Pandemia uderzyła we wszystkie muzyczne wydarzenia i mocno pokrzyżowała nam nasze wakacyjne plany. Oprócz wyczekiwanych imprez w Polsce jest też mnóstwo niezwykłych festiwali na globie, które po prostu trzeba przeżyć, gdy już będziemy mogli to zrobić.
Choć wirus uprzykrzył życie każdemu, to wyjątkowo dał się we znaki całej branży rozrywkowej. Artyści szybko jednak znaleźli sposoby na powrót do gry, organizując koncerty online. Co prawda ograniczenia są pomału znoszone na całym świecie, ale na festiwal z prawdziwego zdarzenia zapewne będziemy musieli poczekać do 2021. I choć kalendarz jesienno-zimowych imprez w Polsce już wygląda całkiem nieźle, to popuśćmy wodze fantazji w temacie bardziej dalekosiężnych planów muzycznych.
Burning Man Festival
Kiedy: ostatni poniedziałek sierpnia – pierwszy poniedziałek września
Gdzie: Nevada, USA
Tygodniowe wydarzenie na pustyni Black Rock w północnej Nevadzie jest na samym szczycie naszej wish listy. To dużo więcej niż festiwal muzyczny, bo co roku tysiące ludzi zjeżdża się na kompletne pustkowie, by zbudować niezwykłe hippisowskie miasto, którego najważniejsze elementy to absolutna wolność i wyrażanie siebie na przeróżne sposoby. Tu nie ma konkretnego line-upu – jest za to masa przedziwnych instalacji artystycznych, są także nietypowe, zbudowane przez uczestników pojazdy oraz rytuał palenia drewnianej rzeźby Burning Mana.
Tomorrowland
Kiedy: ostatni weekend lub ostatnie dwa weekendy lipca
Gdzie: Boom, Belgia
Mekka wszystkich fanów elektronicznej muzyki tanecznej i zarazem wydarzenie, na które bilety wyprzedają się w ciągu kilku minut. Oprócz koncertów atrakcją samą w sobie jest zjawiskowe DreamVille, czyli festiwalowe miasteczko, w którym znajdziecie nie tylko camping, ale też przeróżne sklepy, miejsca spotkań, salony fryzjerskie, studia tatuażu, pocztę, dużo punktów na imprezową rozgrzewkę i (co dla Tomorrowland najbardziej charakterystyczne) niesamowitą produkcją sceniczną.
Dark Mofo
Kiedy: czerwiec
Gdzie: Hobart, Tasmania, Australia
Zimowa edycja festiwalu MONA FOMA (Museum of Old and New Art: Festival Of Music and Art) to coś, o czym krążą legendy. Cała impreza ma być świętem zimy i ciemności towarzyszącej. Koncerty (między innymi FKA twigs), pokazy taneczne odnoszące się do starożytnych rytuałów i kontrowersyjnych instalacji artystycznych, świętowanie najkrótszego dnia w roku kąpielą nago w lodowatej rzece Derwent... Intrygujące i zarazem cały czas wywołujące ostry sprzeciw mieszkańców Australii, choć napędza gospodarkę w najtrudniejszej porze roku.
Coachella
Kiedy: kwiecień
Gdzie: Dolina Coachella, Kalifornia, USA
Coachella jest festiwalem stosunkowo młodym – pierwsza edycja odbyła się w 1999 roku – ale niesłychanie istotnym, bowiem to ona nieoficjalnie rozpoczyna coroczny festiwalowy sezon i to tam jako pierwsze pojawiają się nowe rzeczy, które później nadają ton innym imprezom. Zaczynali jako festiwal raczej alternatywny, dziś skupiają w sobie jak w soczewce wszystko, co ważne w światowej muzyce. Nie unikają żadnego gatunku – od k-popu przez metal, reggaetony, EDM aż po rapsy. Tylko tam obok siebie mogą zagrać Hans Zimmer i Ariana Grande. Poza tym to także najmodniejsza muzyczna impreza świata i może właśnie dlatego fani muzyki często przeciągają Coachellę przez zęby, traktując ją bardziej jak wybieg mody dla ballerów, a nie ważne, kulturotwórcze wydarzenie – tak pisaliśmy przy okazji ogłoszenia pełnometrażowego dokumentu o tym festiwalu. Sami rozumiecie powagę sytuacji, prawda?
24-Hour Drone
Kiedy: ostatni weekend kwietnia (sobota-niedziela)
Gdzie: Nowy Jork, USA
24 godziny nieprzerwanego strumienia dźwięku to nie jest doświadczenie dla każdego. Ale właśnie na tym polega ten nietypowy festiwal, a raczej eksperyment odbywający się co roku w Bazylice Hudson w Nowym Jorku, mający na celu wspólne przeżywanie muzyki i jej medytacyjnych właściwości. Zapytajcie: na czym to polega? Już tłumaczymy. Mała grupa uczestników zbiera się w pustym pomieszczeniu w dawnej fabryce (niektórzy są zaopatrzeni w koce, poduszki i leżaki), po czym słucha muzyki drone na przemian ze spektaklami teatralnymi i występami instrumentalnymi na żywo.
Sziget
Kiedy: pierwszy weekend sierpnia
Gdzie: wyspa Obuda, Budapeszt, Węgry
Eklektyczny line-up i tygodniowa impreza z historią sięgającą początku lat 90., podczas której muzyczne doświadczenia są jednymi z wielu atrakcji. W trakcie Szigetu festiwalowa wyspa wolności zamienia się w niezwykłe miasteczko – z teatrem, wioską reggae, kaplicą, zajęciami jogi, knajpami czy wesołym miasteczkiem. Nie bez powodu wydarzenie zostało okrzyknięte europejskim Burning Manem.