Dominika Sitnicka

Dominika Sitnicka

Na co dzień dziennikarka OKO.press, gdzie pisze głównie o polityce i prawie. W weekendy DJ-ka, związana m.in. z kolektywem Ciężki Brokat. W STATUSIE chce odpowiadać na pytania: Co jest nie tak? I jak możemy to naprawić?
TreściAudycje

Treści

STATUS - Jesteś na diecie? Lepiej sprawdź to

Ketogeniczna, frutariańska, karniwora, alkaiczna czy GAPS. Czym właściwie są diety i czy wszystkie mają w ogóle… sens? Obalamy mity i przedstawiamy fakty.

52 min
STATUS - Dlaczego nie powinniśmy się dziwić, że ceny biletów na koncerty rosną?

Bilety na trasę Sanah w festiwalowego karnetu? Nie do pomyślenia. Punktem wyjścia rozmowy o tym, dlaczego wejściówki na koncerty tak podrożały, jest afera wokół Bankiet Tour. Jak na branżę koncerto...

46 min
STATUS - Czy w przyszłości będziemy jeść robaki?

Owady, syntetyczne mięso, roślinne zamienniki, algi, grzyby i żywność hodowana w ciemności. Czym właściwie jest jedzenie przyszłości?

49 min
STATUS - Skąd hajp na rodzinę królewską?

Śledzenie rodziny królewskiej to niekończąca się telenowela. Dlaczego ludzie tak jarają się wszystkim, co z nimi związane?

46 min
STATUS - Czy Polsce należą się reparacje?

Jakim krajom Niemcy wypłaciły reparacje lub odszkodowania za II wojnę światową? Czy po latach da się takich reparacji dochodzić? Co zawiera raport PiS i posła Mularczyka?

54 min
STATUS - Jak wojna w Ukrainie wpływa na ceny, jakość i dostępność jedzenia na świecie?

Wiele z eksportowanej z Ukrainy żywności było częścią transakcji pomocowych i wsparciem dla krajów rozwijających się. Jak agresja Rosji na Ukrainę wpływa na problem głodu na świecie?

46 min
STATUS - Dzika reprywatyzacja w Warszawie

Beneficjentem reprywatyzacji jest bardzo wąska część społeczeństwa. Dlaczego potomkowie biednych mają spłacać potomków bogatych? Jakie patologie towarzyszą temu procesowi?

50 min
STATUS - Komu służy kultura zap***dolu?

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się już na świecie, a badania pokazują, że takie rozwiązanie poprawia ogólny dobrostan pracownika. Czy jest możliwe też w Polsce?

43 min
STATUS - Odra umiera. Znamy winnego

Co wiemy o sytuacji w Odrze? Czy można było uniknąć tej ekologicznej katastrofy? Co możemy zrobić, żeby zmienić lekceważący stosunek do rzek w Polsce?

55 min
STATUS - HiT czy kit? Czego uczy nas „Historia i Teraźniejszość” Roszkowskiego

Mało który podręcznik wzbudzał ostatnio tak liczne kontrowersje. Dlaczego „Historia i Teraźniejszość” może wyrządzić duże szkody? Rozmawiają redaktorzy Podhalicz i Rozwadowski.

55 min
STATUS - Workation – przyszłość pracy zdalnej?

Rzuć wszystko i wyleć na Bali. Albo do Meksyku, Portugalii czy na Zanzibar. Będąc digital nomadami, możecie pracować niezależnie od miejsca, w którym się znajdujecie.

52 min
STATUS - Dlaczego nie potrafimy odpoczywać?

Odstawcie pracę i obowiązki, niech czilera wjedzie na pełnej. Jak? O tym Lech Podhalicz porozmawiał z psychoterapeutą Wellbee, Janem Panasiukiem.

50 min
STATUS - Gdzie są TE dzieci? O prawdziwych przyczynach zapaści demograficznej w Polsce

Dużo się mówi o „kryzysie rodziny”. Czy możemy liczyć na państwo, które tak bardzo zachęca nas do rodzenia dzieci? Kogo powinniśmy tak naprawdę pytać – gdzie są TE dzieci?

46 min
STATUS - Wyjaśnimy to w oktagonie. O fenomenie freak fightów

Od walki Pudziana z Najmanem, przez Kapelę z Kossakowskim, po Fąk vs Kociołek. O fenomenie freak fightów w Polsce i na świecie.

52 min
STATUS - Inflacja – o co cho?

Nie kumasz inflacji, ale chcesz zrozumieć, co sprawia, że Twój portfel chudnie z miesiąca na miesiąc? Chcesz poznać mechanizmy, które dyktują wzrost cen? Sprawdź ten podcast!

48 min
STATUS - Co to znaczy, że Olga Tokarczuk „nie pisze dla idiotów”?

Michał Michalski, dyrektor wydawnictwa ArtRage, oraz krytyczka Agata Pyzik mają całkiem rozbieżne opinie na temat słów Noblistki oraz debaty na temat czytelnictwa. Posłuchajcie o czytaniu.

51 min
STATUS - Czy Polacy kochają beton i nienawidzą drzew? Jan Mencwel

„Betonoza” – dlaczego w ogóle to robimy? Skąd małe miasta znajdują na to pieniądze, których brak na szkoły? Estetyka, kryzys klimatyczny czy mieszkańcy uciekający na przedmieścia.

48 min
STATUS - Czy festiwale muzyczne to już przeżytek?

Jakie gatunki będą dominować na wielkich imprezach muzycznych? Jak zmienili się festiwalowicze? A może festiwale staną się częścią wirtualnego metawersum?

59 min
STATUS - Gdzie leży granica między krytyką a mobbingiem? Przypadek Newsweeka i Tomasza Lisa

O tym, czym tak naprawdę jest mobbing i jak się przed nim bronić w kontekście sprawy Newsweeka i zwolnienia Tomasza Lisa.

54 min
STATUS - Etyka a turystyka. Czy można je połączyć?

Skoro etyka nie jest czymś uniwersalnym, a turystka wręcz odwrotnie, to jak to połączyć?

1 godz. 2 min
STATUS - Aborcja na ratunek kobietom. Kamila Ferenc

Kim są podwykonawcy aborcji, dlaczego nie chodzi o poszukiwanie kogoś z „lżejszym sumieniem” i jaka czeka nas aborcyjna przyszłość, jeśli porównać zmiany z ostatnich lat w naszym społeczeństwie?

1 godz. 2 min
STATUS - Wszystko, co chcieliście wiedzieć o coming outach

Czy można się przygotować do coming outu? Jakie emocje mu towarzyszą? Czy można outować osoby szkodzące społeczności LGBTQ+? I dlaczego coming out to nie scena z netfliksowego serialu?

49 min
STATUS - Czy marihuana może leczyć?

“Czy można palić se na ulicach i na skwerach i problemu nie ma?” W ramach miesiąca trippin’ Lech Podhalicz rozmawia o medycznej marihuanie z farmaceutą Bartłomiejem Zalewą.

46 min