10 starych zdjęć polskich raperów. Jak kiedyś wyglądali Borixon, Kali, Gural czy Sokół?

Zobacz również:Musical sci-fi. Kulisy trasy „Psycho Relations” Quebonafide (ROZMOWY)
6-firma-1.jpg

Wspominkowej przewózki ciąg dalszy. Dziś zerkamy w przeszłość, by przypomnieć wam czasy lenarów i deskorolek.

Pokazywaliśmy wam już zdjęcia zagranicznych raperów z lat 90 i zwariowanego okresu 00's. Przyglądaliśmy się wtedy dużo młodszym Eminemowi, Dre, Snoop Doggowi, 50 Centowi czy Kanye. Dziś, wraz z facebookowym fanpage’em Stare zdjęcia polskich raperów przygotowaliśmy 10 unikatowych fotek… polskich raperów. Oczywiście sprzed lat.

Porozmawialiśmy też z założycielem strony, na której prawie codziennie pojawiają się nowe smaczki z przeszłości polskiego rapu. Wywiadu szukajcie już za moment na naszej stronie. A na razie wsiadamy do wehikułu czasu i...

1
Krzysztof Kozak i Borixon
1-brx-knt.jpg

Dwie ultraważne postacie polskiego rapu na jednym zdjęciu. Po prawej Borixon – ojciec chrzestny nowej fali polskiego rapu i il padrino chillwagonu. Po lewej Krzysztof Kozak – założyciel wytwórni RRX, w której wydawali chociażby SLU, Tede, Wzgórze Ya-Pa 3 i... Borixon. Dziś jednemu udało się doskonale wkleić w nowe trendy muzyczne i podtrzymać swój status na scenie (a nawet podreperować), a drugi raczej... dystansuje się od głównego nurtu polskiego rapu.

2
Eis
2-eis.jpg

Gdyby to zdjęcie znalazło się w podręczniku do języka angielskiego, to polecenie dla ucznia brzmiałoby: where is Eis? Odpowiadamy: in the picture I can see... Od kiedy w 2005 roku po raz ostatni - na kolejne 11 lat - usłyszeliśmy rap Eisa gościnnie w singlu Włodiego, wszyscy zastanawiali się, co się stało z tym obiecującym i przez długi czas niedocenionym nawijaczem. Stawiane pytania do dzisiaj pozostają bez odpowiedzi, a sam Eis wyświetlił się po 2005 roku tylko raz – w numerze Dr Melfi Pro8l3mu w 2016.

Wersy o biurach na sześć pięter czy milionie przed trzydziestką były nie tylko pierwszymi manifestami popularnego później nurtu chęci wygrywania życia, ale też dowodem na biznesowe plany Eisa. W wywiadzie dla Ślizgu z przymrużeniem oka opowiadał o tym, że chce zarobić poprzez "oscylator walutowy" i "arbitraż towarzyski" - i tak, by się nie narobić. Potwierdziła to zresztą lata później jego była partnerka, mówiąc, że kręcił go zawsze internet. I dziś właśnie dzięki niemu zarabia... – pisze założyciel Starych zdjęć polskich raperów.

3
Smarki Smark, Zkibwoy, Wena
3-brd-src-wena-radek.jpg

Smarki, Zkibwoy, W.E.N.A. - legendy podziemia. Do dziś wielu czeka na Brudne Serca w Wigilię. Foto z legendarnego koncertu w Częstochowie w klubie Rura (2007), na którym byli też VNM, Reno, Lilu, Tetris czy Wankej. Jak wspominał jeden z jego organizatorów, to był jedyny (choć chyba był jeszcze jeden) koncert Brudnych Serc, jaki udało się kiedykolwiek zorganizować.To za ten koncert Tetris odpuszczał hajs za mighty vibes na Stick2MyNameRight w kawałku Czekałem Długo. To był też pierwszy koncert W.E.N.Y. z Wyższego Dobra (jeszcze przedpremierowy, w necie były dopiero trzy single).

4
DonGuralesko, Peja, Kaczor, Qlop
4-gural-pdg-peja.jpg

Onomatopeja aka Peja, Gracz z numerem pierwszym aka Kaczor, Osieroconych płyt selektor aka DonGuralesko i Zielone płuca Polski aka Qlop. Poznań instant! A do tego te stylówy, ten blokerski vibe, ten Kaczor z gitarą... Nic, tylko podziwiać.

5
Quebonafide
5-que.jpg

Wrzucaliśmy u nas Que w błękitnym polo, zanim to było modne... Jak widać, słynna już stylówka pojawiła się nie tylko na zdjęciu w USOS, ale też była wykorzystywana na koncertach – komentuje fotę Que fanpage Stare zdjęcia polskich raperów. Transformacja twórcy Egzotyki to jak 0 to 100, real quick – posługując się wersami Drake'a. Od skromnej koszulki polo i do gwiazdy pop.

6
Firma
6-firma.jpg

Czas na godną reprezentację polskiej rapowej ulicy. W wydaniu gangsterskim, bo na tle miasta i z dwiema furami. Stare zdjęcia polskich raperów piszą tak: Firma - to w niej swoje działania zaczynali Popek, Kali, Tadek i Bosski. Zespół - także przez takie "działania wizerunkowe" - stał się obiektem wielu memów, internetowych szyderstw i toczenia beki z prawilnych JP, ale na 50%. Nie da się jednak ukryć, że Kali to dziś jeden z najbardziej popularnych wykonawców, Popek ze swoich dziwactw wycisnął niesamowitą popularność i zyski, Tadek przez swój skręt w stronę narodową stał się gościem wielu wydarzeń państwowych, a Bosski gdyby dziś wydawał swoje Kraki byłby w czołówce wyświetleń i kartach na czasie.

7
Eldo
7-eldo.jpg

Ostatnie wydawnictwo Eldoki to Psi z 2016 roku. No, chyba że liczymy jeszcze jego zwrotkę z hot16challenge2. Na szczęście od jakiegoś czasu wiemy już, że Eldo wróci z nowym materiałem 9 listopada – płyta ma nosić tytuł Alfa. Nie trzeba chyba go nikomu przedstawiać, ale jeśli macie braki w wiedzy o założycielu Grammatika, to w tym miejscu je uzupełnicie.

8
WWO
8-wwo.jpg

Robię wszystko, WWO ZIP - okres działalności Sokoła, Jędkera i DJ Deszczu Strugi to dla wielu słuchaczy czas, do którego lubią wracać. Bo gdy na słuchawkach bądź Vivie leciało Każdy Ponad Każdym, Obejrzyj Sobie Wiadomości czy Damy Radę, byli młodzi - przeżywali pierwsze miłości i rozstania, przegraną Polaków na mundialu w Korei czy wyniki egzaminów. Z pewnością nawijka WWO wychowała pokolenie wchodzące w dorosłość na przełomie tysiącleci. Nie wiemy, co panowie zobaczyli w odbiciu, ale na zdjęciu wyglądają, jakby im się to podobało.

9
WYP3, Tede, Kaliber 44
9-wy3p-tede-kaliber.jpg

Borixon, Tede, Wojtas, Jano OMP, Zajka, Magik - foto prawdopodobnie z 1997 roku. Z calej Polski teraz 6 osób.

10
Pezet, Ten Typ Mes, DJ Panda
dodane-4.jpg

Oczy otwarte mamy / Siłę jak Kartel mamy / Bo wielu ludzi chce / Chce naszej klęski, ale nie damy się, wierz mi – pamiętacie? To wersy z numeru Oczy otwarte z pierwszego Kodexu od wrocławskiego White House. Nawijali Pezet, Emil Blef i Ten Typ Mes, a fota powyżej to moment kręcenia teledysku.

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Za radiowym mikrofonem w zasadzie od początku istnienia stacji, później był też członkiem redakcji netu. Z muzyką wszelaką za pan brat od dzieciaka.