Rusza Ars Independent, jeden z najoryginalniejszych festiwali tej jesieni

in a violent nature.jpg

Niedający zamknąć się w jednej szufladce festiwal filmu, animacji, wideoklipu i gier wideo jest jak senne marzenie popkulturowego geeka. Nie radzimy przegapić Ars Independent, który rozpoczyna się 8 października w Katowicach.

Symbolem festiwalu jest Czarny Koń, czyli… inny symbol, konkretnie: symbol nieoczekiwanego zwycięstwa. Pod jego banderą odbędą się pokazy filmowe, prezentacje gier wideo, koncerty, live acty, spotkania oraz dyskusje. Prześledźmy pokrótce, co ciekawego wydarzy się podczas tej katowickiej imprezy.

W sekcji kinowej zobaczymy m.in. Campera w reżyserii Łukasza Suchockiego – pandemiczne road movie o młodości, ale i powolnym przechodzeniu w dorosłość i pierwszym podejmowaniu ważnych decyzji. Pokaz na otwarcie festiwalu będzie połączony z koncertem Orkiestry Muzyki Nowej, która wykona Black Box Music Simona Steena-Andersena. Będzie też pokazywany na tegorocznym Sundance – i już owiany nutką kultowości – slasher In A Violent Nature, będzie francuskie coming of age Spirit Of Ecstasy, polski kandydat do Oscara, film Pod wulkanem, opowiadający o amerykańskiej subkulturze queer rodeo National Anthem czy irański The Great Yawn Of History, gdzie fabuła jest osnuta wokół mężczyzny, śniącym o… ukrytej w jaskini skrzynki ze złotem. Z klasyki – miniprzegląd kina Dereka Jarmana, słynnego brytyjskiego twórcy, łączącego w kinie nurt queer cinema z punkiem.

pod wulkanem.jpeg
kadr z filmu "Pod wulkanem"

Ale Ars Independent to też bloki filmów animowanych i krótkie metraże – tu najciekawiej zapowiada się chyba polski My Secret Cyberlove, czyli, za opisem: Zamknięta w formule serialowego odcinka historia Roberta, prowadzącego z matką cukiernię i zakochanego w seksrobocie, to przewrotna opowieść spod znaku “coming-of-age”, która bawi i zadziwia: sentymentalna jazda bez trzymanki i pozycja obowiązkowa dla każdego fana i fanki kina. Będą bloki wideoklipów, będzie Klopsztanga, czyli pokazy produkcji z archiwum Ars Independent i krótkie metraże ze szkoły filmowej imienia Krzysztofa Kieślowskiego. Kino eksperymentalne? Na przykład pokaz prac Bogny Burskiej, Dominika Ritszela i Kuby Stępnia. A już w ogóle mocno zapowiada się dyskusja Jak zrobić grę wideo o Śląsku czy koncert zamknięcia – zagrają Lasy i Hertz Haus.

Festiwal potrwa od 8 do 13 października, pokazy odbędą się w Kinoteatrze Rialto, Kinie Światowid czy Piątym Domu. Pełny harmonogram znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu, sprawdzajcie też Facebooka i Instagram Ars Independent.

materiał sponsorowany

ARS_Cover.png

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Komentarze 0