Smokowski, Bodnar, Gargamel, Szczyl i „Dwie dupy o dupie”. Startujemy z nową ramówką newonce.radio!

Zobacz również:Razem z newonce.sport wybraliśmy koszulki piłkarskie, za którymi kryją się ciekawe historie
2dupy_@noemi_markwas-1-kopia.jpg
fot. Noemi Markwas

13 premierowych audycji, ponad 60 programów i blisko 70 prowadzących. Tak wygląda rozkład jazdy na jesień i zimę w newonce.radio.

Nie słuchamy się – tak brzmi hasło najnowszej ramówki, bo nie boimy się zajmować stanowiska wobec tego, co dzieje się na świecie.

Nie słuchamy się, bo zawsze mieliśmy jakąś wizję tego, co chcemy robić. I nie ma na to wpływu żaden komentarz w internecie bądź opinia kogoś innego, bo jesteśmy przekonani o swojej racji i chcemy iść czasami pod prąd, ale zawsze w zgodzie z naszym sumieniem – mówi dyrektor kreatywny, i jeden z założycieli newonce.radio, Piotr Kędzierski.

Już poprzednia odsłona newonce.radio – pod hasłem Traktujmy się poważnie – była zwrotem w stronę poważnych tematów i komentowania aktualności. Teraz idziemy o krok dalej, uspójniając pasma publicystyczno-kulturalne (spoiler alert: planujemy też uruchomienie serwisów newsowych).

Hasło „Nie słuchamy się” doskonale oddaje charakter newonce’a w ostatnich kilku miesięcy. Jest taką przewrotną odpowiedzią na komentarze, które pojawiają się w naszych social mediach wtedy, kiedy podejmujemy tematy, do których nie przyzwyczailiśmy odbiorców. Pomimo, że od dłuższego czasu zajmujemy się publicystyką i poważnymi kwestiami społeczno-politycznymi, kiedy tylko wlatuje jakiś ważny temat – uchodźcy, ustawa o mediach, działanie w internecie czy psychologia – to za moment jest chór krzykaczy, którzy twierdzą, że zajmujemy się nie tym, czym powinniśmy. Bo takie medium jak newonce.radio to tylko muzyka, lifestyle i ta część rynku medialnego. My od grubo ponad roku udowadniamy, że tak nie jest. I nie będziemy się słuchać tych, którzy podpowiadają nam, jak mamy to medium robić, jakimi tematami się zajmować i kogo zapraszać. Jesteśmy obiektywni, ale jednocześnie mamy swój pogląd na rzeczywistość i chcemy go bronić, bo uważamy, że to czas, kiedy obrona poglądów jest po prostu meritum dziennikarstwa – dodaje szef programowy newonce.radio, Bartek Czarkowski.

Co nowego na antenie? Janusz Schwertner (wraz z redaktorem naczelnym newonce.net, Lechem Podhaliczem) poprowadzi Status – program komentujący aktualne wydarzenia. Od wtorku do czwartku o godzinie 16:00.

status_@noemi_markwas-4.jpg
fot. Noemi Markwas

W radiowym składzie znalazł się także współtwórca Kanału Sportowego, Tomasz Smokowski, który dołączy do Marka Falla w muzycznej audycji Dragon Fall (tak, jesteśmy dumni z tej nazwy).

Jedną z najbardziej komentowanych premier z pewnością będzie podcast Dwie dupy o dupie, prowadzony przez pracownice seksualne i aktywistki: Olę Kluczyk i Julię Tramp.

Widzę, że ten temat cały czas wzbudza zainteresowanie, czasem niezdrowe. Dziewczyny wystartowały samodzielnie kilka miesięcy temu, a teraz zdecydowały się robić drugi sezon podcastu u nas w radiu razem z gościniami i gośćmi, którzy również działają w obszarze sex workingu. To nadal temat tabu – wciąż widzę wiele przeciwników i rzeczy do zmiany w mentalności niektórych osób – pomimo tego, że trochę spowszedniał chociażby dzięki działalności dziewczyn – stwierdza Bartek Czarkowski.

2dupy_@noemi_markwas-1-kopia.jpg
fot. Noemi Markwas

Nie odchodźcie za daleko od radioobiorników także w co drugi wtorek wieczorem. Od godziny 21:00 naukowczyni Joanna Podgórska (wraz z gośćmi) będzie próbowała odpowiedzieć m.in. na pytania: co dzieje się w mózgu podczas słuchania muzyki i czy depresja ma płeć.

Z Warszawy przenosimy się do Trójmiasta oczami Szczyla. I to dosłownie, bo audycja Polska Floryda będzie nadawana prosto znad morza. Jeszcze wam mało? To do tego zestawu dorzucamy Gargamela, który w każdy poniedziałek o 22:00 w Ciemni będzie przedstawiał nieoczywiste postaci z rapowego podziemia.

ciemnia_@noemi_markwas-5.jpg
fot. Noemi Markwas

Last but not least: w każdą środę o 20:00 antenę newonce.radio przejmie Prawy Adam. Były Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar będzie szukał odpowiedzi na pytanie, czym jest dziś oddolne działanie obywatelskie i jak pilnować swobód demokratycznych.

Uważam, że newonce.radio powinno być taką lekcją WOS-u dla młodych ludzi, która tłumaczy to, co dzieje się wokół nich. Wydaje mi się, że niektóre rzeczy, które mają miejsce w naszym kraju są pokłosiem braku takiej wiedzy, stąd audycja Status, gdzie będziemy zajmować się sprawami społecznymi, stąd program byłego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara – zapowiada Piotr Kędzierski.

Pewnie będą pojawiały się tam też wątki stricte prawnicze, bo jako Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar angażował się w sytuacje medialne, jak chociażby sprawa Bonusa RPK, więc myślę, że ten program także może zainteresować młodych ludzi, ponieważ jest szansą na rzucenie nowego światła na sprawy karne i sądowe – dodaje Bartek Czarkowski.

Nie martwcie się o najpopularniejsze audycje w newonce.radio. Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego, Godzina Czasu Agnieszki Szydłowskiej i Doroty Masłowskiej, Coś Osobliwego Aleksandry Przegalińskiej czy Tu Czarkowski, Tam Okuniewska powrócą z nowymi sezonami.

Nie słuchamy się!

Co myślisz o tym artykule?

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.