Robert Makłowicz

Robert Makłowicz

Podróżnik, erudyta, miłośnik dobrego życia. Przy tym publicysta, pisarz i osobowość medialna. Uwielbia Chorwację, Galicję i najlepsze trunki. W newonce.radio prowadzi autorską audycję OD PUNK ROCKA DO BARTÓKA.
Obserwuj mnie:
TreściAudycje

Treści

Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi piękna Polska

Na przekór temu, co dzieje się w Polsce - Maestro pozwala sobie na trafny komentarz polityczny - ten podcast pokazuje piękno naszego kraju. Przynajmniej to muzyczne. Co zrodziła polska ziemia i pochwaliła się przed światem? Jest i Jerzy Milian i Trebunie-Tutki i Zbigniew Namysłowski. Polskie złoto. Partnerem podcastu jest Cisowianka Perlage.

48 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi klasyk rocka

Ledwie Pan Robert wrócił z gorących Bałkanów, a już trzeba się rozgrzewać. A według słów Maestro najlepiej robić to z klasyką rocka. Hendrix? Proszę bardzo. Deep Purple? Jest! Stonesi i Zeppelini? A jak! Długie kompozycje, klasyczne riffy i jeszcze klasyczniejsze komentarza Pana Roberta. Partnerem podcastu jest Cisowianka Perlage

1 godz. 12 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi romska muzyka

Usłyszymy trochę czardasza, trochę etno, a nawet flamenco. Muzyka romska jest przecież bardzo różnorodna. Na trackliście Maestro Makłowicza wybitny akordeonista Roberto de Brašov, a także bałkańska królowa - Esma Redžepova. Niektóre z tych utworów zwykliśmy nazywać „cygańską klasyką”, inne poznamy po raz pierwszy. Partnerem audycji jest Cisowianka Perlage.

1 godz. 7 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmią Węgry

Robert Makłowicz nadaje prosto z Węgier. Pije wino, je gulasze i moczy się w wodach termalnych, co zainspirowało go, by muzycznie opowiedzieć o naszych bratankach. To muzyka z basenu Karpat, głównie węgierska, ale nie tylko, bo też węgiersko-romska, romsko-rumuńska i siedmiogrodzka. Partnerem audycji jest Cisowianka Perlage.

58 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi nadzieja

Robert Makłowicz daje nam nadzieję - na to, że muzyka wywołuje emocje. Tym razem prezentuje artystów, których twórczość była źródłem nadziei w trudnych czasach II wojny światowej. Maestro prosi, by nie uciekać w popłochu na wieść o tym temacie, bo na jego trackliście muzyka rozrywkowa i pocieszająca (choć nie pocieszna). Usłyszymy m.in. Judy Garland, której zdarzyło się występować dla walczących chłopców, nieoficjalny hymn pilotów i… mniej znanego Franka Sinatrę. Partnerem audycji jest Cisowianka Perlage.

45 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi prawo do buntu

Robert Makłowicz trzyma rękę na pulsie. O tym, co to hańba i dlaczego bunt jest ważny - również ten wyrażony muzycznie. Pojawi się trochę brzydkich słów, bo językiem Petrarki nie da się wszystkiego wyrazić. Czasem trzeba krzyknąć. Spokojnie, poezja też będzie, ale ta spod pióra Andrzeja Bursy. Posłuchajmy, jak można opisać zastaną rzeczywistość. Partnerem audycji jest Cisowianka Perlage.

1 godz. 1 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi upał nieziemski

Robert Makłowicz odnosi się do fali upałów, które zachęcają go do kąpieli wodnych. Jesteśmy pod wpływem antycyklonu zwanego Lucyferem, który przybył znad Sahary. Muzycznie o upałach i gorącym wietrze opowiedzą właśnie najgorętsi artyści. Czyją trumnę przeniesiono? Jak mówi się „szczęście” po arabsku? Co śpiewają w Mali? Na upalną podróż muzyczną zaprasza Robert Makłowicz. Partnerem audycji jest Cisowianka Perlage.

57 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi wakacyjna Italia

Robert Makłowicz prezentuje nieśmiertelne włoskie kawałki na szczyt kanikuły. Do tego poleca szprycer i piękny widok na odległą Italię, który towarzyszy mu w podróży. Wspomni o gelato, śpiewającej Sophii Loren i najpopularniejszym poza granicami Włoch piosenkarzu. Co więcej, usłyszymy też utwór, który umożliwiłby jego autorowi życie z samych tantiem. Jaki? Posłuchajcie sami. Partnerem audycji jest Cisowianka Perlage.

49 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi dawna Jugosławia

Z otchłani Bośni i Hercegowiny prosto do Was. Przeprosiny za krótką nieobecność przyjmujemy przez aklamację i zapraszamy na opowieść o muzycznej rożnorodności dawnej Jugosławii (popartą stosownymi przykładami), której dzisiejsze ziemie odwiedzał dopiero co Maestro Makłowicz.

57 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi letnia noc

Noc sprzyja bliskości, jak mówi Robert Makłowicz. Ta muzyka również. Oto, jak brzmi noc kosmopolityczna. Niezależnie od tego, gdzie jesteś, posłuchaj letnich, wakacyjnych brzmień, przy których z przyjemnością patrzy się w gwiazdy. Jak zwykle też garść ciekawostek. Dowiemy się na przykład, która wokalistka jarała tyle, że jej głos zmienił tembr. W podróż muzyczną zaprasza Maestro Makłowicz.

59 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi dalmatyńska noc

Czy to głośne cykady? Czy kumkanie żab? Nie, to dalmatyńska noc - przedstawiona muzycznie przez Roberta Makłowicza. Pachnie rozmaryn, niebo jest gwiaździste i płynie statek. Jest lirycznie, a czasami w klimacie miłosnym. Noc to też szaleństwo i taniec, więc i utwory z przytupem się trafią. Ajde!

58 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmią wakacje

Przy dźwięku cykad i prosto z Dalmacji Robert Makłowicz nadaje tak zwany groch z kapustą. Ten epizod jest wakacyjny, letni, przepełniony słońcem. Zahaczył nawet o Monty Pythona, nazywając Finlandię Mazurami razy sto. Powiedział też o miłości i prohibicji, choć akurat to nie idzie w parze. Jakże to wakacje bez kieliszka wina? Posłuchajmy, jak muzycznie interpretuje lato sam Maestro Makłowicz.

1 godz. 8 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi współczesne retro

Tym razem rzecz dotyczy przedwojennej muzyki rozrywkowej we współczesnych wykonaniach. Taki kącik retro, ale i współczesny zarazem, a to miejsce doskonałe dla Max Raabe czy Bryana Ferry'ego (ale bez dających czadu Roxy Music). W audycji wyjaśnia się też ważna kwestia: jaki jest najlepszy niemiecki serial wg maestro Makłowicza?

52 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi Francja

C'est la vie! Francja jest tak inspirująca. Robert Makłowicz, zachęcony jednym z seriali, rozpoczął francuską muzyczną podróż. Usłyszymy Paryż, bo to miasto brzmi jak żadne inne, a także poznamy trochę jazzu. Ale jakiego! Będzie romantycznie, ale też klasycznie. Salut!

55 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi bossa nova

Zrobi się gorąco, bo tym razem Robert Makłowicz zaprasza w podróż po Brazylii. Bossa nova to styl muzyki brazylijskiej, który powstał i rozwinął się w latach 50. i 60. XX w. Robert ubóstwia ten gatunek, a przedstawi go m.in. muzyką Antonio Carlosa Jobima i João Gilberto. Będzie bim bom, będzie o pato. Poznamy też słynną „Dziewczynę z Ipanemy”, którą w swoim repertuarze miał nawet Frank Sinatra czy Wanda Warska. Ajde!

50 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi George Shearing

Przy szumie morza Robert Makłowicz opowiada o wybitnym artyście, który niesłusznie jest nieco zapomniany. Niewidomy od urodzenia, grający z największymi i specjalizujący się w eleganckim brzmieniu: George Shearing. Robert opowiada też o tym, co się stało, gdy wbił się wózkiem widłowym w bramę. Zamyślił się wszak przy dźwiękach "Fly me to the moon" w wykonaniu, które też usłyszycie w tej audycji. Selekcja doskonała na spokojny wieczór przy lampce wina. Bądź dwóch. Zaprasza Maestro Robert Makłowicz.

44 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi Dave Brubeck

Kiedyś Robert Makłowicz pracował na budowie w Londynie - dnie spędzał w hałasie, a po powrocie do domu brał prysznic, wskakiwał w garniturek i żył londyńskim nocnym życiem. Tam usłyszał Dave’a Brubecka na żywo i właśnie wtedy stał się on jednym z najważniejszych muzyków w jego życiu. O kapitalnym kwartecie Brubecka, związkach z muzyką klasyczną i historii pewnej płyty z lat 50. Przed nami kolejna dawka ciekawostek muzycznych i anegdot, które Robert opowiadać potrafi jak nikt inny. Ajde!

56 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi morze

Robert Makłowicz świeżo po powrocie z rejsu po Morzu Adriatyckim, od mariny do mariny, trafia na fale radiowe. Tym razem muzycznie opowie o tym, jak brzmi morze. Bardziej szanty czy rockowe plumkanie? Możecie być w dużym błędzie, jeśli zakładacie, że Robert podśpiewuje morskie opowieści. Selekcja przyjemna jak szum fal i głos kojący niczym promienie słońca. To właśnie OD PUNK ROCKA DO BARTÓKA.

54 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi bunt (i ironia)

Czas spuścić trochę powietrza z tych, których usta wypełniają frazesy. Dlatego Robert Makłowicz zajmie się buntem, ale sygnalizowanym przez drwinę i ironię. Zatem przyda się do tego solidna dawka Monthy Pythona. Maestro walczy także z kołtuństwem i to muzyką rodem z tytułu tej audycji, czyli punk rockiem.

48 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi Jugosławia

Serce Roberta Makłowicza rwie się na Bałkany już od dawna. Maestro zaprasza na muzyczną podróż po dawnej Jugosławii. Usłyszymy boysband o etosie partyzanckim, bośniackie disco-polo i utwory, które znamy, choć o tym nie wiemy (okazuje się, że polscy artyści inspirowali się jugosłowiańskim rockiem!). Od razu dodajmy, że Robert nadal uważa, że gatunki takie jak disco-polo, italo-disco czy też ich jugosłowiańska odmiana powinny być przeklęte na wieki, ale dla poznania różnorodności muzycznej i tak je prezentuje. Zapraszamy do bałkańskiego skarbczyka Roberta Makłowicza. Ajde!

1 godz. 0 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi przedwojenna rozrywka

Robert Makłowicz sięga do bogatego skarbca polskiej muzyki rozrywkowej z okresu przedwojennego. To piosenki, które - gdyby nie II wojna światowa - mógłby śpiewać cały świat (i jedną z nich faktycznie śpiewał cały glob!). W wersji uwspółcześnionej i zachwycającej. Prezentujemy grę na pile i kącik marzeń naszego prowadzącego. Przy czym płacze Robert Makłowicz i jak nadać ludzką twarz państwowej policji?

1 godz. 0 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi dawna Francja

W czasach jego młodości najważniejsza była kultura francuska. Robert Makłowicz przedstawia niegdysiejszą Francję. Będą gry słów, wspomnienia, artyści klasycznej piosenki francuskiej i propozycje nawet nieco rapowe. Robert wspomni też, jak wygląda Paryż o 5 nad ranem i omówi przeróżne muzyczne mody.

49 min
Od Punk Rocka Do Bartóka - Tak brzmi Polska

Robert Makłowicz tym razem prezentuje polskie brzmienia. Bez paniki, posłuchamy nie pieśni średniowiecznych czy gomułkowskich, ale muzyki w miarę nowej (niektóre utwory mają kilkadziesiąt lat a inne kilka, kilkanaście). Muzycznie opisujemy Polskę dawną, ale też - niestety - Polskę dzisiejszą. Teksty w wielu przypadkach są nadal aktualne. Pojawi się też koszmarne zjawisko pod nazwą disco polo. Kiedyś żart, "estetyczny pryszcz" i wizja obciachu. A dzisiaj? Wizja rzeczywistości. Jak Robert widzi Polskę?

46 min
newonce.radio - Wciśnij play

newonce.radio

Wciśnij play