.TXT

.TXT
.TXT

„Bella, ciao” to jest Polska właśnie. Piotr Siemion

55 min

O jakiej Polsce mowa w „Bella, ciao”? Na pytanie, które licznie mogą zadawać sobie czytelnicy, łącznie z Maxem Cegielskim na czele, pytamy Piotr Siemiona. Powieść-opowieść, utrzymana w nieco postapokaliptycznym klimacie, kryje w sobie wiele nieoczywistości i wyzwań, jakie autor postawił przed sobą samym i czytelnikami. To próba odpowiedzi na pytanie: jak poradzić sobie z ponowoczesnością, kiedy nie zdążyliśmy pożyć nowoczesnością? To także jedna z nielicznych pozycji w świecie polskiej literatury, której autor nie bał się brudów, bójek, seksu i bardzo mocnych scen akcji na stronach utworu. Jak i czy reagować, jeśli świat ze względu na przypadkowy zbieg zdarzeń i wybuchu wojny w Ukrainie, interpretuje utwór jako opis tamtejszych wydarzeń? Czy walka z interpretacjami, które płyną z dynamicznej rzeczywistości w ogóle ma sens? Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Pozostałe epizody

.TXT - Szpiegowski romans o UFO, czyli o najnowszej powieści Łukasza Orbitowskiego

Max Cegielski w rozmowie z Łukaszem Orbitowskim o jego najnowszej powieści „Chodź ze mną”, czyli szpiegowskim romansie o UFO.

51 min
.TXT - .TXT special: Big Book Festival 2022

Max Cegielski wraz gościniami i gośćmi: Anną Król, Radkiem Łukasiewiczem, Matyldą Damięcką, Filipem Skrońcem i Gabrielem Krauze, zapraszają na Big Book Festival 2022.

55 min
.TXT - Tłumacz z języka prawnego na ludzki. Adam Bodnar

Dlaczego społeczeństwo nie zwracało uwagi na prawo, dopóki nie zostało ono rażąco łamane przez władze? Ile znaczy niezawisłość i niezależność sędziów dla przeciętnego obywatela?

54 min
.TXT -  „Gruba” lekcja dla naszego społeczeństwa. Maria Mamczur

Maria Mamczur o tym, z czym mierzą się grubi każdego dnia, dlaczego świat ich nienawidzi i przed jakimi wyzwaniami stają osoby, które doświadczały fatfobii.

53 min
.TXT - Przypadek Lustrzanny, tom 1. Nicola Le Strange

Tym razem Nicola Le Strange w specjalnym wydaniu .TXT bierze na warsztat powieść Christelle Dabos: „Zimowe zaręczyny. Lustrzanna. Tom 1”.

25 min
.TXT - Nie przypuszczał, że będzie robił pożyteczne rzeczy. Radek Rak

Radek Rak odwiedził Maxa Cegielskiego przy okazji wydania na świat swojego najmłodszego dzieła - „Agla. Alef”, opowieści o młodych ludziach, dojrzewaniu i przemianach.

56 min
.TXT - O zagładzie pisze się wiele. Hanka Grupińska

Hanka Grupińska przez 15 lat przeprowadzała rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego, które złożyły się na obszerny reportaż.

52 min
.TXT - Nie interesuje jej literatura zaangażowana. Urszula Honek

Urszula Honek, autorka opowiadań "Białe noce" gości u Maxa Cegielskiego. Czego wymaga od siebie i od literatury?

47 min
.TXT - Rzucić wszystko i zaczytać się w Bieszczadach. Adrian Markowski

"Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady" nabiera nowego sensu z piękną opowieścią i wyjątkową podróżą po górach Adriana Markowskiego.

53 min
.TXT - Dzień z życia miliarda Hindusów. Paulina Wilk

Gościnią Maxa jest Paulina Wilk z reportażem "Lalki w ogniu- opowieści z Indii". O schludnych ludziach w brudnym kraju w .TXT

54 min
.TXT - „Świeccy”, czyli mokry sen lewaków. Marcel Andino Velez

Gościem Maxa był Marcel Andino Velez - autor powieści “Świeccy”. Powieści młodzieżowej, jednak napisanej dla dorosłych. Na ile jest to opowieść historyczna, a na ile to współczesna intryga?

54 min
.TXT - Wszystko zaczęło się od baby z ogonem. Gaja Grzegorzewska

Czy człowiek jest z natury zły? Na to pytanie, w oparciu o 600 stron queerowego sci-fi, postarają się odpowiedzieć Max Cegielski wraz z gościnią, Gają Grzegorzewską, autorką powieści „Selkis”. Ksią...

51 min
.TXT - Prawa kobiet to nie kwestia honoru. Ludwika Włodek

Ludwika Włodek o książce "Buntowniczki z Afganistanu". O losach kobiet, które walczą o swoje prawa i nie chcą być własnością mężczyzn. Zaprasza Max Cegielski w .TXT.

50 min
.TXT - Jeden człowiek i wiele wątków, czyli Max Cegielski i „Nazywam się Czogori”

Specjalne wydanie .TXT! W roli prowadzącej... Agnieszka Szydłowska. W roli gościa? Max Cegielski. Maxa raczej nie trzeba tutaj przedstawiać, ale formalności to formalności. Pisarz, dziennikarz, pre...

55 min
.TXT - Z rzemieślnika w artystę w Japonii. Piotr Milewski

Jak wykorzystać japońskie reguły na swoją korzyść nie stosując się do nich? Co najlepiej przywieźć z dalekiej wyprawy i czy poranna gimnastyka pomaga w pracy?

52 min

Co myślisz o tym epizodzie podcastu?

newonce.radio - Wciśnij play

newonce.radio

Wciśnij play