W newonce.radio rusza audycja, która opowie wam o historii popkultury - rok po roku. Zaczynamy od 1989

Zobacz również:Razem z newonce.sport wybraliśmy koszulki piłkarskie, za którymi kryją się ciekawe historie
dotherightthing.jpg

Co tydzień redaktorzy naczelni newonce.radio (Bartek Czarkowski) i newonce.net (Jacek Sobczyński) opowiedzą wam o tym, jak to, co w danych latach działo się w muzyce, kinie czy serialach, wpłynęło na rozwój kultury popularnej.

Nostalgiczny charakter audycji najlepiej podkreśla jej nazwa - NEVERMIND. Wtajemniczeni wiedzą, o co chodzi, niewtajemniczonym wyjaśniamy: to tytuł drugiej płyty Nirvany, jednego z najsłynniejszych albumów w historii muzyki, a zarazem krążka, który ukształtował muzycznie co najmniej kilka pokoleń.

Ta płyta to jednak rok 1991, a my zaczynamy od 1989. Z prostego powodu - wtedy upadł w Polsce komunizm, granice na świat, a co za tym idzie, na dobra popkulturowe, zostały otwarte na oścież, nareszcie mieliśmy dostęp do wszystkich płyt, książek, filmów... To data przełomowa i choćby dlatego nie mogliśmy od niej nie wystartować.

I teraz tak. Nie spodziewajcie się, że NEVERMIND będzie poświęcone tylko rapowi. To znaczy: trochę go tam na pewno będzie, w końcu mówimy o okresie 1989-2020, więc jak tu gadać o najważniejszych płytach z pominięciem rapsów. Ale spodziewajcie się, że w odcinkach poświęconych latom 90. będzie sporo gitar i klasycznej elektroniki, 00's to rap, pop, indie rock czy r'n'b, a 10's chyba sami doskonale pamiętacie. Za to jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o najnowszej historii muzyki popularnej, poznać sporo ciekawostek, dowiedzieć się, skąd wzięły się niektóre trendy - i dlaczego wiele z nich odeszło bezpowrotnie do lamusa - to jest właśnie ten program. Prowadzący może i są po 30-tce, ale na pewno nie można ich nazwać boomerami, więc spokojnie, będzie ciekawie i bez zrzędzenia, że kiedyś to było, a teraz to nie ma.

Bo kiedyś to było, dlatego chcemy zastanowić się nad tym, jak to, co kiedyś, wpłynęło na to, co jest teraz. Zaczynamy dziś, czyli we wtorek 29 września, o godzinie 18. Być może kolejny odcinek będzie już o innej, stałej porze. Niezmienne są za to podcasty NEVERMIND, których odsłuchacie tutaj. A jeśli ruszamy w 1989, to nie możemy pominąć tego kawałka i tego filmu.

Podziel się lub zapisz
Redakcja newonce
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij, żeby widzieć więcej podobnych w swoim feedzie.