Polska przed obiektywem autorek sesji do newonce.paper jest piękna i różnorodna

Zobacz również:Jan-rapowanie: słoneczna nostalgia (ROZMOWA)
warszawa07.jpg
fot. Gosia Turczyńska

Pomimo niespokojnych nastrojów, sytuacji pandemicznej i pogody - Polska nadal potrafi zachwycać swoją wielobarwnością. Przekonały się o tym - a następnie udokumentowały - autorki jednej z sesji do najnowszego numeru newonce.paper.

Charlotte Tomaszewska jest odpowiedzialna za koncept, a Gosia Turczyńska zrobiła zdjęcia, które znalazły się w ósmym wydaniu naszego magazynu (który możecie dorwać tutaj). Sesja jest manifestem różnorodności, dlatego też znalazły się tam osoby o o zróżnicowanej urodzie, wieku i pochodzeniu - od Szczyla po Lonię i Bronię. Żeby jednak przybliżyć pomysł na taki, a nie inny charakter sesji, oparty na kontrastujących ujęciach, oddajemy głos Charlotte:

W sierpniu 2020 roku wracając do mojego rodzinnego miasta - Warszawy - Polski, uznanej na początku tego roku za najbardziej homofobiczny kraj w Unii Europejskiej, zaczęłam się naprawdę rozglądać. Pierwszego ranka wpadłam na naprawdę pięknego, 50-letniego Kubańczyka. Byłam tak zaskoczony, gdy Eduard przyznał, że od prawie dekady mieszka w tym - najmniej tolerancyjnym miejscu.

Dzień po dniu, spacerując po ulicach z szeroko otwartymi oczami, napotykałam tych wszystkich niesamowitych i różnie wyglądających ludzi. Każdy z nich był niezwykle otwarty i chętny do pokazania, że wierzą i pragną wolności, autentyczności i zmiany. Ich postawa jest tak sprzeczna z tym, co prezentuje nasz rząd, krajowe media i kościół katolicki. Wtedy zdecydowałam, że nadszedł czas, aby portretować tę piękną różnorodność, ubraną w ciuchy z recyklingu i wspierającą slow fashion.

Miesiące później wszyscy jesteśmy na ulicach, krzycząc ”wypierdalaj” do prawicowego rządu z jego barbarzyńskimi pomysłami narzucającymi nowe prawa, takie jak zakaz aborcji, tworzenie ”stref wolnych od LGBT”, ...

To mi coś przypomina... błyskając dźwiękiem wolności, o którą walczył ruch SOLIDARNOŚĆ z Lechem Wałęsą na czele.

30 lat później my - Polacy - jesteśmy silni, ręka w rękę, znów walcząc o najbardziej podstawowe prawa człowieka.

Dziś w niezliczony dzień protestów wyjdziemy na ulice. Wszystko zaczęło się od kobiet, które zdecydowały, że czas walczyć o prawo do życia, kochania i myślenia tak, jak chcemy. Ja i reszta stu tysięcy ludzi wciąż mamy nadzieję na szczęśliwe zakończenie. Jak to, które możesz zobaczyć na tej sesji modowej :) Jak inaczej może się to skończyć?

Ósma odsłona newonce.paper porusza kilka tematów społecznych, w tym także problemy dotyczące mniejszości. Kończąc ten rok pamiętajmy o tym, że równość i tolerancja, choć powinny być normą XXI wieku, są w Polsce potrzebne jak nigdy przedtem.

A efekty sesji możecie sprawdzić poniżej:

warszawa01.jpg
fot. Gosia Turczyńska

warszawa02.jpg
fot. Gosia Turczyńska

warszawa03.jpg
fot. Gosia Turczyńska

warszawa04.jpg
fot. Gosia Turczyńska

warszawa05.jpg
fot. Gosia Turczyńska

warszawa06.jpg
fot. Gosia Turczyńska

warszawa07.jpg
fot. Gosia Turczyńska

warszawa08.jpg
fot. Gosia Turczyńska

warszawa09.jpg
fot. Gosia Turczyńska

warszawa10.jpg
fot. Gosia Turczyńska

warszawa11.jpg
fot. Gosia Turczyńska

warszawa12.jpg
fot. Gosia Turczyńska

warszawa13.jpg
fot. Gosia Turczyńska

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.