Ósmy numer newonce.paper to manifest - premiera magazynu już 11 grudnia!

Zobacz również:Jan-rapowanie: słoneczna nostalgia (ROZMOWA)
newonce.paper #8
fot. Ada Zielińska

W najbliższy piątek, 11 grudnia, odbędzie się streamowany launch koncert i jednocześnie premiera ósmego numeru newonce.paper, któremu tym razem towarzyszy hasło freedoom.

Co w środku? Poczekajcie jeszcze chwilę - najpierw oddajemy głos redaktorce naczelnej pejperu:

Ósmy numer newonce.paper, podobnie jak siódmy, jest manifestem. Uważamy, że to nie jest czas, by milczeć. To jest czas na to, by krzyczeć i oddawać głos tym, którzy na co dzień go nie mają. W najnowszym numerze przyglądamy się współczesnym podziałom, nowym definicjom wolności i rozwojowi technologii, który coraz mocniej ingeruje w nasze życie. Robimy to, bo mamy wrażenie, że znaleźliśmy się w wyjątkowym czasie, który może okazać się rewolucyjnym. Całym #8 zdajemy pytanie o kierunek tych zmian, jednocześnie spoglądając w przeszłość i zastanawiając się, gdzie leży ich źródło - mówi Alicja Szewczyk.

Idąc tym tropem, ósma odsłona naszego wspaniałego periodyku będzie (po raz kolejny!) skupiać się na ważnych społecznych tematach, poruszać wątki związane z mniejszościami i bezpośrednio odnosić się do obecnych wydarzeń, którymi w 2020 roku byliśmy wręcz przesyceni.

Zacznijmy od wywiadów, bo tych pojawi się w #8 całkiem sporo. W kwestii muzycznej - o trudach pandemii i pokładach artystycznej kreatywności z Wacławem Zimplem porozmawiał Paweł Klimczak. Z kolei wrocławską ekipę odpowiedzialną za jazzowy ferment w postaci zespołów EABS i Błoto solidnie przepytał Filip Kalinowski, któremu udało się też wyczerpująco przedyskutować tematy społeczne, istotę Strajku Kobiet i walkę z patriarchatem z ½ punkowego duetu Siksa - Alex Freiheit.

newonce.paper
fot. Agata Wrońska & Rafał Dominik.png

Wybiegając myślami do przodu pozwoliliśmy sobie na predykcje i futurologiczne fantazje. O fascynującym transhumanizmie napisała Ada Florentyna Pawlak, a za sprawą rozmów Lecha Podhalicza z prof. Aleksandrą Przegalińską (koniecznie obczajcie jej audycję/podcasty Coś Osobliwego na antenie newonce.radio) oraz Łukasza Warny-Wiesławskiego z audiowizualnym duetem przyszłości Sinjinem Hawke’iem i Zorą Jones spróbowaliśmy dowiedzieć się m.in. o tym, o czym śnią androidy i czy japońskie fantazje erotyczne da się przenieść do internetu…

....a skoro wylądowaliśmy przy temacie seksualności, to musimy koniecznie wspomnieć o artykule poświęconym fenomenowi platformy OnlyFans, która w 2020 roku cieszyła się niezwykłą popularnością. O zaletach i o kontrowersjach z nią związanych napisał Paweł Klimczak. Sex working to nie jedyny aktualny temat, sięgnęliśmy również dalej, a Filip Kalinowski pochylił się nad wątkiem cancel culture i zastanowił, czy faktycznie ma on sens w proponowanej przez wielu formie? W podobnym tonie Jacek Sobczyński rozpisywał się nad przyszłością oscarowego kina i sytuacją najróżniejszych mniejszości w Hollywood. Skoro poruszyliśmy wątek dyskryminacji i walki o swoje, często podstawowe, prawa - w ósmym numerze newonce.paper znajdziecie też obszerny tekst o afrofuturyzmie w muzyce elektronicznej i eksperymentalnej autorstwa Lecha Podhalicza.

Żeby nie było, oddajemy też cesarzowi, co cesarskie i hołdujemy rapowym korzeniom niuansa. O nowym rozdaniu ulicznej polskiej hip-hopowej sceny wnikliwie rozpisał się Filip Kalinowski, a naszą sąsiedzką, wschodnią scenę sportretował Konstanty Usenko. Powiecie - skład tego numeru wygląda grubo, odpowiemy - bardzo!

newonce.paper
fot. Yan Wasiuchnik

Last but not least, sesje zdjęciowe, które są nieodłącznym elementem naszego drukowanego magazynu. Tym razem zaprosiliśmy do nich m.in. Karola Grygoruka, Yulię Krivich, Tatianę i Karola, Lolę Banet, Yana Wasiuchnika i Gosię Turczyńską. Okładkowe zdjęcie zrobiła dla nas naczelna piromanka polskiej fotografii - Ada Zielińska. No i pyk!

Najnowszy numer newonce.paper będziecie mogli złapać w naszym onlajnowym sklepie od 11 grudnia. Dla pytających o merch - pojawi się tego samego dnia, a niedługo będzie można go zobaczyć na kanałach newonce.paper. Pamiętajcie też, że drukujemy na ekologicznym papierze, w tej kwestii bez zmian!

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.