemego z muzyką na żywo. Związany z takimi wydawnictwami jak The Gods Planet, Semantica, Kontrafaktum, Silent Season i Phorma.

SOJUZ

Wspólne idee ukształtowały SOJUZ jako grupę, która chce stworzyć otwartą społeczność wokół brzmień z gatunków rominimal, breaks i minimal groove. Spójność w tych gatunkach nie kłóci się z różnorodnym podejściem do muzyki, co daje możliwość świeżego spojrzenia na organizację wydarzeń, zarówno pod kątem dźwięku jak i sfery wizualnej. Tym razem kontrolę nad przejmą: amnesiac, Anna Borsuk, bald, soulens, Stpdmnk i Valdemar ST.

MANOID

Swoją muzykę i live acty prezentuje w klubach i na festiwalach całego świata. Już teraz ma na koncie występy w Holandii, Korei Południowej, na Islandii i Słowacji. MANOID tworzy muzykę oryginalną i robi to w oryginalny sposób. Łączy dźwięki otaczającego nas świata ze światem elektronicznych brzmień, czego efektem jest coś, co jest i organiczne i technologiczne ale – przede wszystkim – pełne emocji.

Penera

Penera to dwójka dj'ów i producentów, dość swobodnie traktujących granice gatunków i stylistyk. Ich produkcje to hybryda współczesnych brzmień electro i acid techno, z mocną dozą inspiracji oldschoolowymi breakami, kulturą jungle i wulgarnością epoki, podczas której klubami rządził trance. Są związani z katowickim klubem P23 i inicjatywą SZOK. Z początkiem 2021 roku odpalili swój label POTOP, którego głównym celem jest rozwój lokalnego podwórka.

Hatelove

HATELOVE to warszawski przedstawiciel najmłodszego pokolenia polskiego techno. Absorbuje wpływy z całej Europy w celu wypracowania unikalnego stylu. Stylistycznie oscyluje wokół ciężkich industrialnych dźwięków. Produkuje muzykę od niespełna dwóch lat a już został doceniony przez wiele światowej sławy DJ-ów_ki takich jak m.in.: SNTS, Paula Temple, Dax J, H880, NoneOfTheAbove, Ansome oraz wielu innych.

Foxall

Duet, który powstał w 2017 roku - trzy lata zanim muzyka, którą robią, w ogóle zyskała swoją nazwę. Od tamtej pory, korzystając z globalnie rosnącej popularności gatunku udało im się zagrać na wielu wyjątkowych festiwalach - dziki Wildeburg w Holandii, słynny Garbicz, płocki Audioriver, legendarny Burning Man oraz na wielu, wielu mniejszych imprezach w kraju i okolicach. Swoimi produkcjami i remiksami budują most między rzadkim w klubowym świecie ciepłem organicznych brzmień, a niepodważalnym parkietowym czarem chłodnej na co dzień elektroniki.

DJ Noseblunt

Świeży alias i brzmienie, które ucieka od jego dawnego stylu. Reprezentant śląskich podwórek i ekipy WE LECIM, zapalony digger. Detroit, electro, eksperymenty z muzyką house i lekki połamany sound. DJ Noseblunt wystąpił w programie LUZ_AIR, a w roli głównej - mieszanka chillu, płynącego electro, acidu i breaków.

Beskres by Kamp!

Stali rezydenci newonce.radio, więc co będziemy wam szerzej przedstawiać. Niech gra muzyka!

A tak festiwal wyglądał przed rokiem:

Pełny skład Wisłoujścia przedstawia się następująco: Aen, Aetha, Agartha, Aksamit, Amnestiac, Anii, Blad, Beskres by KAMP!, Blazej Malinowski, Catz 'n Dogz, Concept Of Thril, Czeluść, Daisy Cutter, Deaf Can Dance, Discox, Dj Noseblunt, Felis Silvestris, Filip Sonik, Foxall, Gibon, Gigi, Glasse, Hatelove, Holoe, Ikarvs live, Joana, John Waiter, Keytov, Klaudia Gawlas, Kuak, Kuba Korta, Last Robots, Leon, Malvee, Manoid, Meg, Melania, Michael Klein, Mihvu, Mi_os, neeVald, Nvysn, Odra, Okami, PAWEL, Penera, Piotr Ho, Pysh, Raidho, Ricadro, Rraph, Saint Peter, Seb & Rodrigezz, Sept, Siasia, Sienn, Sincz, Soulens, Stpdmnk, TAS, Tenes, Violent, Vitcat, Zariush. Bilety kupicie za pośrednictwem aplikacji Going. Więcej info o Wisłoujściu znajdziecie na oficjalnej stronie, facebooku i instagramie festiwalu.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.