Startuje Run For The Oceans. Akcja, która ruszy każdego - nawet warszawską Syrenkę

Zobacz również:Co zapamiętaliśmy z klipu Ucieknij ze mną? Na pewno wielobarwne stylizacje Żabsona i Dziarmy. Zobaczcie je z bliska
Adidas Run for the Oceans
fot. materiały prasowe

Katastrofa klimatyczna to nie są żadne mrzonki. I nawet jeśli w kwietniu pada śnieg, a połowa maja jest deszczowa.

Gazy cieplarniane emitowane do atmosfery i tony śmieci wyrzucane do oceanu to jedne z problemów, z którymi świat próbuje walczyć. Jeśli nie powstrzymamy postępującej destrukcji planety, zniknie z niej życie, jakie znamy. Natura to naczynia połączone, a pozbycie się jednego elementu powoduje reakcję łańcuchową. Zabraknie raf koralowych, rzadkich gatunków ryb czy ptactwa, które na nie poluje. Za kilkadziesiąt lat przestaną całkowicie istnieć i usłyszymy o nich tylko z przekazywanych pokoleniowo legend. Tylko diamenty i plastik zostaną do końca świata.

A jeśli w temacie mitologii jesteśmy: weźmy przykład warszawskiej Syrenki. Symbol stolicy Polski, a także uosobienie potęgi mórz i oceanów. Nawet jeśli jest wytworem fikcji, to nieodłącznie kojarzy się z morską fauną. O ile podwodne stworzenie nie istnieje w rzeczywistości, tak postępujące zaśmiecanie środowiska to czyste fakty. Mówi się, że do 2050 w zbiornikach wodnych będzie więcej śmieci niż ryb. Co jeśli zamiast pomnika Syrenki podziwialibyśmy w tym miejscu wielką plastikową butelkę stanowiącą symbol tych czasów?

Adidas Run for the Oceans
fot. materiały prasowe

Zarówno Syrenka, jak i problemy z środowiskiem zmotywowały adidas i Parley do zorganizowania wyjątkowej inicjatywy. Już po raz czwarty – od 28 maja do 8 czerwca - odbędzie się akcja Run For The Oceans. Przekaz jest jasny: musimy ograniczyć plastik. Zarówno jego produkcję, jak i korzystanie. Stąd modele butów, których materiały pochodzą w coraz większej ilości z recyklingu. Stąd pomysł na zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko. Stąd wreszcie wyjątkowy bieg dla oceanów, idealnie wpisuje się w ten nurt.

Istotnym elementem dla obu marek jest trzystopniowa strategia AIR. To akronim od słów Avoid, Intercept, Redesign, czyli Unikaj, Ograniczaj i Przetwarzaj. Unikaj i rezygnuj z plastiku. Ograniczaj jego rozprzestrzenianie się. I przetwarzaj sposoby produkcji i metody wytwarzania. Tylko przez podjęcie kompleksowych i kolektywnych działań jesteśmy w stanie cokolwiek zmienić.

Adidas Run for the Oceans
fot. materiały prasowe

Jak? adidas mówi: biegaj! Wszyscy, którzy wezmą udział w akcji Run For The Oceans, mogą również zmienić bieg historii. Pozornie banalna czynność ma potencjał stać się zaczątkiem szerszej akcji. Takiej, w której społeczeństwo troszczy się o planetę, sprząta pozostawione po sobie śmieci i ogranicza zużycie plastiku. Do tej pory w akcji wzięło udział ponad trzy miliony biegaczy. Prawda, że imponująca liczba? Co więcej, udało się zebrać dwa miliony dolarów na sprzątanie plaż oraz cele edukacyjne, dzięki którym być może uda się pokonać wszechobecny plastik.

Jak wziąć udział w Run For The Oceans? Wystarczy pobrać darmową aplikację adidas Running i dołączyć się do akcji już teraz. Liczy się każdy przebiegnięty i zarejestrowany w aplikacji kilometr w okresie 28 maja - 8 czerwca. Więcej informacji można znaleźć na tej stronie. My biegniemy, a wy?

Tekst powstał we współpracy z marką adidas.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.