Albo styl, albo zrównoważony rozwój? adidas i Parley for the Oceans udowadniają, że nie musi tak być

Zobacz również:Co zapamiętaliśmy z klipu Ucieknij ze mną? Na pewno wielobarwne stylizacje Żabsona i Dziarmy. Zobaczcie je z bliska
+PR-ADIDASORIGINALS_SS22_CLEANICONS_FORUMMIDPARLEY_GV7616_FEMALE_0071_02.jpg
fot. materiały prasowe

Brand połączył siły z Parley for the Oceans - organizacją non-profit zajmująca się ochroną środowiska, skupiającą się na ochronie oceanów. Kolekcja została wykonana w części z Parley Ocean Plastic - wysokiej jakości materiału, powstałego częściowo z plastikowych odpadów zebranych z wysp, plaż, przybrzeżnych miejscowości i linii brzegowych.

Nie jest to pierwsze takie działanie podjęte przez adidas. Marka od lat angażuje się w projekty, które mają na celu eliminowanie odpadów z tworzyw sztucznych. Problem zanieczyszczenia plastikiem jest poważny, a dane - zatrważające. Szacuje się, że do 2050 roku w naszych ocenach będzie więcej plastiku niż ryb. Każdego dnia do oceanów trafia równowartość 1440 wywrotek z plastikowymi odpadami. Każdego roku co najmniej 8 milionów ton plastiku przedostaje się do oceanu, co odpowiada wyrzucaniu do oceanu zawartości jednej śmieciarki co minutę. Według Światowego Forum Ekonomicznego, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, liczba ta wzrośnie do dwóch na minutę do 2030 roku i czterech na minutę do 2050 roku. Dlatego w 2015 roku adidas podjął współpracę z organizacją Parley. Ich pierwszą inicjatywą było stworzenie koncepcyjnego modelu butów sportowych (jego cholewka została wyprodukowana z przędzy i włókien uzyskanych z recyklingu odpadów zebranych na terenach nadmorskich), który został zaprezentowany podczas zgromadzenia ONZ w 2015 roku. Od tego momentu Parley Ocean Plastic, powstały częściowo z recyklingu, stał się stałym elementem kolekcji adidas.

ADIDASORIGINALS_SS22_CLEANICONS_GY6067_GV7613_GV7607_GV7608_GV7610_GROUP_099_02.jpg
fot. materiały prasowe

Ale sustainability nie musi oznaczać ograniczonych możliwości projektowych. adidas nie rezygnuje ze stylu, stawiając na zrównoważone rozwiązania. Najnowsza kolekcja, powstała we współpracy z Parley for the Oceans, to kultowe modele Forum, Superstar i Stan Smith stworzone na nowo z myślą o środowisku. Każdy but z kolekcji wiosna/lato 2022 został wykonany z przędzy zawierającej co najmniej 50% poliestru z recyklingu. Premierze kolekcji towarzyszy ponadczasowa kampania, utrzymana w odcieniach czerni i bieli z minimalistyczną sesją zdjęciową.

+PR-ADIDASORIGINALS_SS22_CLEANICONS_ZX8000PARLEY_GV7618_MALE_0119_03.jpg
fot. materiały prasowe

+PR-ADIDASORIGINALS_SS22_CLEANICONS_NIZZAHIPARLEY_GV7617_FEMALE_0034_03.jpg
fot. materiały prasowe

W ramach ekologicznych działań marki z trzema paskami, już w środę, 27 kwietnia w salonie SneakerStudio w Krakowie odbędą się warsztaty z odnawiania i customizacji butów. Wszystko pod okiem specjalistów - ekipy SneakerBoyz tak, by tchnąć nowe życie w ulubione sneakersy, aby służyły przez kolejne sezony. Mamy dla Was niespodziankę - możecie zgarnąć 3 wejściówki! Pierwsze trzy osoby, napiszą w wiadomości prywatnej do @sneakerstudio_com hasło: newonce & SneakerBoyz wygrają uczestnictwo w warsztatach (warunkiem udziału jest polubienie profilu @sneakerstudio_com). Start o godzinie 12.

Jeżeli nie uda ci się pojawić na warsztatach - nic straconego! Do końca kwietnia możesz przynieść do butiku SneakerStudio plastikowe butelki PET, a w zamian dostaniesz 20% rabatu na produkty marki adidas Originals oraz będziesz mógł zawalczyć o bony zakupowe. Codziennie wyłaniany jest zwycięzca, do którego trafi voucher o wartości 100zł na zakupy produktów marki adidas Originals. Z kolei 4 maja zostanie ogłoszona osoba, do której trafi nagroda główna - 500 złotych na zakupy w SneakerStudio.

A to nie koniec atrakcji, bo już 7 maja możecie uczestniczyć w panelu dyskusyjnym z gościem specjalnym, który opowie o zaangażowaniu w świadomą modę i ekologię w Sneaker Studio PRM w Warszawie.

Tekst powstał we współpracy z marką adidas

Co myślisz o tym artykule?

Podziel się lub zapisz
Najmłodsza z niuansowej ekipy. Związana z redakcją newonce.net od 2019 roku. W przerwach od scrollowania TikToka i binge-watchingu najnowszych premier serialowych pisze o zagranicznym i polskim rapie, zjawiskach internetowych oraz modzie.
newonce.radio - Wciśnij play

newonce.radio

Wciśnij play