9 utworów, w których dziewczyny pokazują swoją moc

Zobacz również:Jay-Z i Beyoncé poznali się dwadzieścia lat temu! Przedstawiamy pełną historię ich związku
bey-1.jpg

Aaliyah, WdoWa, Beyonce, Dziarma -  przekazujemy głos paniom, które wykładają, jak żyć dumnie i z klasą. Nie tylko w Dzień Kobiet.

Być kobietą to strasznie trudne zajęcie, bo polega głównie na zadawaniu się z mężczyznami - zauważył kiedyś pisarz Joseph Conrad. Zgadzamy się w stu procentach, dlatego postanowiliśmy przybliżyć lirykę pań, które nie dają sobie w kaszę dmuchać. Przy okazji pragniemy złożyć wszystkim dziewczynom najlepsze życzenia w dniu ich święta. Dzięki, że jesteście!

1
Z lamusami się nie pieścić

Nie dzwoń, nie płacz, nie błagaj - idź już sobie/ Nie pomogą żadne kwiaty - nie ma mowy

Z siostrami Przybysz lepiej nie zadzierać. Prekursorki r&b/soul w naszym kraju, nie przypadkiem nagrały debiut o nazwie Siła sióstr. Materiał z 2003 roku, aż kipiał od girl power, a raperzy udzielający się na albumie - musieli się do tego dostosować. Podobnie jak mężczyźni, którzy nie potrafią docenić swoich kobiet.

2
Równaj do szeregu

Marzę o czymś, pracuje ciężko/ Zasuwam, aż to zdobędę

Kto rządzi światem? Dziewczyny! Beyonce od lat pozostaje źródłem inspiracji dla kobiet na całym świecie, które chcą ciężko pracować na swoje sukcesy. Ze świecą szukać drugiej artystki, z taką kolekcją hymnów na cześć silnych i niezależnych pań.

3
Wiem, czego chcę

Jestem diabłem, a jak aniołek mam skrzydła Nic nie muszę, a chcę mi się bzykać jakbym była stadem much

Dziarma swoim gościnnym występem zrobiła świetne wrażenie na słuchaczach, a naszym zdaniem trochę kradnie numer gospodarzowi. Dziewczyna nawija wprost o swoich zachciankach i fantazjach. Szczerość w rapie zawsze była ważnym elementem, więc możemy tylko przyklasnąć takiej postawie.

4
Więcej niż kobieta

Aaliyah mówi, jak jest. Społeczeństwo lubi szufladkować role przypisywane kobietom, ale nie z baby girl takie numery. Faceci również mogą się utożsamić z tym przekazem, dlatego w 2018 roku Drake, nawiązał do tego numeru w wersach otwierających Is there more.

5
Znaj swoją wartość

Wskoczę w szpilki na wieczór, ot tak/ nowym kicksom na przekór, ot tak/ włożę raz duży dekolt, bo mam to, co trzeba do niego

Lubimy kobiety, które są pewne siebie i nie zamierzają za to przepraszać. Właśnie dla nich Lilu nagrała taneczny banger, idealny przed wyjściem z domu na całą noc - i nikomu nic do tego.

6
Niech moc będzie z tobą

Szlagier Destiny's Child ze ścieżki dźwiękowej do Aniołków Charliego to muzyczny synonim kobiecej niezależności. Utalentowane trio nie szuka sponsorów, bo woli płacić za własne ubrania, akcesoria, zachcianki. Lepiej nie wchodzić im w drogę: Spróbuj mnie kontrolować chłopcze, a zostaniesz zwolniony/ Płacę za swoje przyjemności i opłacam swoje rachunki.

7
To dla moich ludzi

Dla tych sztuk , które są silne, dla tych sztuk które są inne/ Nie obchodzą ich opinie, więc nie zrobią z siebie Minge / I nie robią się na siksę żeby błyszczeć w towarzystwie (...) To dla super sztuk, które same pchają wózki / To dla moich dziewczyn bo gdzieś mamy kompleksy / I mamy na czym siedzieć i co powiedzieć, wierz mi.

Czy musimy coś dodawać?

8
Nie mów szeptem, gdy mówisz kim jesteś

Zapewne bardziej znany jest cover Whitney Houston z 1992 roku, który znalazł się na soundtracku do filmu Bodyguard. Jednak to oryginał w wykonaniu Chaki Khan stał się sztandarem promującym celebrowanie niczym nieskrępowanej kobiecości. Go girl!

9
Świadomy (mokry) sen

Macie dość słuchania o seksualnych fantazjach męskiej części rapowej sceny? Na swoim ostatnim albumie Nicki Minaj umieściła numer nawiązujący do klasycznego nagrania Notoriousa B.I.G. Raperka opisywała w dosadny (i humorystyczny) sposób swoje łóżkowe zachcianki, które zrealizowałaby przy pomocy najbardziej znanych postaci hip-hopowego biznesu.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Host radiowy i dziennikarz muzyczny. Współautor serii książek „To nie jest hip-hop. Rozmowy” oraz współprowadzący audycji POD OBRĘCZĄ.