Max Cegielski

Max Cegielski

Dziennikarz, pisarz, kurator. Publikował w kultowym "bruLionie", grał w “Masali” i podróżował po całym świecie. Rozmawia z literatami i ludźmi kultury w audycji .TXT.
TreściAudycje

Treści

.TXT - Jak napisać dobrą przyszłość, która się ziści? Marcin Napiórkowski

Czy technooptymizm i technopesymizm, czyli naiwna wiara w postęp bez zastrzeżeń w kontrze do powrotu do wyidealizowanej przeszłości lub ponurego katastrofizmu – to naprawdę jedyny wybór?

50 min
.TXT - Gdzie leży granica między prawdziwym światem a fikcją literacką? Piotr Rogoża

Co łączy tragicznie zmarłą instagramową modelkę, nastoletniego streamera gier komputerowych i depresyjnego trenera uwodzenia? Piotr Rogoża o „Konwersji”, jego najnowszym thrillerze.

52 min
.TXT - O sprzedawaniu wolności za pewien rodzaj wygody. Hari Kunzru

Max Cegielski zaprasza na retransmisję rozmowy Łukasza Grzymisławskiego z Harim Kunzru, która miała miejsce podczas tegorocznego Big Book Festivalu; o najnowszej książce autora.

57 min
.TXT - Co przyniosło pierwsze 100 dni wojny? Michał Sutowski i Agnieszka Wiśniewska

Goście Maxa Cegielskiego tłumaczą, jak wiele wymiarów ma wojna w Ukrainie i jak przekłada się na procesy, które na pierwszy rzut oka wydają się być z nią tylko luźno związane.

52 min
.TXT - Historia zbudowana na planie szachów. Barbara Sadurska

Max Cegielski w rozmowie z Barbarą Sadurską o najnowszej książce pisarki „Czarny hetman”.

57 min
.TXT - „Wojna to najgłupsza rzecz, jaką ludzkość wymyśliła”. Magdalena Rigamonti

O wojnie, którą pamiętają już tylko nieliczni oraz o wojnie, którą zapamięta każdy z nas. Czego mogą nas nauczyć Ci, którzy doświadczyli okrucieństwa przemocy zbrojnej?

52 min
.TXT - Czy do nocy polarnych można przywyknąć? Ilona Wiśniewska

Opowieści z najbardziej wysuniętych na północ Grenlandii osad. Jak wygląda życie tamtejszych łowców? Kim są ludzie, którzy „najlepiej radzą sobie sami” – Inuici?

52 min
.TXT - Od Marvela do Nagrody Pulitzera, czyli przegląd najlepszych komiksów

Subiektywna selekcja powieści graficznych Tomasza Kolankiewicza. Jeśli masz zajawkę na komiksy i chcesz wskoczyć na level wyżej – koniecznie sprawdź ten podcast.

53 min
.TXT - „Ile jeszcze kobiet przypłaci życiem tango z pięknym żigolo?”. Michał Witkowski

Max Cegielski w rozmowie z Michałem Witkowskim, autorem „Lubiewa”, o jego najnowszej powieści „Tango”, czyli czarnym kryminale retro, osadzonym w dwudziestoleciu międzywojennym.

51 min
.TXT - Jak być dzisiaj mężczyzną? Jakub Wiśniewski

Max Cegielski w rozmowie z Jakubem Wiśniewskim, autorem powieści „Robak”, czyli pełnej niepokoju i wytrącającej ze strefy komfortu historii człowieka uzależnionego od pornografii.

49 min
.TXT - Zagrani na śmierć. Tomasz Lada

O Rołcie, Skandalu i Sadku, czyli Max Cegielski i Tomasz Lada w rozmowie pełnej wspomnień o muzykach, do których śmierci przyczyniła się pośrednio heroina.

50 min
.TXT - When things go South. Gabriel Krauze

O londyńskich blokowiskach w „Tu byli, tak stali” autorstwa Gabriela Krauze (przekład Tomasza S. Gałązki). Czym różni się polska ośka od South Kilburn i innych blokowisk na wyspie?

1 godz. 0 min
.TXT - Nadal mają apetyt na życie. Grzegorz Kasdepke i Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Przepisy na życie w dobrym smaku, Grzegorz Kasdepke i Hubert Klimko-Dobrzaniecki, serwują w książce kulinarnej, przeplatanej anegdotami z życia - „Królik po islandzku”.

51 min
.TXT - Sexworking bez wstydu po obu stronach. Karolina Rogaska

Karolina Rogaska i reportaż „Bez wstydu. Sexpraca w Polsce”. Kim są klienci korzystający z usług seksualnych? Dlaczego wstyd leży po obu stronach, ale na niekorzyść pracownic seksualnych?

52 min
.TXT - Szpiegowski romans o UFO, czyli o najnowszej powieści Łukasza Orbitowskiego

Max Cegielski w rozmowie z Łukaszem Orbitowskim o jego najnowszej powieści „Chodź ze mną”, czyli szpiegowskim romansie o UFO.

51 min
.TXT - .TXT special: Big Book Festival 2022

Max Cegielski wraz gościniami i gośćmi: Anną Król, Radkiem Łukasiewiczem, Matyldą Damięcką, Filipem Skrońcem i Gabrielem Krauze, zapraszają na Big Book Festival 2022.

55 min
.TXT - „Bella, ciao” to jest Polska właśnie. Piotr Siemion

O jakiej Polsce mowa w „Bella, ciao”? Próba odpowiedzi na pytanie: jak poradzić sobie z ponowoczesnością, kiedy nie zdążyliśmy pożyć nowoczesnością?

55 min
.TXT - Tłumacz z języka prawnego na ludzki. Adam Bodnar

Dlaczego społeczeństwo nie zwracało uwagi na prawo, dopóki nie zostało ono rażąco łamane przez władze? Ile znaczy niezawisłość i niezależność sędziów dla przeciętnego obywatela?

54 min
.TXT -  „Gruba” lekcja dla naszego społeczeństwa. Maria Mamczur

Maria Mamczur o tym, z czym mierzą się grubi każdego dnia, dlaczego świat ich nienawidzi i przed jakimi wyzwaniami stają osoby, które doświadczały fatfobii.

53 min
.TXT - Przypadek Lustrzanny, tom 1. Nicola Le Strange

Tym razem Nicola Le Strange w specjalnym wydaniu .TXT bierze na warsztat powieść Christelle Dabos: „Zimowe zaręczyny. Lustrzanna. Tom 1”.

25 min
.TXT - Nie przypuszczał, że będzie robił pożyteczne rzeczy. Radek Rak

Radek Rak odwiedził Maxa Cegielskiego przy okazji wydania na świat swojego najmłodszego dzieła - „Agla. Alef”, opowieści o młodych ludziach, dojrzewaniu i przemianach.

56 min
.TXT - O zagładzie pisze się wiele. Hanka Grupińska

Hanka Grupińska przez 15 lat przeprowadzała rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego, które złożyły się na obszerny reportaż.

52 min
.TXT - Nie interesuje jej literatura zaangażowana. Urszula Honek

Urszula Honek, autorka opowiadań "Białe noce" gości u Maxa Cegielskiego. Czego wymaga od siebie i od literatury?

47 min

Audycje Autora