Od kickboxera do kaznodziei samców alfa. Andrew Tate jako samonakręcający się viral

Zobacz również:Będzie nowa walka Tyson - Holyfield! To jedna z najsłynniejszych rywalizacji w historii popkultury
Andrew Tate
YouTube

Lata temu był dobrym kickboxerem z tytułami mistrza świata. Wielkich pieniędzy na sporcie się jednak nie dorobił. Został przedsiębiorcą w branży livestreamów oraz samozwańczym wykładowcą na Hustler’s University. W mediach społecznościowych towarzyszą mu przepych i kontrowersyjne wypowiedzi. W życiu Andrew Tate'a nie brakuje także konfliktów z prawem.

29 grudnia rumuńska policja zatrzymała cztery osoby pod zarzutami działania w zorganizowanej grupie przestępczej, gwałtu i handlu ludźmi. Wśród nich znajdował się ex-kickbokser Andrew Tate. Przypominamy nasz materiał o jego kontrowersyjnej działalności.

Na TikToku filmy z jego udziałem uzyskały łącznie kilkanaście miliardów wyświetleń. Przez długi czas błyszczał także na Instagramie, dopóki w sierpniu administracja portalu zablokowała jego konto. Jego wypowiedzi publikują liczni fani, zaintrygowani postawą człowieka przedstawiającego (w teorii) wzór samca alfa.

Obecny wizerunek to skutek wielu lat pracy albo sprytnego planu – jak kto woli. Kilkanaście lat temu nie mógł uważać się za majętnego człowieka. Występy w popularnych programach przyniosły mu sporą rozpoznawalność. Dziś pełni rolę mówcy, którego nienawidzą między innymi środowiska obrony praw kobiet.

SYN MISTRZA

Przez wiele lat Emory Andrew Tate III był znany wąskiemu gronu osób. Ojciec, Emory Andrew Tate II, był przed laty szachistą meldującym się w gronie 2000 najlepszych zawodników świata. – Wszyscy gracze mieli swoje pseudonimy. Emory był „Pozaziemskim”, ponieważ myśleliśmy, że jego gra jest nie z tego świata – wspominał Tate’a seniora, pierwszego czarnoskórego amerykańskiego mistrza szachowego, jeden z kolegów. Ze związku z Angielką urodziły się mu trójka dzieci – Andrew, Tristan i Janine. Dwójka pierwszych do dziś nie utrzymuje kontaktu z siostrą.

Nie wiadomo zbyt wiele na temat czasów nastoletnich byłego kickboksera. Jedynym źródłem są pojedyncze fragmenty wypowiedzi z wywiadów. Według opowieści rodzice rozwiedli się, gdy miał trzynaście lat, przez co ze Stanów Zjednoczonych (gdzie się urodził) przeprowadził się wraz z mamą i rodzeństwem do Wielkiej Brytanii. Nikt nie zna jej imienia. Wiadomo tylko, że była twardą opiekunką. Po latach, gdy Tate dorobił się sporych pieniędzy, postanowił wysłać ją na emeryturę, by nie musiała dalej pracować przy zmywaniu naczyń.

Przez lata żył niemal jak każdy. Nigdy nie narzekał na nadmiar pieniędzy. Poświęcił się sportom walki, lecz, jak sam opowiadał, w kickboxingu nigdy nie było ich zbyt wiele. W szczytowym momencie walczył dwa razy w roku. Nawet jeśli zarabiał sto tysięcy dolarów, to na czysto zostawało mu 40 procent z tego. Nie przeszkodziło mu to w odniesieniu sukcesu. W 2011 roku został mistrzem świata ISKA w wadze do 81,5 kg. Dwa lata później dorzucił ten sam tytuł, tyle że w wadze do 84,6 kilogramów.

Karierę sportową zakończył pięć lat temu, gdy kontuzja oka uniemożliwiła mu dalsze walki. Skończył rywalizację z rekordem 43-9. Dodatkowo wziął udział w dwóch walkach w MMA (obie wygrane). W 2010 roku jednym z jego rywali był Luke Barnatt, którzy kilka lat temu walczył między innymi z Mamedem Chalidowem czy Karolem Celińskim.

POTĘGA TELEWIZJI

W momencie rozbratu z zawodowymi walkami, Tate stawał się coraz bardziej popularny – jednak nie z powodów sportowych. W 2016 roku wziął udział w siedemnastej edycji angielskiego Big Brothera. Wyleciał stamtąd dyscyplinarnie po tym, jak na jaw wyszło nagranie, na którym bije kobietę paskiem. Wkrótce zaczął bronić się tym, że cała akcja była zaaranżowana, a dziewczyna wyraziła zgodę. Jego wersje potwierdziła sama zainteresowana w filmiku, który były kickboxer wrzucił do sieci.

Znacznie większe kontrowersje rozpętał po wybuchu afery związanej z Harveyem Weinsteinem i powstaniem ruchu #MeToo. Będąc wówczas aktywnym użytkownikiem Twittera Tate pisał, że ofiary przemocy seksualnej są same sobie winne doświadczonej tragedii. Dostało się także ludziom chorym na depresję, której nie uznał za chorobę.

andrew tate.jpg
@itsandrewtatee

Jasne. Naturalnie czasami czuję się przygnębiony. To nie czyni jednak z tego choroby. Czasami czuję głód, a potem to zmieniam – pisał na Twitterze Tate.

Krytykowało go wielu. Między innymi były bokser Ricky Hatton czy autorka serii o Harrym Potterze, J.K. Rowling. Przez lata Twitter przynajmniej trzykrotnie banował jego konta. Rok temu kolejny profil, który założył, został omyłkowo zweryfikowany przez portal. Na jaw wyszło, że jego powstanie stanowiło element współpracy z firmą Bugatti. Twitter przeprosił i po raz kolejny zablokował kontrowersyjnego celebrytę.

PIERWSZY MILION

Drogę do statusu milionera dał mu biznes „kamerkowy”. Wraz z bratem Tristanem zatrudnili modelki, by czatowały z mężczyznami przez Internet, udając kobiety w trudnej sytuacji materialnej. Klienci mogli wykupić możliwość prywatnej rozmowy po cztery dolary za minutę. Biznes szybko się rozwinął, na tyle, że mieszkanie w Luton stało się zbyt małe. Wkrótce przeniósł się do Rumunii, gdzie dostał więcej swobody.

Jestem takim mistrzowskim człowiekiem, że nie mam tych słabości, które mają inni ludzie – mówił w jednym z materiałów. Tate opowiadał także, że i jemu zdarzało się wcielać w rolę kogoś, kto za modelkę czatował z mężczyznami, podczas gdy na kamerce kobieta stukała w niepodłączoną klawiaturę. W wywiadzie dla „Daily Mirror” wraz z Tristanem zgodnie przyznali, że cały biznes to scam, ale nie czują się winni, bo nikogo to nie obchodzi.

Rumunia okazała się idealnym miejscem także z innego powodu. Tate otwarcie przyznaje, że tutaj korupcja jest dostępna dla każdego, a nie jak w krajach zachodu – tylko dla elit.

Nie czuję się komfortowo w społeczeństwie zachodnim. Nie podoba mi się sposób, w jaki ono funkcjonuje i działa. Myślę, że jest to najbardziej skorumpowane, obrzydliwe i zdegradowane społeczeństwo na ziemi. Nie ma nic poza pieniędzmi i korporacjonizmem – opowiadał w „The Fellas Podcast”.

W jego wypowiedziach da się jednak dostrzec hipokryzję. Z jednej strony zarzekał się, że nie przeprowadził się do Rumunii, by łamać prawo. Z drugiej, na Twitterze (gdy jeszcze był aktywny) pisał, że na wschodzie Europy łatwiej uniknąć zarzutów o gwałt, co stanowiło „40 procent decyzji o emigracji”.

W Bukareszcie do dziś żyje mu się bardzo dobrze. Mieszka w wartej kilka milionów dolarów willi, posiadając również blisko trzydzieści samochodów (w różnych lokalizacjach). W kwietniu 2022 roku do posiadłości wtargnęły jednak rumuńskie służby. Ambasada USA zaalarmowała Rumunów, że w jego domu może przebywać amerykańska kobieta wbrew swojej woli. Jednostka DIICOT uwolniła zarówno ją, jak i jedną Rumunkę.

REKTOR TATE

– Witamy w Hustlers University 2.0 – społeczności, w której ja i dziesiątki żołnierzy War Roomu nauczymy was, jak zarabiać pieniądze. Jest to społeczność, w której będziesz mieć dostęp do analizy akcji, gry na opcjach, analizy kryptowalut, DeFi, e-commerce, copywritingu, freelancingu, flippingu, planowania finansowego, zarządzania biznesem i innych – między innymi takimi słowami promuje swój kolejny biznes.

Tate założył „uniwersytet”, który ma sprawić, że wszyscy jego uczniowie staną się bogaczami. Zajęcia odbywają się na platformie Discord. Kursy z wielu dziedzin (wymienionych powyżej) prowadzą zweryfikowani przez Tate’a „profesorowie” z sukcesami w dorobku. Koszt uczestnictwa to 50 dolarów miesięcznie, lecz wedle zapowiedzi, kwota ma wkrótce wzrosnąć dwukrotnie. Wedle statystyk z sierpnia, członkostwo wykupiło ponad 165 tysięcy osób. Daje to Tate’owi przynajmniej 8,25 miliona dolarów miesięcznie przychodu. Grono chętnych powiększa się o tyle szybko, że w HU 2.0 istnieje dość mocno rozwinięty system afiliacyjny.

Wielu YouTube’erów na potrzeby materiałów wykupiło i zrecenzowało kurs. Jeden z nich, Dar Lucey, przedstawiał wybrane informacje z poszczególnych dziedzin. O ile nie można mówić o „scamie” takim jak kamerki, tak wykresy z prognozami zysków sięgających 5000 procent poprzez inwestycje w kryptowaluty mogą być zdaniem autora materiału dość zgubne dla najmłodszych studentów.

PRAWDA TATE’A

Tate bywał niemal wszędzie – TikTok, Instagram, YouTube. Jego wypowiedzi bulwersują mnóstwo środowisk, szczególnie stowarzyszenia obrony praw kobiet. Wedle jego wypowiedzi 18-latka jest znacznie atrakcyjniejsza od 25-26-latki, gdyż prawdopodobnie miała mniej partnerów seksualnych. Kobiety są w jego opinii własnością mężczyzn, którą mogą kontrolować. Tate, zwany także pod pseudonimami „Top G" i”„Cobra”, prezentował także (ponoć żartobliwie) jak postąpiłby z dziewczyną, gdyby oskarżyła go o zdradę. Widzowie mogli usłyszeć: „Spoliczkuj, złap i duś. Powiedz: zamknij się, kur**".

Mężczyźni i chłopcy regularnie obserwujący i słuchający negatywnych prezentacji męskości mogą zacząć przyjmować te postawy i zachowania, wierząc, że zachowują się jak „idealny mężczyzna" – mówiła dla „Mail Online” o wypowiedziach Tate'a rzecznik organizacji White Ribbon, walczącej o powstrzymanie przemocy wobec kobiet.

Były kickboxer żyje dziś trybem samca alfa. Najczęściej towarzyszą mu pieniądze, kobiety i szybkie samochody. Szczególną sympatią upodobał sobie Bugatti Chrion warte 3,4 miliona euro. Gdy w Internecie pojawiły się komentarze niezadowolenia z powodu koloru samochodu, Tate odpowiedział tylko: A jakiego koloru jest twoje Bugatti?

Wedle różnych szacunków wartość jego majątku waha się od kilkudziesięciu do nawet 350 milionów dolarów. A przy dalszym wzroście popularności będzie stopniowo rosła. Tym bardziej że oprócz „Hustler’s University”, Tate posiada również swoje kasyno. Wraz z bratem Tristanem podzielili Internet na grupę zwolenników, widzących w nich mentorów, ale także na grupę zagorzałych przeciwników, którzy mocno walczą o to, by treści z Tate’ami nie były powszechnie dostępne.

Tate przeszedł drogę od zera do milionera w mocno kontrowersyjny sposób. Nauka planowania ruchów podebrana od ojca-szachisty nie poszła w las. Inną kwestią pozostaje etyka i człowieczeństwo działań.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Podróżuje między F1, koszykarską Euroligą, a siatkówką w wielu wydaniach. Na newonce.sport często serwuje wywiady, gdzie bardziej niż sukcesy i trofea liczy się sam człowiek. Miłośnik ciekawych sportowych historii.
Komentarze 0