Codzienny nawał nowej muzyki sprawia, że czasami trudno to wszystko ogarnąć. Doskwiera wam niezrozumienie tekstu albo brak informacji o numerach? Spokojnie, istnieją sposoby, by temu zaradzić.
Teoretycznie do słuchania muzyki nie potrzebujemy nic oprócz urządzenia wyposażonego w głośniki lub słuchawek. Co jednak w momencie, gdy raper nawija coś, czego nie rozumiemy (halo, mumble rap)? Albo gdy wydaje nam się, że już kiedyś słyszeliśmy podobną melodię, ale gdzie? Kiedy? Internet ma dla nas szereg rozwiązań.
Jeżeli nie chcecie słuchać muzyki powierzchownie, to proponujemy kilka serwisów, z którymi zrozumiecie swoje ulubione numery zdecydowanie bardziej. Od razu zaznaczamy, że co bardziej wczuci w temat znają te portale na wylot, więc umówmy się, że to materiał raczej dla początkujących.
Genius
Zwykle staramy się unikać pleonazmów, ale jest w języku polskim taki jeden, który nawet lubimy. Znalezienie się Geniusa w tym zestawieniu to zatem oczywista oczywistość. Początkowo Genius był Rap Geniusem, ale rozszerzenie swojej pojemności o inne gatunki muzyczne, a także poezję czy dokumenty, było tylko kwestią czasu. Co Young Thug nawijał w Lifestyle? Okazuje się, że rzeczywiście są tam jakieś linijki, ale bez Geniusa raczej nie moglibyśmy się o tym dowiedzieć. Znajdziecie tam teksty przeróżnych numerów, sprawdzicie ich interpretacje, listę twórców, daty wydania i ciekawostki a czasami zdarzą się też adnotacje odautorskie. Genius to prawdziwy almanach miłośników muzyki.
WhoSampled
Słuchacie sobie SAD! XXXTentaciona i jesteście przekonani, że skądś znacie ten jeden dźwięk towarzyszący całemu kawałkowi? To pewnie dlatego, że jeździcie luksusowym BMW i zdarza wam się nie zapiąć pasów. W tym kawałku John Cunningham wsamplował dźwięk ostrzeżenia o niezapięciu pasów bezpieczeństwa, który słychać właśnie w tych autach. Dowiedzielibyśmy się o tym pewnie dopiero wtedy, kiedy dostalibyśmy w końcu ten obiecany przelew od Sorosa… gdyby nie WhoSampled. Exploring the DNA of music to hasło przyświecające portalowi, na którym znajdziecie sample i covery przeróżnych piosenek. Baza już jest całkiem spora, ale sukcesywnie rośnie – wy również możecie dorzucić do niej cegiełkę, bo WhoSampled opiera się na wrzutkach użytkowników, które później są weryfikowane.
Billboard
Lista Przebojów newonce.radio sukcesywnie zdobywa swoją rangę w muzycznym świecie, ale najważniejszą listą fonograficzną na świecie nadal pozostaje Billboard. To prawdopodobnie największa baza muzycznej statystyki w internecie – zestawienia Billboardu bazują na chłodnej kalkulacji liczby sprzedanych kopii danych piosenek i albumów. Na tej podstawie co tydzień formowane są nowe zestawienia, z których najważniejsze to Hot 100 (sto najlepiej sprzedających się piosenek w Stanach Zjednoczonych) i Billboard 200 (200 najlepiej sprzedających się albumów). To perfekcyjne narzędzie do obserwacji trendów rynkowych i punkt wyjścia do oceny gustu muzycznego ogromnej części amerykańskiego społeczeństwa. Nieraz przekonaliśmy się przecież, że to co w Stanach jest popularne teraz, za moment szturmem zdobędzie także serca polskich słuchaczy. Warto być krok do przodu!
Z jedną z największych stron internetowych na świecie zapewne jesteście zaznajomieni, ale łatwo zapomnieć o pewnej bardzo ważnej funkcji, którą pełni – potrafi spajać ludzi o podobnych zainteresowaniach, nawet jeśli te zainteresowania w skali dziwności oscylują gdzieś w okolicach maksimum. Na Reddicie znajdziecie całe mnóstwo wątków poświęconych muzyce – o części z nich pisaliśmy już w tym artykule. Forumki fanów Kendricka Lamara, Kanye Westa, Lany Del Rey, Red Hot Chili Peppers, wątki audiofilskie, memiarskie, informacyjne i prowokacyjne – na Reddicie znajdziecie dosłownie wszystko. Złotą zasadą pozostaje jednak sprawdzanie znalezionych tam informacji kilkakrotnie – fake newsy nie śpią.
Metacritic
Jak na twoją ulubioną płytę patrzą inni słuchacze, a jak krytycy muzyczni? Z odpowiedzią przychodzi Metacritic – portal, który zbiera oceny i recenzje danych dzieł kultury z najważniejszych miejsc i tworzy z nich średnią. Redaktorzy Metacritica pokazują oceny recenzentów płyt (ale także gier, filmów czy seriali) w skali od 1 do 100, bazując na przeróżnych czynnikach i próbując zobiektywizować finalną liczbę pojawiającą się obok tytułu i nazwiska. Oprócz samych ocen na stronie znajdziecie też przeróżne zestawienia – najlepszych i najgorszych wydawnictw z ostatnich 90 dni, z danego roku czy wszech czasów. Oczywiście wy też będziecie mogli oceniać dzieła, ale już w 10-stopniowej skali.
The Music Lab
Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czym zajmują się naukowcy na wydziale psychologii Uniwersytetu Harvarda, to The Music Lab częściowo odpowie na wasze pytania. Dziesiątki tysięcy ludzi zagrało już w gry, które możecie znaleźć na tej stronie. W muzycznym laboratorium sprawdzicie swoje muzyczne IQ, dowiecie się czy dobrze rozpoznajecie tony, ale także sprawdzicie swoją wiedzę na temat muzyki z całego świata. I to wszystko dla dobra nauki!