Młodzieżowy Strajk Klimatyczny walczy o przyszłość planety. Jak to robi i dlaczego nas to dotyczy?

Zobacz również:Coldplay z najdziwniejszą trasą koncertową w historii. Zagrają też w Polsce
Protest MSK pod PGE / Greenpeace Polska
Protest MSK pod PGE / Greenpeace Polska

Tradycyjnie 24 września młodzi ludzie wychodzą na ulice miast na całym świecie, aby zwrócić uwagę na zbliżającą się katastrofę klimatyczną. Rozmawiamy o tym, co jest nie tak w świecie, w którym żyjemy, jak go zmieniać i jaki powinien być – mówi Wiktoria Jędroszkowiak.

Ruchy zaangażowane w walkę z katastrofą zostały zainicjowane przez nastoletnią szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg. Na tegorocznej 18. edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity poświęcono jej nawet film dokumentalny. Kamera towarzyszy Grecie, gdy inicjuje kolejne szkolne strajki. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że jej działalność wznieci globalną iskrę. W Polsce protesty odbyły się dziś m.in. w Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Trójmieście, we Wrocławiu czy w Warszawie. Więcej informacji o tych i przyszłych wydarzeniach znajdziecie w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej MSK. Ale działać na rzecz poprawy sytuacji klimatycznej można także na wiele innych sposobów. Jak? O to zapytaliśmy same zaangażowane. Najważniejsza jest jednak świadomość, dlatego na antenie newonce.radio będzie można posłuchać rozmów z osobami zajmującymi się klimatem na co dzień.

Wiktoria Jędroszkowiak / Instagram
Wiktoria Jędroszkowiak / Instagram

Klimat nie jest wbrew pozorom audycją o technikaliach energetyki czy fizyce atmosfery. To przede wszystkim audycja o ludziach. Goście i gościnie są osobami, które w przeróżny sposób zajmują się największym wyzwaniem jakie stoi przed ludzkością – kryzysem klimatycznym. Rozmawiamy o tym, co jest nie tak w świecie, w którym żyjemy, jak go zmieniać i jaki powinien być – mówi Wiktoria Jędroszkowiak. W newonce.radio można było usłyszeć ją już w grudniu ubiegłego roku w rozmowie z Bartkiem Czarkowskim.

Wiktoria w działania MSK zaangażowała się już na samym początku działania ruchu. Gdy zrozumiałam co tak naprawdę zagraża nam i planecie, wiedziałam, że albo mogę próbować o tym zapomnieć, albo znaleźć osoby, które razem ze mną będą chciały spróbować temu zapobiec – tłumaczy. W MSK zajmowała się głównie prowadzeniem grupy lokalnej w Poznaniu, gdzie działała politycznie na poziomie samorządowym, ale też organizowała manifestacje, warsztaty i lekcje. Później brała udział również w globalnych akcjach ruchu. Chociażby wywierając presję na europarlamentarzystach.

Protest MSK pod PGE / Greenpeace Polska
Protest MSK pod PGE / Greenpeace Polska

Najczęściej jednak zajmowała się wymyślaniem narracji strajków, ich komunikacją oraz wpływaniem na decyzje polityków. Obecnie angażuje się też w inne inicjatywy, np. Greenpeace Polska. Działanie na rzecz klimatu Wiktoria Jędroszkowiak traktuje jako spłacanie długu wobec świata. Wiem, że globalna północ, z której jestem, przyczyniła się do kryzysu klimatycznego nieporównywalnie bardziej niż inne części świata. Zdaję też sobie sprawę z tego, że nie wszyscy ludzie są w tak komfortowej sytuacji jak moja – nie wszyscy mogą działać. Czuję, że jeśli mam taką możliwość, to jest to wręcz mój obowiązek, a świadomość coraz większego kryzysu tylko umacnia to poczucie – mówi.

Protest MSK pod PGE / Greenpeace Polska
Protest MSK pod PGE / Greenpeace Polska

MSK to przede wszystkim ludzie, którzy mają nadzieję mimo fatalnych scenariuszy. A ta nadzieja jest niezbędna, żeby mieć siły do działania. Na martwej planecie nie ma piękna. Ktoś mądry powiedział kiedyś, że żeby wszystko zostało tak jak jest, wszystko musi się zmienić. Zmiana systemowa musi więc zacząć się teraz. Bo powinna była zacząć się wczoraj – dodaje Lucy Kudła, która z kolei była gościnią Bartka Czarkowskiego i Kędziora w ostatni czwartek w Bolesnych Porankach. Lucy w MSK działa od ponad dwóch lat. Dołączyła, bo miała już dość bierności polityków.

Ruch ten jest ahierarchiczny, co oznacza, że każda należąca do niego osoba jest równie ważna. Każdy działa też na tyle, na ile może i zajmuje się tym, w czym najlepiej się czuje. Żeby dołączyć do MSK najlepiej odezwać się do jego członków za pośrednictwem mediów społecznościowych. Można znaleźć swoją grupę lokalną lub stworzyć nową. Warto również szukać innych inicjatyw, organizacji pozarządowych oraz akcji, o których usłyszycie w Klimacie. Najważniejsze jest edukowanie się. Bardzo polecam stronę naukaoklimacie.pl, na której można znaleźć rzetelną i kompleksową wiedzę na temat kryzysu klimatycznego. Kiedy ją posiądziemy, pozostaje nam jedynie działać. Czy poprzez udział w ruchu klimatycznym, czy rozmowy z osobami z własnego otoczenia – mówi Lucy.

Protest MSK pod PGE / Greenpeace Polska
Protest MSK pod PGE / Greenpeace Polska

Pierwszy odcinek audycji Klimat został wyemitowany dziś o 12.00. Gościnią Wiktorii Jędroszkowiak była prof. Ewa Bińczyk, która opowiedziała o tym, jak rozwiązać kryzys klimatyczny i czy w ogóle jeszcze da się to zrobić.

Podziel się lub zapisz
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.