Tego słuchaliście – White 2115 i sanah topowymi polskimi artystami 2022 roku na Spotify

Zobacz również:Ekipa 2115 szykuje wspólną płytę. Premiera w 2021!
white 2115.jpg
fot. archiwum artysty

Może gdyby Dawid Podsiadło wydał Lata Dwudzieste odrobinę wcześniej, to dominacja krajowego rapu nie byłaby aż tak wielka. Ale jest inaczej.

Idzie grudzień, zatem czas na roczne podsumowania Spotify. Podejrzewamy, że większość z was właśnie sprawdza swoje Wrapped i zastanawia się, czy opublikować, czy jednak trochę wstyd, bo słuchało się przypałowych artystów. Do publikacji trafiła za to suma gustów wszystkich polskich użytkowników Spotify. Jak wygląda?

Panie przodem. Trudno było spodziewać się innej liderki niż sanah, zwłaszcza że 2022 był czasem premiery jej Uczty. W podsumowaniu łącznym, panie + panowie, sanah znajduje się na miejscu drugim, ale w swojej kategorii wyprzedziła Taylor Swift, Lanę Del Rey, Billie Eilish, Dua Lipę, Darię Zawiałow, Young Leosię, Rihannę, Arianę Grande i Avę Max. Z kolei wśród mężczyzn numerem jeden jest White 2115, a za nim Mata, SB Maffija (kolektywnie), Oki, Young Igi, Bedoes, Malik Montana, Żabson i Kukon. Dobrze widzicie – nie ma nikogo z zagranicy. Ani nikogo, kto reprezentuje inny gatunek niż rap. Co ciekawe, Łajcior jest także jedynką w zestawieniu panie + panowie. Nie było mocnych na tego typa.

Najczęściej słuchane albumy? Też sama Polska. Na pierwszym miejscu Hotel Maffija 2, dalej Młody Matczak (a przecież to płyta z 2021), a podium zamyka Uczta. Dziesiątkę dopełniają, w kolejności od miejsca 4 do 10, PRODUKT47 Okiego, Irenka sanah, Pretty Boy White'a, Letnisko Kinny'ego Zimmera, Amfisbena od duetu Young Igi x Żabson, Jeszcze 5 minut Kizownika i 100 dni do matury, które za moment będzie obchodzić trzecie urodziny. A dziesiątka najpopularniejszych piosenek w Polsce, od miejsca 1 do 10, wygląda tak: Lawenda SB Maffiji, Złote Tarasy Mr Polski, Jetlag Malika, Ostatnia nadzieja duetu sanah x Dawid Podsiadło, Szafir Maty, Jakie to uczucie? Okiego, potem znów sanah i nagrany wspólnie z Kwiatem Jabłoni Szary świat, RiRi White'a. Jeżyk Okiego, a dychę zamyka jedyny zagraniczny utwór, As It Was Harry'ego Stylesa.

I właśnie As It Was jest najpopularniejszym trackiem globalnie. Zero zaskoczenia. Na miejscu drugim przeżywający kolejną młodość Heat Waves zespołu Glass Animals, natomiast na ostatnim stopniu podium Stay od Kida Laroi i Biebsa. Dalej dwa razy Bad Bunny: Me Porto Bonito i Titi Me Pregunto. A druga piątka przedstawia się tak: Elton John i Dua Lipa – Cold Heart, Bizarrap – Quevedo: Bzrp Sessions vol. 5, Imagine Dragons – Enemy, kolejny Bad Bunny – Oritos Lindos i piosenka, która zawdzięcza drugie życie pewnemu serialowi... No, wiadomo, że chodzi o Running Up That Hill.

A kto jest najpopularniejszym wykonawcą na Spotify? Trzeci rok z rzędu prymat dzierży Bad Bunny. Za nim następująca ekipa: Taylor Swift, Drake, The Weeknd, BTS, Ed Sheeran, Harry Styles, Justin Bieber, Kanye West i Eminem.

Dla zajawkowiczów spotifajowych podsumowań mamy dodatkową niespodziankę: w czwartek 1 grudnia Bolesne Poranki odwiedzi Mateusz Smółka, Music Team Lead Eastern Europe Spotify, który opowie więcej o Wrapped i innych zestawieniach na platformie. Jeśli macie już swoje, podzielcie się w komentarzach!

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Współzałożyciel i senior editor newonce.net, prowadzący audycję „Nevermind” w newonce.radio. Najczęściej pisze o kinie, serialach i wszystkim, co znajduje się na przecięciu kultury masowej i spraw społecznych.
Komentarze 0