Kim są genzeci? Agnieszka Szydłowska z newonce.radio rozmawia z przedstawicielami Generacji Z

Zobacz również:Razem z newonce.sport wybraliśmy koszulki piłkarskie, za którymi kryją się ciekawe historie
main.jpg

Pięć rozmów i pięć spojrzeń na genzetów. Agnieszka Szydłowska wysłuchała, co ma do powiedzenia młode pokolenie. Wy też posłuchajcie!

Kim są, jakie mają cele i dlaczego tyle się o nich mówi? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w cyklu OBRAZ POKOLENIA Z, którego partnerem jest Zalando. To radiowe reportaże - miniserial dokumentalny z Ogi Ugonoh, Bartoszem Klochem, Kacprem Potępskim, Eweliną Antonowicz i Kacprem Kruz w rolach głównych. Genzetów portret własny. No to sprawdźcie, kim oni są.

Igła chirurgiczna przerodziła się w krawiecką

Ewelina Antonowicz od zawsze chciała łączyć medycynę z modą. Jej holistyczne podejście sprawiło, że zaczęła zajmować się leczeniem mody i ratowaniem ubrań. Choć przyznaje, że chce, aby nic po niej nie zostało, z dumą pokazuje przerobione przez nią ubrania, które nazywa modowymi perełkami.

DSC08067.jpg

Co ciekawe - jest wdzięczna losowi za to, że... nie pochodzi z Warszawy. Bliskość natury i małomiasteczkowy spokój sprawia, że bliższe są jej kwestie ochrony środowiska. Ewelina wzbrania się przed zwrotem ratować świat, bo jej zdaniem może to robić każdy. Tak naprawdę sprowadza się to do codziennych aktywności, decyzji i bardzo małych kroków, które nie są trudne.

Jedyna zasada jest taka, żeby nie krzywdzić innych. To trudne i proste

Kacper Potępski opowiedział o siostrzeństwie drag queen. Jak na razie nie określa swojej płci, bo - jak sam przyznaje - zaimki nie są mu do niczego potrzebne. Nie przejmuje się tym, jak ktoś go postrzega.

DSC08598.jpg

Kacper przybliżył, jak funkcjonuje House of Katharsis, którego członków określa swoją rodziną. Zaznaczył jednak, że nie widzi nic złego, jeżeli ktoś nie rozumie społeczności drag, bo sam nie potrafi określić jej jednoznacznej definicji. Rozmowę kończy słowami: Nie musisz kochać swojej pracy, ale musisz kochać siebie. Tylko siebie.

Nie chcę się dopasowywać

Ogi Ugonoh zawsze czuła na sobie spojrzenia przechodniów. Ze względu na wzrost i kolor skóry, często robiono jej zdjęcia na ulicy. Dlatego opowiedziała Agnieszce Szydłowskiej o rasizmie i o tym, dlaczego w Polsce warto mówić o różnorodności.

DSC08429.jpg

Ogi określa się polską Nigeryjką, choć najwięcej czasu spędziła w Irlandii. Przyznaje, że wszechobecne stereotypy poznała w mediach i kinie. Oswajanie z różnorodnością promuje poprzez aktywność w social mediach. Tak, żeby ludzie wiedzieli, że istnieje. Jestem ciemnoskórą kobietą, która chce oddać innym osobom całą esencję akceptacji siebie.

Najważniejszym czynnikiem dla młodych ludzi jest czas na zaakceptowanie siebie

Kacper Kruz woli tworzyć niż śledzić, ale nie lubi nazywać się artystą. Jest bardzo popularny na TikToku, YouTube i Instagramie. Co więcej, Kacper tworzy też pierwsze projekty modowe. Na razie jedynie do szuflady.

DSC08536.jpg

Przyznaje, że początkowo miał opory przed dzieleniem się swoją codziennością w sieci ze względu na własny wygląd. W końcu zaakceptował samego siebie i chce namawiać do tego innych. Do tej pory - z sukcesem, opowiadając swoją historię walki z kompleksami. Chce, żeby jego widzowie przekonali się do tego, że inny wygląd nie jest niczym złym - przeciwnie, należy go eksponować, a nie chować.

Prowokuję na moich zasadach

Bartosz Kloch od urodzenia musiał być bardzo odpowiedzialny za siebie i swoje ciało. Dlaczego? Jest osobą niepełnosprawną. Jednak, jak sam przyznaje, największe bariery to nie te fizyczne, ale te, które budujemy w swojej głowie.

DSC08684.jpg

Przełomowy moment, w którym zaakceptował swoją niepełnosprawność, nastąpił, kiedy pomalował protezy na czerwono, by jeszcze bardziej zwracały na siebie uwagę. Moją misją jest oswajanie osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej - mówi.

Oto piątka młodych ludzi, z którymi porozmawiała nasza redakcyjna koleżanka Agnieszka Szydłowska. Oczywiście - nie jest tak, że ich postacie stanowią pełny obraz Generacji Z. Za to każdy z nich jest jej jaskrawym przedstawicielem. Są otwarci na innych, nie mają oporów przed podkreślaniem własnej inności, bo wiedzą, że to, co w nich szczególne - jest piękne. Poznajcie całą piątkę i posłuchajcie podcastów z ich udziałem.

Partnerem cyklu OBRAZ POKOLENIA Z jest Zalando. Autorką obrazów w kampanii jest Justyna Grodecka

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.