Wcześniej RL9 i Giannis. Teraz newonce będzie mieć własną talię kart UNO

UNO x Giannis x Nike / mat. pras.
UNO x Giannis x Nike / mat. pras.

Teraz to my rozdajemy karty. I to dosłownie, bo newonce'owe talie UNO już niedługo mogą zagościć na waszych stołach.

Pierwsza talia UNO powstała w 1971 roku – równo 50 lat temu. Stworzył ją Merle Robbins – fryzjer z Reading w stanie Ohio, miasteczka położonego pod Cincinnati. Kopie gry sprzedawał w swoim zakładzie. Stopniowo dystrybucją zainteresowali się także inni przedsiębiorcy w okolicy. Kultowa karcianka zyskała popularność przede wszystkim dzięki poczcie pantoflowej. Robbins ledwo rok później sprzedał prawa do gry grupie swoich przyjaciół, którzy stworzyli firmę International Games Inc. – założoną specjalnie na potrzeby promocji UNO. Od 1992 roku marka ta jest z kolei częścią grupy Mattel.

I dziś jest najpewniej najpopularniejszą grą karcianą na świecie. Można w nią grać także za pomocą mobilnej aplikacji i na większości popularnych konsol. W 2018 roku ukazał się długo oczekiwany sequel tego formatu – adekwatnie nazwany DOS. Rok później na rynku z kolei pojawiło się także UNO Flip, które także mocno zmieniło zasady klasycznej gry.

UNO / Mattel
UNO / Mattel

Samo UNO wyszło także do tej pory w kilkuset wariantach promowanych przez najróżniejsze marki i fikcyjne oraz prawdziwe postaci. Do wyboru mamy talie z wizerunkami m.in. Harry’ego Pottera, Simpsonów, Pokémonów, N*SYNC czy piłkarzy Manchesteru United. Od dwóch lat regularnie ukazują się także kolejne edycje UNO Artiste Series z pracami Jeana-Michela Basquiata, Keitha Haringa czy Sheparda Feireya. Portalem do świata streetwearu były z kolei współprace z BAPE oraz, ostatnio, z drew house - marką odzieżową Justina Biebera. Przy doborze swojego kompletu można też pójść w drugą stronę i zamiast ekstrawagancji wybrać UNO Minimalista, które stylowo upraszcza szatę graficzną gry.

UNO x Drew House
UNO x Drew House

W 2019 roku ukazała się z kolei pierwsza talia z inskrypcjami zapisanymi alfabetem Braille’a, co sprawia, że w rozgrywce mogą uczestniczyć osoby niedowidzące. UNO Nothin’ But Paper – pozbawione plastikowych elementów – to z kolei gest w kierunku dobra planety i promocja trendów zero waste.

Akcentem patriotycznym jest z kolei talia RL9, a jakże, sygnowana przez Roberta Lewandowskiego. Podpisane przez rekordzistę strzelców w reprezentacji Polski w piłce nożnej zestawy zostały zlicytowane na specjalnej charytatywnej aukcji.

UNO x RL9
UNO x RL9

Najświeższą współpracą UNO jest z kolei partnerstwo z gwiazdorem NBA Giannisem Antetokounmpo oraz firmą Nike. Ta ostatnia przygotowała z tej okazji specjalną kolekcję – w jej skład wchodzą m.in. Nike Zoom Freak 3, Air Force 1, Offline ozdobione karcianymi motywami. W planach jest także specjalny model Zoom Freak 3 Member-only. Look w stylu UNO dopełni bawełniany t-shirt oraz czapka z numerem Gannisa. Wyjściem do tej współpracy była przede wszystkim pasja koszykarza do samej karcianki – Antetokounmpo nie ukrywa bowiem, że rodzinne rozgrywki UNO to w jego domu po prostu tradycja.

UNO 50th Anniversary Edition
UNO 50th Anniversary Edition

Kogo brakuje w tym szlachetnym gronie? Nas. I niedługo się to zmieni, ponieważ z dumą możemy ogłosić, że specjalna talia UNO x newonce już niedługo zagości na waszych stołach. Zanim to się jednak stanie, będziecie mieli szansę stać się jej częścią. Wkrótce ogłosimy konkurs na projekt specjalnej karty, która stanie się częścią tej wyjątkowej talii. Śledźcie nasze social media. My z kolei zabieramy się za trening refleksu, by nikt nie zarzucił nam, że za późno krzyknęliśmy UNO.

Tekst powstał we współpracy z Mattel.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.