Tydzień w technologicznym świecie: możliwy zmierzch małp w UE i nowe gwiazdy metawersum

Zobacz również:Zamieszanie z NFT. Wielka spekulacja, zagrożenie dla środowiska czy przyszłość cyfrowej sztuki?
Bored Ape Yacht Club
Bored Ape Yacht Club

W świecie kryptowalut nie ma dnia bez względnie ważnego wydarzenia dla społeczności, która upatruje podstaw przyszłości w blockchainie. Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem największego kryzysu od lat. I działań, które mają mu zapobiec.

Żeby przyswoić ogrom newsów związanych z uniwersum wszelkiej maści coinów i pochodnych technologii, trzeba by śledzić Twittera przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Spokojnie, my też nie mamy na to czasu, więc podsumujemy najważniejsze i najciekawsze wydarzenia.

Orzeł wylądował

W poprzednim news flashu ze świata kryptowalut zapowiadaliśmy to wydarzenie. Z pomocą eksperta z ramienia giełdy Zonda opisaliśmy je też dokładniej w dużym tekście na ten temat. Merge Ethereum faktycznie wydarzył się 15 września i zakończył się sukcesem. Wielka operacja zmiany modelu działania wielkiego blockchaina z proof-of-work na proof-of-stake odbyła się bez większych komplikacji. W wyniku tych modyfikacji znacząco spadnie negatywny wpływ wydobywania nowych tokenów na środowisko. Ethereum może też już udźwignąć tysiące nowych transakcji w ciągu sekundy.

Uniknięcie potencjalnych zagrożeń i wprowadzenie uprawnień nie przełożyły się jednak na kurs samej kryptowaluty. Wartość ETH spadła bowiem w pewnym o niemal 20% w stosunku do stanu przed Mergem, ale analitycy rynku raczej uspokajają nastroje. Brak natychmiastowych profitów z perspektywy szeregowych użytkowników blockchaina mógł być rozczarowaniem, a ostatnie wahnięcia ceny mogą być zaskakujące i na pozór sprzeczne z logiką. Ale wspomniane zmiany mają przynieść długoterminowe profity i zapewnić całemu środowisku Ethereum stabilne i zrównoważone funkcjonowanie na długie lata. Kluczowa więc będzie cierpliwość, a Merge całościowo będzie można ocenić dopiero za jakiś czas.

KRYPTO NIUANSE - Jak zdobyć swój pierwszy fan token?

O co chodzi z trendem na fan tokeny? Suwak, Sebastian i ekspert Przemysław Kral tłumaczą co i jak.

38 min

Narodziny gwiazdy w metawersum

W ostatnim czasie boysbandy i girlsbandy za sprawą BTS czy Blackpink kojarzą się najmocniej z Koreą Południową. Ale japońska j-popowa scena nadal jest ogromna i dochodowa, a pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni zespoły dzielnie rywalizują ze wspomnianą konkurencją. I to właśnie na tym rynku niedługo powstanie innowacyjny i bardzo intrygujący projekt. Mowa o tajemniczej grupie nazwanej Overse, o której na razie nie wiadomo w zasadzie nic. A to m.in. dlatego, że rekrutacja członkiń i członków dopiero się rozpocznie. Powstają już jednak piosenki, za które odpowiedzialny będzie Yasushi Akimoto – najbardziej dochodowy autor tekstów w historii japońskiej muzyki rozrywkowej oraz producent odpowiedzialny za sprzedaż ponad 100 milionów singli. Akimoto zajmie się stworzeniem warstwy muzycznej, która zostanie nagrana z udziałem zrekrutowanego zespołu.

Unikalny charakter projektu będzie się opierać na IEO (initial exchange offering), czyli kryptowalutowym odpowiedniku akcji, które zostaną wyemitowane na początku 2023 roku. Pierwszy singiel Overse ma się z kolei ukazać na jesieni, a twórcy projektu zapowiadają, że grupa będzie bardzo aktywna w metawersach. Intrygujący pomysł.

KRYPTO NIUANSE - Q&A - pytania od słuchaczy

Nie mogliśmy pozostać obojętni na pytania dotyczące kryptoinwestowania, które nam zadajecie! W ostatnim odcinku Suwak i Sebastian Seliga odpowiedzieli na nie i rozwieją wszystkie Wasze wątpliwości!

38 min

UE celuje w małpy?

Unia Europejska kończy pracę nad dokumentem regulującym aktywa oparte o blockchain. MiCA (od Markets in Crypto Assets) to zbiór regulacji dotyczących m.in. kryptowalut oraz NFT. Nad zestawem legislacji teoretycznie toczy się jeszcze debata, natomiast źródła portalu CoinDesk twierdzą, że w praktyce został on już ukończony, a dziennikarze zdobyli ostatnią wersję całego dokumentu. Na omówienie wszystkich ważnych kwestii, które reguluje jeszcze przyjdzie czas. Warto zwrócić jednak uwagę na informacje dotyczące jednego z najgorętszych tematów ostatniego roku w internetowej przestrzeni – NFT.

W czekającym na uchwalenie prawie ma funkcjonować definicja świadcząca o faktycznej unikalności danego tokenu i jego niewymienialności (non-fungability). Serie NFT, w których pomiędzy poszczególnymi tokenami występują małe kosmetyczne różnice i w związku z tym należy je uznać za aktywa ułamkowe, mają zostać wyłączone z tej definicji. Inicjatywy takie jak Bored Ape Yacht Club mogą więc zostać uznane na terenie Unii Europejskiej za bardziej tradycyjny rodzaj aktywów, co oczywiście niesie za sobą szereg konsekwencji związanych z ich postrzeganiem w świetle prawa. Istnieje więc szansa, że całkiem niedługo, także w Polsce, rozpocznie się debata na temat tego, czym w zasadzie mogą być NFT. Na razie nie wiadomo kiedy MiCA ma szanse wejść w życie. Tempo obecnych prac sugeruje jednak, że może to nastąpić stosunkowo niedługo.

Aby dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w cyfrowe aktywa, wejdź na stronę giełdy Zonda, która jest jedną z największych giełd walut cyfrowych w Europie. Firma została założona w 2014 roku i jest regulowana przez estońską jednostkę analityki finansowej (FIU). W serwisie jest do wyboru ponad 60 kryptowalut, ale inwestorzy mogą dokonywać transakcji również przy użyciu tradycyjnych walut, w tym polskiego złotego.

Rynek kryptowalut oraz kryptoaktywów charakteryzuje się wysoką zmiennością. Inwestycja w kryptowaluty i kryptoaktywa wiąże się z wysokim ryzykiem.

Tekst powstał we współpracy z marką Zonda.

Co myślisz o tym artykule?

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Komentarze 0