To będzie serial killer! Nocny Łowca w styczniu na Netfliksie, a my przypominamy jego historię

Zobacz również:Adam Sandler, Kevin Garnett, The Weeknd i... świetne recenzje. Na ten netflixowy film czekamy jak źli
Richard Ramirez
Getty Images

Latem 1985 roku południową Kalifornię zalała fala upałów, ale mimo to powszechnie zabijano okna deskami i ryglowano drzwi na cztery spusty. Za cruel summer pod znakiem spirali strachu odpowiedzialny był Richard Ramirez. Demoniczny Latynos przemierzał ulice po zmroku w poszukiwaniu kolejnych ofiar, które bestialsko gwałcił i mordował, nadając kolejnym zbrodniom wymiar satanistycznych rytuałów. Śledztwu, które doprowadziło do jego ujęcia poświęcone będzie docuseries Night Stalker: The Hunt For a Serial Killer.

Za sprawą takich produkcji jak Conversations with a Killer, Netflix rozkręcił wśród normików - jakkolwiek głupio to zabrzmi - hype na seryjnych morderców. Doszło wręcz do tego, że streamingowy gigant musiał zaapelować do widzów, żeby nie ekscytowali się nadmiernie Tedem Bundym. Niemal dokładnie rok po premierze tamtego dokumentu w odcinkach na ekrany trafi serial poświęcony losom innego seryjnego mordercy - Richarda Ramireza, który w połowie lat osiemdziesiątych terroryzował mieszkańców Zachodniego Wybrzeża.

1
Swear to satan

Szczyt morderczej działalności Ramireza przypadł na lato 1985 roku, ale pierwszych zbrodni dokonywał rok wcześniej. Za jego pierwszą ofiarę długo uznawano 79-letnią Jennie Vincow, którą zgwałcił i brutalnie zamordował, ale w ostatnich latach przypisano mu także zabójstwo 9-letniej Mei Leung, znalezionej martwej w piwnicy - powieszonej na rurze. - Wyobraźcie sobie Chrystusa na krzyżu. Tak właśnie wyglądała - opisywał jeden z inspektorów SFPD. Po kilkunastu miesiącach Nocny Łowca był już - budzącą grozę - mroczną legendą Los Angeles i okolic. Ciężko na tę złą sławę zapracował. Włamywał się do domów po zmroku, na ciele Mabel Bell zostawił pentagram namalowany szminką, jedną ze zgwałconych kobiet zmusił do oddania hołdu szatanowi, 16-letnią Whitney Bennett oszczędził po ciężkim pobiciu łyżką do opon wyłącznie dlatego, że nie mógł znaleźć odpowiedniego noża; dokonywał nawet kilku ataków w ciągu jednego tygodnia, wpędzając wielomilionową społeczność w bezsenność i paranoję. Łącznie jest odpowiedzialny za - co najmniej - czternaście morderstw dokonanych w tym okresie.

2
Peeping Tom

Jak w przypadku licznych poprzedników i naśladowców - Ramirez w pewnym stopniu stanowił produkt własnego otoczenia. Przyszedł na świat w robotniczej rodzinie, zamieszkującej teksańskie El Paso. Jego nadopiekuńcza matka pracowała w fabryce butów, gdzie była narażona na kontakt z chemikaliami, co mogło mieć wpływ na wątłe zdrowie chłopca. Ojciec był z kolei przemocowcem, który relacje z żoną i dziećmi oparł na strachu. Najbardziej zgubny wpływ na młodego Richarda miał jednak kuzyn Michael, który po powrocie z Wietnamu wprowadził jedenastolatka w koszmar zbrodni wojennych, nauczył go posługiwać się bronią, a ostatecznie zastrzelił na jego oczach swoją partnerkę. To po tym wydarzeniu późniejszy Night Stalker zafascynował się narkotykami, podglądactwem i satanizmem. Nie minęło wiele lat, a podjął pierwszą próbę gwałtu. Podczas napaści na kobietę w hotelu, gdzie pracował - do pokoju wparował mąż kobiety i sprał go na kawaśne jabłko. Para nie zdecydowała się jednak wnieść zarzutów, więc chłopakowi uszło to płazem. Po tym, jak wyrzucono go ze szkoły, ruszył do Los Angeles, gdzie zamieszkał na stałe, a w przyszłości miał przeprowadzić wielomiesięczny, przerażajacy rajd.

3
See you in Disneyland

Nocny Łowca nie należał do seryjnych, którzy w szczególnie pieczołowity sposób zacierają ślady. I głównie niespecjalnie rozwiniętej jeszcze wówczas technologii - oraz nieskonkretyzowanemu modus operandi - zawdzięcza to, że nie został dopadnięty wcześniej. W domu Jennie Vincow zostawił odciski, u Dayle Okazaki zgubił czapkę zespołu AC/DC, szybko pojawiła się również informacja, że chodzi w Reebokach rozmiar jedenaście. Wpadł wreszcie 31 sierpnia 1985 roku przez odcisk palca zostawiony na lusterku wstecznym skradzionego samochodu. Gdy media obiegł jego wizerunek, niczego nieświadomy Ramirez został rozpoznany na Hubbard Street w LA. Tam rozpoczął się za nim spontaniczny pościg, który niemal doprowadził do linczu. Więcej o tym zmityzowanym zdarzeniu można przeczytać w artykule Neighbors in East L.A. recall capture of Night Stalker, który ukazał się na łamach Los Angeles Timesa. Proces wydawał się z góry rozstrzygnięty, ale przeciągał się w nieskończoność, kosztował podatników dwa miliony dolarów (to najdroższa sprawa aż do czasu O. J. Simpsona) i został zamieniony w sataniczną hucpę przez oskarżonego, który pojawiał się na sali z pentagramem na ręce i witał zgromadzonych okrzykiem: Hail, Satan! Po tym jak przyklepano mu komorę gazową zwrócił się z kolei do sędziego słowami: wielka mi rzecz, do zobaczenia w Disneylandzie. Ostatecznie doczekał naturalnej śmierci w celi więzienia San Quentin o czym opowiada piosenka Richard Ramirez Died Today of Natural Causes grupy Sun Kil Moon, a w międzyczasie zdążył jeszcze poślubić swoją fanatyczkę, Doreen Lioy i... wypisywać grypsy do Seana Penna.

American Horror Story bez cienia fikcji? Już 13 stycznia na Netfliksie.

Podziel się lub zapisz
Senior editor w newonce.net. Jest związany z redakcją od 2015 roku i będzie stał na jej straży bezapelacyjnie do samego końca; swojego lub jej. Co czwartek o 18:00 prowadzi także autorską audycję The Fall na antenie newonce.radio. Ma na koncie publikacje m.in. w Machinie, Dzienniku, K Magu, Exklusivie i na Onecie.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.