To jest 5 europejskich kawałków powyżej 100 mln na YouTube, które niebawem może pokonać hit GrubSona

rubson.jpg

Gdzieś na szczycie góry czeka miano autora najpopularniejszego kawałka europejskiego rapu, ale do tego jeszcze daleka droga – dość powiedzieć, że choćby takie Sapés comme jamais Maître Gimsa i Niski ma ponad 420 milionów na koncie. Są jednak cele, które przy dobrych wiatrach można osiągnąć już niebawem. I my właśnie o nich!

Co tu kryć – wbicie stu milionów odsłon w serwisie YouTube na jednym kawałku musi robić wrażenie. Ta sztuka, jak doskonale wiecie, udała się GrubSonowi i jego Na szczycie. Gdy patrzymy na wyświetlenia, warto oczywiście wziąć poprawkę na sposób konsumowania muzyki, bo w niektórych krajach jest on inny niż u nas, co doprowadza do obserwacji z gatunku dziwnych (naprawdę Skepta czy Stormzy nie osiągnęli jeszcze tej magicznej granicy?).

Nic to, sukces jest sukcesem, a my przyjrzeliśmy się popularnym euro-rapsom, by sprawdzić, jakie tracki może w nie tak długim czasie łyknąć nasz rodak. Zapraszamy!

1
Allj – Rvanie Jinsy

O fenomenie rosyjskiej sceny rapowej, której część (ta z dyskotekowym sznytem) szturmem wzięła umysły polskich raperów, pisaliśmy dosłownie chwilę temu w tym miejscu. Kawałkiem-symbolem stało się oczywiście Różowe Wino Feduka i Allj-a, przemielone przez polskie radia na papkę, ale przecież na nim nie kończy się świat. W Rosji, przez wielkość populacji, gdy raz mocno zaistniejesz, będziesz kręcić chore liczby. 102 miliony drugiego ze wspomnianych wcześniej raperów nie robią może przez to aż tak wielkiego wrażenia, ale od czegoś trzeba zacząć. Zamach na ruskie rap-dysko zawsze spoko.

2
Ghali – Cara Italia

Na hasło z ziemi włoskiej do Polski powinny zapalić się dwie lampki – ta odpowiadająca za skojarzenie dotyczące stylówy Aviego i Louisa Villaina, a także za przypominanie sobie paru współprac (Sfera Ebbasta z Quebonafide czy Żabsona z Young Slashem). 26-letni Ghali jest akurat stosunkowo mało znanym graczem w naszym kraju, ale warto o nim pamiętać – w końcu na swoim sztandarowym tracku zdobył aż 111 milionów klików. Tajemnica sukcesu? Delikatny bit, stanowiący muzyczną definicję włoskiego rap-vibe'u, bardzo melodyjny flow, no i tekst z gatunku tych osobistych. Sprawdzona formuła, trudno z nią przepaść.

3
Bonez MC & RAF Camora – Palmen aus Plastik

Fascynacja niemiecką odnogą rapu wśród polskich nawijaczy to żadna tajemnica. Ba, z każdym kolejnym miesiącem pojawiają się u nas kawaliny, które tak mocno czerpią z kompozycji zza zachodniej granicy, że aż stają się zbyt łatwe do rozszyfrowania. Niemcomania to jednak temat na zupełnie inny, bardziej pogłębiony tekst, więc na razie go zostawmy. Zwiewny banger Palmen aus Plastik to efekt porozumienia dwóch kozaków, więc można było się spodziewać, że będzie hit, ale 115 milionów w 3 lata? Panie, toż to szaleństwo i demonstracja siły!

4
Ceza – Suspus

Turcja liczy sobie niemal 80 milionów mieszkańców, więc siłą rzeczy rapowe ziarno, o ile zostało zręcznie zasiane, powinno zebrać obfity plon. Beneficjentem tej sytuacji jest Ceza, turecki weteran, który przebył drogę od elektryka do elektryzującego rapera i ma na koncie m.in. współpracę z Tech N9ne'm, emblematycznym wręcz amerykańskim nawijaczem z gatunku szybciej i mocniej. Suspus to jednak nie kolejna sztuka, gdzie twórca bierze słuchacza na karuzelę – blipowy, niepokojący bit tylko fragmentami stanowi tło dla nawarstwionych, zbitych linii. Co nawija – ni w ząb nie wiem, ale granie w schemacie fajny bit, dobry flow wchodzi tu jak złoto, dając jak na razie 126 w twardej walucie z sześcioma zerami.

5
Niska – Salé

Popularnych raperów jest we Francji cała masa, a z setek (lub okolic) można byłoby ułożyć bardzo kumatą playlistę. Salé to wcale nie najpopularniejszy utwór Niski – co pośrednio wynika ze wstępu tego tekstu – ale z pewnością jeden z tych, o których można powiedzieć, że są zwyczajnie... ładne. No i też dzięki temu zawrotnie kasowe, bo 144 miliony wyświetleń nie wzięły się znikąd. GrubSona dzieli jeszcze spory kawał, ale z drugiej strony – nikt nie mógł przypuszczać, że to właśnie jego joint zrobi stówę, więc niemożliwe raczej nie istnieje.

Co myślisz o tym artykule?

Podziel się lub zapisz