Wojna w Ukrainie a kryzys klimatyczny (OTWARTY PODCAST)

Zobacz również:Wałęsa, Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski, Duda… Jak wyglądały wybory prezydenckie od 1990 roku?
Californias Caldor fire moves east toward Lake Tahoe as
fot. Michael Nigro/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)

Kolejny z naszych otwartych podcastów, które poświęcone są wydarzeniom w Ukrainie, dotyczy relacji wojny z przyszłością klimatyczną. I nie jest wesoły.

Jesteśmy z Wami, wszystkie treści o Ukrainie są u nas otwarte.

W audycji „Klimat” Wiktoria Jędroszkowiak rozmawiała z Dominiką Lasotą, aktywistką Fridays For Future. Cały podcast poniżej, ponadto wybraliśmy i spisaliśmy najciekawsze wypowiedzi:

Myśląc o władzy Putina, myślę o paliwach kopalnych. I dla mnie symptomy wojny w Ukrainie i kryzysu klimatycznego są podobne – to symptomy systemu władzy, opartego na zyskach, wyzysku środowiska, ludzi i spalaniu paliwa jak ropa, węgiel, gaz, których Rosja jest eksporterem.

Stawiam sobie pytanie – potępiacie ten atak, ale czy gaz nadal płynie do Polski? Czy importujemy od nich największe ilości ropy naftowej? Czy pociągi z rosyjskim węglem dalej wjeżdżają do Polski? Przez ostatnie 20 lat wydaliśmy ponad miliard złotych na paliwa kopalne z Rosji. To wspiera władzę Putina. I system, który on tworzy. W momencie takiej próby, jaką mamy teraz, uważam, że czas skończyć pozyskiwać paliwa kopalne w Rosji. Przez całą Unię Europejską. Rosja jest kluczowym krajem spośród tych, które tworzą kryzys klimatyczny. A on osiąga już taki poziom, że albo postawimy na budowanie alternatywy, albo będziemy w ogromnym niebezpieczeństwie.

Przywiązanie do Rosji wynika z tego, że ten system, który tworzy Władimir Putin, jest także u nas. System niszczycielski, który stawia interesy polityczne ponad dobrostan klimatu. On jest powszechny na krajowej scenie politycznej. Ignorancja wobec naszego długofalowego dobrostanu, że to możemy odłożyć na bok, bo liczą się wyniki roczne spółek energetycznych... Ja nie jestem w stanie tego zaakceptować. Rośnie we mnie złość i niezrozumienie. Możemy funkcjonować w tym świecie w inny sposób.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Aktywistka klimatyczna związana z Greenpeace i Fridays For Future. W newonce.radio prowadzi KLIMAT, podcast o uciekającym czasie, czyli walce z ociepleniem klimatu i wszystkich tego konsekwencjach.
Komentarze 0