Coldplay z najdziwniejszą trasą koncertową w historii. Zagrają też w Polsce

Zobacz również:Młodzieżowy Strajk Klimatyczny walczy o przyszłość planety. Jak to robi i dlaczego nas to dotyczy?
Coldplay
fot. Simone Joyner/Getty Images

Jakiś czas temu postanowili, że nie wrócą na scenę, dopóki nie znajdą sposobu na organizowanie koncertów w zrównoważony sposób. Słowa najwyraźniej dotrzymali.

Cel Coldplay? Zmienić status quo tras koncertowych. Zespół zapowiedział pierwszy tour od czterech lat. I to przyjazny środowisku.

Bambusowe słomki? Papierowe kubeczki? Idziemy o krok dalej. Przyszłoroczne koncerty Coldplay w ramach trasy Music Of The Spheres World Tour będą napędzane przez kinetyczny parkiet, który generuje elektryczność wtedy, gdy fani podskakują. A to tylko jeden z dwunastu punktów planu opracowanego wraz z ekspertami ds. zmian klimatycznych z Imperial College London's Grantham Institute – Climate Change and the Environment.

Chris Martin w rozmowie z BBC zdradził szczegóły projektu. Oprócz widowni, która będzie napędzała energię wydarzenia (dosłownie i w przenośni), wydarzenia będą wykorzystywać energię słoneczną oraz energię elektryczną z odnawialnych źródeł i akumulatorów zasilanych wentylatorami. Zespół ma ograniczyć podróże lotnicze, a lokale zużycie wody, wykorzystując między innymi perlatory, czyli napowietrzacze do kranów. Oprawa wizualna zostanie wykonana z ekologicznych materiałów. Oświetlenie tylko energooszczędne. Co więcej, brytyjski band posadzi drzewo za każdy sprzedany bilet. A tych zapewne będzie kilka milionów, biorąc pod uwagę, że Coldplay w ciągu sześciu miesięcy ma zagrać w dziewięciu krajach.

Tour rozpocznie się w marcu. Nie bez powodu pierwszy koncert zespół zagra w Kostaryce – to kraj, który ma jeden z najwyższych wskaźników wytwarzania energii odnawialnej na świecie.

A to tylko kilka rozwiązań, które mają pojawić się na trasie Coldplay. Agencja odpowiedzialna za wydarzenie cały czas pracuje nad kolejnymi zmianami, które sprawią, że koncerty nie będą miały aż tak negatywnego wpływu na środowisko. Tour nadal nie będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, ale ma pochłaniać go więcej niż generować.

Czy ten pomysł wypali? Przekonamy się na warszawskim koncercie – 8 lipca 2022 roku na Stadionie Narodowym. Gościem specjalnym na większości występów będzie H.E.R. Na innych pojawi się London Grammar.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.