Jay-Z i Beyoncé poznali się dwadzieścia lat temu! Przedstawiamy pełną historię ich związku

Zobacz również:Steez wraca z Audiencją do newonce.radio! My wybieramy nasze ulubione sample w trackach PRO8L3Mu
jayzbeyonce.jpg
Frazer Harrison/Getty Images

Od Meksyku po Luwr, od niewinnego randkowania do małżeństwa i dzieci, od miłości do bójek i zdrady - historia Carterów jest pełna wzlotów i upadków.

Od wydania wspólnego albumu Jay i Bey wypuścili minęły już dwa lata, a od ich pierwszego spotkania - 20! Projekt Everything Is Love przyniósł 9 premierowych utworów, które zabrały słuchaczy za kulisy związku gwiazd. Wśród smaczków z życia pary pojawiła się również historia o tym, jak raper i piosenkarka się poznali.

Duet producentów Cool & Dre w rozmowie z Rolling Stone zdradził, jak w Paryżu doszło do nagrania utworu 713, który udokumentował początek epickiego romansu. [Carterowie] Pokochali pomysł na refren oraz bit. Beyonce powiedziała Jay’owi: ‘Yo, musimy nagrać hardkorowy utwór miłosny, coś w stylu Method Mana i Mary J.Blige. Pamiętam noc, w trakcie której Jay zaprosił nas do studia i zanim puścił swoją zwrotkę, powiedział: ‘Nikt nie zna historii, jak się poznaliśmy. To pierwszy raz, kiedy ją opowiadam.'

1
Ferie z MTV i flirtowanie na odległość (2000-2001)

Shawn Carter i Beyonce Knowles spotkali się po raz pierwszy w marcu 2000 roku, w trakcie imprezy MTV Spring Break w Cancun, gdzie oboje występowali. W 713 Jay opowiada o tym, jak poznali się podczas festiwalu, a następnie siedzieli koło siebie podczas lotu powrotnego do Nowego Jorku: Rozegraliśmy to na luzie przy basenie w Cancun, VMA/ Pewnością siebie, którą tryskasz, trzymasz głupców na dystans/ Zawinąłem się do pokoju, niech barany próbują– rapuje Jay w pierwszym wersie, a później dodaje: Przeznaczenie sprawiło, że siedziałem koło ciebie w samolocie/ Wiedziałem od razu, co się święci.

Na tym się skończyło, ale artyści pozostali w kontakcie: Następnym razem rozmawialiśmy, gdy minęły dwa lata/ Miałaś faceta, skończyło się, gdy zrobiliście sobie przerwę/ Obstawiam, że typ tego pożałował. Jay następnie kreślił wizję rodzącego się na odległość związku: Sprawiłaś, że wisiałem na telefonie, gdy wyjechałaś/ Wróciłaś, pozwoliłem ci wybrać dzień/ Posiłek w Nobu/ Przyszedłem z ziomkiem, żeby rozegrać to na luzie/ Mój pierwszy głupi błąd

Hov, na randkę z Bey zabierasz kolegę?! Falstart jakich mało, ale tak to się zaczęło.

2
Crazy in Love (2001-2003)

W listopadzie 2001 roku para wzięła udział (obok innych gwiazd muzyki) w sesji zdjęciowej dla Vanity Fair, a po latach Jay powie w wywiadzie, że w tym okresie po prostu starali się randkować. Po rozpadzie Destiny’s Child, pierwszy numer, w którym pojawiła się Beyonce, to 03’ Bonnie & Clyde Jaya. Raper używa słowa girlfriend, podkreślając romantyczny aspekt nagrania. W 2016 roku jeden z założycieli Roc-A-Fella, Kareem Biggs Burke, powiedział telewizji BET, że Jay wpadł po uszy: Kiedy usłyszeliśmy utwór, Dame Dash na mnie spojrzał i powiedział: 'Yo, on się zakochał;. Jeśli znacie Jaya, wiecie, że wszystko wychodzi w muzyce. W wywiadach nie jest taki otwarty. Jego albumy mówią prawdę, więc kiedy wyszedł singiel ’03 Bonnie & Clyde, wiedzieliśmy, że to jest miłość. Kiedy ukazało się Crazy in Love, do którego Jay się dograł dzień przed oddaniem albumu do tłoczni, cały świat już był przekonany o romansie. W listopadzie 2003 roku wyszedł The Black Album, gdzie Jay deklarował w P.S.A.: najgorętsza laska w grze nosi mój łańcuch.

3
Kłopoty w raju (2005-2007)

Pojawiają się plotki, że Jay umawia się ze swoją protegowaną – Rihanną. W 2015 roku autor nieautoryzowanej biografii Beyonce (Becoming) zdementował te pogłoski, twierdząc, że informacje o romansie miały podkręcić zamieszanie wokół RiRi, która dopiero zaczynała karierę. We wrześniu 2006 roku w 25 urodziny Bey ukazał się jej nowy album - B’Day. W dwóch kawałkach nawinął Shawn Carter, a w teledysku do Upgrade U piosenkarka w niektórych scenach imitowała Jaya ubiorem i gestykulacją. Ale... Kilka miesięcy później ukazał się singiel Jaya Lost one, gdzie Carter w drugiej zwrotce mocno nakreślił stan relacji: Chyba nie było nam dane, B/ Ona kocha swoją pracę bardziej niż mnie/ Szczerze, w wieku 23 lat/ Pewnie kochałbym prace, bardziej niż ją/ Nie ma już nas, tylko ja i ona (...) Więc dałem jej przestrzeń , nawet jeśli to boli. W biografii Decoded Jay napisał: Te wersy opowiadają o próbach utrzymania poważnego związku z drugim ambitnym profesjonalistą.

4
Ślub, ciąża i Barack Obama (2008-2013)

4 kwietnia 2008 para bierze ślub w ściśle tajnej ceremonii w mieszkaniu Jaya. Żadne zdjęcie z tego wydarzenia nie trafia do internetu, ale nagrania wideo pojawiają się na potrzeby wizualizacji do trasy koncertowej On the run oraz w filmie załączonym do Lemonade. W rozmowie z Oprah w 2009 roku Hov powiedział, że w ceremonii wzięło udział może z 30 osób. Para pojawia się na inauguracji rządów Baracka Obamy, a w następnych latach zaczynają się pogłoski o ciąży piosenkarki. Bey na gali MTV VMA’s w 2011 roku odsłania na koniec występu brzuch i rzuca mikrofonem na ziemię. Jay i Kanye wariują w pierwszym rzędzie z radości. W styczniu 2012 roku na świat przychodzi Blue Ivy, a dziesięć dni później Jay wypuszcza nagranie Glory, w którym został wsamplowany głos noworodka. Rok później para pojawia się na inauguracji drugiej kadencji Obamy, a Bey śpiewa hymn w trakcie ceremonii.

5
Kłopoty w raju cz. 2 (2013-2016)

W drugiej połowie 2013 roku zaczyna się pojawiać się coraz więcej plotek na temat niewierności Shawna Cartera. Raperka Liv, belgijska modelka Claudia Scheelen - obie oskarżyły rapera o podrywanie. W grudniu wychodzi singiel Drunk In Love, który zapewnia słuchaczy, że para ma bardzo udane życie seksualne. Jednak mroczniejsze numery z płyty, Jealous i Mine, eksplorują temat problemów w ich związku. W kwietniu 2014 roku zostaje ogłoszone wspólne tournée koncertowe – On the Run. Miesiąc później Jayonce biorą udział w Met Gali, a co tam się wydarzyło, zapewne wiecie. Solange spuściła mu oklep w obronie godności siostry, która w tym czasie stała nieruchomo. Nagranie z windy wyciekło do internetu (dzięki TMZ!), a PR-owcy Carterów mieli pełne ręce roboty. Queen Bey skomentowała całe zejście w remixie Flawless (z Nicki Minaj na ficie), gdzie rzuciła zdanie: Normalne, że czasem coś się wydarzy, kiedy miliard dolarów jedzie windą. W następnych miesiącach małżeństwo pojawia się w różnych miejscach publicznych, więc pozory zostają zachowane.

6
Bliźniaki, wspólna trasa i płyta (2016-2018)

W kwietniu 2016 ukazuje się szósty album Beyonce - Lemonade. Płyta osiąga gigantyczny sukces, a publice nie umyka fakt, że motywem przewodnim płyty jest niewierność. Bey wspomina Becky z ładnymi włosami (internet po dziś dzień dywaguje, czy to fikcyjna postać, czy kochanka męża) oraz śpiewa: Jeśli jeszcze raz odstawisz taki numer, stracisz żonę. Wszystko wraca do normalności, gdy na początku 2017 roku piosenkarka publikuje na IG zdjęcie, na którym pozuje w welonie, eksponując ciążowy brzuszek. W czerwcu na świat przychodzą bliźniaki Sir i Rumi, a Jay wydaje 13 album - 4:44. Hov odsłania się dość mocno na krążku, wspomina terapię małżeńską oraz podkreśla, że prawie stracił najlepszą dziewczynę na świecie. Po raz kolejny pojawia się imię Becky, gdy Carter nawija o tym, żeby dała mu spokój. W czerwcu 2018 roku szczęśliwe małżeństwo rusza w trasę On the Run II, a po miesiącu niespodziewane ukazuje się wspólny album Carterów.

7
Cisza, spokój, Meghan Markle (2018-2020)

Po odnowieniu przysięgi małżeńskiej państwo Carter, zakochani jak nigdy, odebrali nagrodę BRIT jako najlepsza grupa międzynarodowa. Przyjmując statuetkę, para oddała hołd Meghan Markle. Dwa miesiące później na Coachelli ma miejsce historyczny koncert Beyoncé, a niedługo po tym - nieco skromniejszy występ na PGE Narodowym. Ostatnie dwa lata to aktywny czas dla Queen B z muzycznego punktu widzenia. Od soundtracku do Króla Lwa, przez remiks numeru Megan Thee Stallion, aż po protest song Black Parade. W życiu prywatnym Bey i Jay zdaje się dziać tak niewiele (a raczej tak niewiele złego), że z każdą wrzuconą fotką fani podsycają plotki, że piosenkarka jest w czwartej ciąży. W rozmowie z Elle sama zainteresowana (na chwilę) ucięła wszystkie domysły, przyznając, że pytania o kolejne dziecko denerwują ją najbardziej, a w rundzie szybkich odpowiedzi powiedziała dosadnie: Zejdź z moich jajników.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Host radiowy i dziennikarz muzyczny. Współautor serii książek „To nie jest hip-hop. Rozmowy” oraz współprowadzący audycji POD OBRĘCZĄ.